Płace zaskoczyły ekonomistów. Realny wzrost wynagrodzeń najszybszy od ponad 3 lat

Listopadowe tempo wzrostu wynagrodzeń w dużych firmach utrzymało się powyżej 7% rocznie, dzięki czemu realna dynamika płac osiągnęła drugi najlepszy wynik w ciągu dekady. Ale dynamika zatrudnienia wyhamowała do 3%.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób wyniosło w listopadzie 4 966,61 złotych. To o 7,6% więcej niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Liczba zatrudnionych zwiększyła się o 5,1 tysięcy względem października i była o 3% wyższa niż w listopadzie 2017 roku.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Ekonomiści spodziewali się dynamiki wynagrodzeń na poziomie 7,7% rdr wobec 7,6% rdr odnotowanych miesiąc wcześniej. Zatem wzrost płac pozytywnie zaskoczył ekspertów. Zatrudnienie miało wzrosnąć o 3,0% rdr po wzroście o 3,2% rdr w październiku.

Nominalny wzrost „przeciętnego wynagrodzenia brutto” osiągnął trzeci najwyższy wynik w ciągu minionej dekady. To w połączeniu ze statystycznie niższą inflacją CPI (przynajmniej według obliczeń GUS) skutkowało przyspieszeniem realnej dynamiki płac do 6,33% rdr. wobec 5,79% odnotowanych w październiku. Był to drugi najwyższy rezultat od lipca 2008 roku. Silniejszy wzrost odnotowano tylko w marcu 2015 roku (o 6,49% rdr).

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Warto odnotować, że dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Zatem dane z sektora przedsiębiorstw obejmują niespełna 37% pracowników.

Z kolei lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada 2017 roku i dotyczyły stanu na październik 2016 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 3510,67 zł brutto, czyli około 2512 zł netto (tzn. "na rękę").

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 do_niczego

Sorry Donald tam bydzie mioł tero 32,5 tyś OJRO na miesiuc to już wiym po co tam siedzi. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ jak to kiedyś narodowi muwiuł.

! Odpowiedz
4 9 do_niczego

PO co tyn D.TUSK siedzi w Brukseli skoro w POLANDI takie zarobki. Kruca fix niedługo Niymcy bedom najezdzac na POLSKA do roboty jak takie zarobki.

! Odpowiedz
10 28 karbinadel

Wzrost kosztów utrzymania jest jeszcze większy, ale przecież dla ludu liczą się tylko wartości nominalne. Najbardziej by się wszyscy cieszyli, gdybyśmy znów zarabiali po 2-3miliony. To były czasy!

! Odpowiedz
40 44 grzegorzkubik

Przypomnę za PO zarobki 1200 - 1500 zł. Teraz mamy 2000 - 2500 jako najniższe. Przy czym za rządów PO było tak, że po zakończeniu szkoły moje pokolenie mogło najwyżej pojechać do Niemiec czy UK do pracy bo tu nie było miejsca dla absolwentów. Przy tym PO podwyższyła wiek emerytalny w czasach bezrobocia na poziomie ok 13% gdzie ludzie w wieku 50 plus nie mogli znaleźć pracy. Jak mogło rosnąc wynagrodzenie gdy bywały lata z PKB niższym niż 2%. No niestety PO czy POKO nie ma się czym pochwalić. Polska była w ruinie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 27 h-b

Dziwne i nienormalne na maxa by było ,żeby przez te ostatnie ponad 10 lat wynagrodzenia nie Rosły nierosły wcale ! lub stały by w miejscu!!.A ile w tym czasie wrosły koszty utrzymania ,ceny opłaty etc.Więc co to za łacha że minimalnie minimalne wynagrodzenie wzrasta na zbyt wiele ono i tak obecnie nie wystarczy.

! Odpowiedz
8 12 newsman

DO rekina i londodon ern panowie wy traktujecie kierowcę txi w wawie jako post PRL owca a nie jak uczciwego kierowcę moge wam tylko powiedzieć jako pokoleniu 500plus ze przerabiacie prowiant na g@wno i wasze opinie mozna o kant d@%PY ROZBIC WIECEJ EMPATI

! Odpowiedz
7 16 londonern

Czy kierowca Uber nie jest uczciwy? Jest. Dlaczego im odmawiac prawa do zarobku? Wykonuja ta sama czynnosc, na tym samym poziomie. Chce miec lepsza taksowke? Wybieram sobie w aplikacji i tyle, tak ze jezdzenie Mercedem nie jest zadnym szalem.
A ogolna konstatacja, ze zarobki sa coraz bardziej zzerane przez podatki, wyzsze ceny jedzenia, oplat etc. to nic odkrywczego. Zaloze sie, ze po przeczytaniu powyzszecgo artykulu, duza czesc ludzi zastanawia sie kto tyle zarabia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 rekin1986

Na temat taksówkarzy to książkę można by wydać

Są taksówkarze i TARYFIARZE nie ma znaczenia jakie miasto czy Warszawa , Kraków czy nawet Zakopane

Są goście co potrafią robić interesy bokiem np dzwonisz do niego na komórkę i przyjeżdża po Ciebie prywatnym samochodem i zawozi w określone miejsce za połowę normalnej ceny ja tak cały zeszłoroczny urlop korzystałem w Zakopanem

Najgorsze typki to byli funkcjonariusze milicji na emeryturze już o bardziej bezczelnych trudno Tak potrafią być wredni , że się w głowie nie mieści pytasz ile z Kościeliska na Wielką Krokiew mówi , że 40 zł a potem woła 80

Więc niech nie marudzą bo nie ma gorszej rzeczy jak mówisz jedno a robisz drugie

Skończyły się czasy , że samochód jest luksusem a jazda przywilejem tylko , że komuna u nas trzyma się nadal mocno

Nie jestem na żadnym 500 plus jak o to chodzi i chodzę na pełny etat i płacę składki jak wszyscy w tym kraju ale nie znoszę jak się robi klienta w bambuko

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 39 slayer22

Po co publikować te durne raporty z GUS które nie mają nic wspólnego z realnym wynagrodzeniem? GUS do likwidacji tak jak Urzędy Pracy.

! Odpowiedz
23 28 grzegorzkubik

Po co zatem głosować na POKO?:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil