Płacę minimalną ma większość krajów UE, ale jej poziomy bardzo się różnią

Płaca minimalna obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej, ale jej poziomy znacznie się różnią. Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, jej wysokość waha się od 194 euro do 1923 euro na miesiąc.

Płaca minimalna w Unii Europejskiej waha się od 194 euro do 1923 euro na miesiąc
Płaca minimalna w Unii Europejskiej waha się od 194 euro do 1923 euro na miesiąc (YAY Foto)

Decyzja o ustanowieniu i wysokości płacy minimalnej należy do władz krajowych. UE nie ingeruje w te kwestie. W grudniu 2015 r. krajowa płaca minimalna obowiązywała w 22 z 28 państw członkowskich UE. Wyjątkami były: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja.

W największej gospodarce UE, w Niemczech, ustawowa płaca minimalna obowiązuje dopiero od 2015 r., a jej wysokość to 8,5 euro za godzinę. Wcześniej minimalne wynagrodzenia ustalane były przez układy zbiorowe, choć stopniowo wprowadzano ustawowe rozwiązania dla poszczególnych branż. Stawka godzinowa płacy minimalnej obowiązuje też np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Według najbardziej aktualnych dostępnych danych Eurostatu z drugiej połowy 2015 r. płace minimalne w UE były bardzo zróżnicowane. Najniższa obowiązywała w Bułgarii (194 euro na miesiąc), a najwyższa w Luksemburgu (1 923 euro na miesiąc).

W Belgii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Irlandii wysokość płacy minimalnej sięgała od 1 250 euro do 1 500 euro miesięcznie. Z kolei w Słowenii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i na Malcie płaca minimalna wynosiła od 500 do 800 euro miesięcznie.

Eurostat: płaca minimalna w Polsce wynosiła w 2015 r. 417 euro miesięcznie

We wschodnioeuropejskich krajach UE płaca minimalna jest niższa niż 500 euro miesięcznie. W Polsce, według danych Eurostatu z drugiej połowy 2015 r., wynosiła ona w przeliczeniu 417,5 euro na miesiąc.

Różnice w wysokości płacy minimalnej są jednak znacząco mniejsze, jeżeli weźmie się pod uwagę ceny w poszczególnych krajach. W krajach, gdzie płace minimalne wyrażone w euro są stosunkowo niskie, na ogół niższe są też ceny, dlatego płace minimalne wyrażone standardem siły nabywczej (SSN) są relatywnie wyższe. Z kolei tam, gdzie płace minimalne są wysokie, zazwyczaj wyższe są też ceny, a zatem po uwzględnieniu siły nabywczej spada też poziom płacy minimalnej.

Wysokość płacy minimalnej zazwyczaj nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia, z wyjątkiem Słowenii, gdzie (według danych za 2015 r.) wynosiła ona 51,4 proc. W Hiszpanii, Czechach i Estonii płaca minimalna nie przekraczała 35 proc. średnich zarobków.

Według Eurostatu odsetek pracowników, których zarobki równe są płacy minimalnej, najwyższy jest w Słowenii (19,2 proc.), na Litwie (13,7 proc.), na Łotwie (11,8 proc.), w Luksemburgu (10,2 proc.) i w Polsce (9,9 proc.). Z kolei w Hiszpanii odnotowano w 2015 r. najniższy odsetek osób, których zarobki sięgały poziomu płacy minimalnej - było to 0,2 proc. pracujących.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~Do_Jurek

Ceny w Niemczech po przeliczeniu na złotówki są niższe, drożej wychodzi tylko żywność papierosy i benzyna

! Odpowiedz
5 1 ~Jurek

W polsce placa jest za wysoka do tak niskich cen

! Odpowiedz
0 1 ~Obywatel

To zatrudnię cię za 1000zł netto miesięcznie pasuje ci,powinno wystarczyć.

! Odpowiedz
0 11 ~SpurMjendzyplanetarn

W Niemczech z 1300 euro brutto 1000 euro dostaję na konto. Obciążenia składkowe to 23 procent, w Polsce 39 procent

! Odpowiedz
1 16 ~Obywatel

Czyli dzisiaj w PL płaca minimalna wynosi 1850zł:4,38zł(euro)=422 euro.A w Niemczech dzisiaj płaca minimalna wynosi 8,50 euro*160 godz mies=1360 euro.Cena benzyny dzisiaj w DE Litr Superplus 1,43 euro.W polsce dzisiaj litr verva 98 4,59zł(1,04 euro).Pytanie do fachowców ekonomistów i naszych Polityków,gdzie bardziej opłaca się pracować i tankować?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~Tomek

Srodek sily nabywczej ;)? W Polsce za mediane zarobkow (czyli 50% obywateli) - 1300 netto, zeby kupic tanie acz sensowne auto (100 tys PLN) trzeba pracowac 8 lat, w Luksemburgu 4 miesiace. Niewolnictwo.

! Odpowiedz
1 5 ~LepszaZmiana

Podniesienie płacy minimalnej przyniesie pożądany efekt przy jednoczesnym obniżeniu drastycznie wysokich kosztów pracy

! Odpowiedz
1 2 ~miro

bierzesz jakieś prochy czy czytasz raporty for-u i lewiatana?

! Odpowiedz
1 13 ~StanRS

W polskim bantustanie jest jeszcze gorzej, bo setki tysięcy ludzi pracuje na umowach śmieciowych za 5-7 złotych, tj. poniżej płacy minimalnej!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.