REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

PiS chce zmienić konstytucję. Sejm zajmie się projektem w czwartek

2022-05-24 19:10
publikacja
2022-05-24 19:10
PiS chce zmienić konstytucję. Sejm zajmie się projektem w czwartek
PiS chce zmienić konstytucję. Sejm zajmie się projektem w czwartek
/ Sejm RP

Sejm w czwartek ma przeprowadzić pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS. Dotyczy on możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Zakłada też niewliczanie wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego.

Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie; jak podano na stronie Sejmu, posłowie w czwartek w południe mają przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie Konstytucji RP.

PiS złożył ten projekt w Sejmie 7 kwietnia, dotyczy on możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która - jak uzasadniono - ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Zakłada też niewliczanie wydatków na obronę do długu publicznego, który nie może przekroczyć 60 proc. PKB.

Projekt zmiany konstytucji zawiera zmianę art. 216 ust. 5, w którym ma być zapisane wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych RP.

Druga zmiana zawarta w projekcie to dodanie po rozdziale XI konstytucji rozdziału XIa, zatytułowanego: "zagrożenie bezpieczeństwa państwa". PiS postuluje dodanie art. 234a, zgodnie z którym możliwe będzie - w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium RP lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego - przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób fizycznych niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, gdy można domniemywać, że majątek ten jest lub może być wykorzystany do finansowania lub wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią.

Punkt drugi tego artykułu zakłada, że majątek przejęty przez Skarb Państwa przeznacza się na wsparcie osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej. Szczegółowy sposób przejęcia majątku przez Skarb Państwa ma określać ustawa. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (21)

dodaj komentarz
kenn
Zmiana konstytucji w 1 elemencie pociągnie kolejne zmiany, już po cichu! Nie zmieniać konstytucji!
powiemwamcomysle
Nie ma zgody na zmiane art 216. Za duzo przejadamy pieniedzy uciac troche socjal to starczy na armie. Druga propozycja mi sie podoba. W przypadku ataku wywlaszczyc wszystko co ruskie i powiazane.
polityka_to_nie_ekonomia
Żeby się nie okazało, że "niezawisłe" sądy będą decydować co jest "powiazane". Wiele osób się może wtedy zdziwić. Nie chodzi o to bym popierał Rosję w kwestii agresji na Ukrainę, ale jakoś nie ufam naszym władzom, zwłaszcza przy takich projektach. W ogóle uważam, że podstawą jest by własność prywatna była nienaruszalna.Żeby się nie okazało, że "niezawisłe" sądy będą decydować co jest "powiazane". Wiele osób się może wtedy zdziwić. Nie chodzi o to bym popierał Rosję w kwestii agresji na Ukrainę, ale jakoś nie ufam naszym władzom, zwłaszcza przy takich projektach. W ogóle uważam, że podstawą jest by własność prywatna była nienaruszalna. W innym wypadku zawsze się znajdzie sposób by się do niej dobrać.
dziadekjarek
Madziary wprowadziły stan wyjątkowy ...
Teraz w Polsce kolejna awantura o konstrukcję..
Na jesień stan wyjątkowy w Polsce....
mkx
"Przejęcie majątku[...], gdy można domniemywać[...]" - czy to jest prawdziwy tekst, który ma być dodany do Konstytucji?
langdon25
POSŁOWIE !!!

Nie dajcie się oszukać pisiorom w sejmie !!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chenoch
Wyjęcie wydatków na wojsko to kupa miliardów do rozwalenia bo teraz ciążą w budżecie. Poza tym można pod obronność podciągnąć wszystko a PiS potrafi (np z funduszu covidowego wyjętego z budżetu finansuje rekompensaty za wzrost cen gazu)
andregru
"niewliczanie wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego" złodzieje w białych kołnierzykach będą mogli wszystko podciągnąć .
zoomek
Ej - to może mnie dopiszą - zacznę sprzedawać czarnoprochowce - "moszna"?
Taa-daaam!
I tak Żymianie będą doić a my w podatku inflacyjnych żywić tą zakałę świata.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki