Petrolinvest wart połowę Ursusa [Wykres dnia]

Adam Torchała2016-10-27 10:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-10-27 10:00
fot. FORUM / FORUM

Petrolinvest wciąż ma swoich wyznawców. Po powrocie z giełdowego niebytu spółka cieszy się wśród inwestorów sporą popularnością.

Wczoraj końca dobiegła telenowela pt. "Petrolinvest scala akcje". Zanim dokonano resplitu konieczne było wielokrotne wpisanie spółki na listę alertów, pojawiła się także groźba wyrzucenia jej z giełdy, w końcu zarząd potrzebował ponad roku, by przekuć w rzeczywistość decyzję WZA. Teraz jednak wszystkie formalności zostały dopięte i spółka od środowej sesji teoretycznie jest notowana na GPW w normalnym trybie.

Teoretycznie, ponieważ akcje Petrolinvestu cieszą się wyjątkowym powodzeniem. Wczoraj przez większość dnia papiery te notowane były jedynie po teoretycznym kursie otwarcia. Handel zrównoważono i uruchomiono dopiero pod koniec dnia. Za akcje "Petrola", dla których kurs odniesienia - po uwzględnieniu resplitu - wynosił 2,40 zł, płacono wówczas 4 zł (+66,7%). Popyt nie ustępuje jednak również dziś, akcje Petrolinvestu są bowiem "trzymane" z teoretycznym kursem otwarcia na poziomie 4,98 zł.

Skokowy wzrost ceny papierów Petrolinvestu znalazł naturalnie przełożenie na jego kapitalizację. Na wczorajszym zamknięciu giełdowa wycena spółki wynosiła 60,5 mln zł. Biorąc pod uwagę dzisiejszy TKO, wartość spółki wzrasta do 75 mln zł.

Dane z 26 X 2016 r. za Notoria StockGround / Bankier.pl

Oznacza to jednocześnie, że Petrolinvest jest obecnie według inwestorów wart więcej niż Pamapol czy Baltona. Mniej niż 100 mln zł warte są również m.in. takie spółki jak Sfinks czy jeszcze niedawno święcący triumfy InPost. Ledwie dwa razy większą kapitalizacją pochwalić się mogą Vivid, Ursus czy Braster.

I choć część z wymienionych spółek ma obecnie spore problemy (np. InPost), to w gronie tym znajdują się również spółki będące w pobliżu historycznych maksimów, np. Grodno oraz silne marki, np. Ursus. Z resztą sam Petrolinvest to pasmo niekończących się finansowych porażek. Ostatni zysk spółka wypracowała w 2005 roku, od 2011 roku ma ona problemy nawet z wypracowywaniem jakichkolwiek większych przychodów.  

Burzliwa historia naftowego snu

Dodatkowo Petrollinvest kilkakrotnie podpadał nadzorcy. Przykładowo opublikowana przez KNF w lipcu lista przewinień spółki miała aż 23 punkty. A nie była to przecież pierwsza tego typu "przygoda" Petrolinvestu. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, ciężko jest uwierzyć, że spółka ta wciąż posiada na giełdzie tak aktywne grono wyznawców.

Dane na wykresie uwzględniają resplit / fot. Adam Torchała / Bankier.pl

Z drugiej jednak strony "Petrol" zawsze budził emocje. Przy Książęcej zadebiutował przy blasku fleszy niemal dekadę temu, miał być spełnieniem naftowego snu Ryszarda Krauzego. Akcje początkowo dały zarobić krocie, trend jednak szybko się odwrócił. Ostatecznie petrodolary z Kazachstanu nie popłynęły do kas spółki, a jej kurs zaczął się stopniowo staczać, zamieniając wspomniany sen w giełdowy koszmar. Spadkom towarzyszyły jednak pojedyncze wystrzały, które stworzyły z Petrolinvestu swego rodzaju raj dla spekulantów.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Pies
Akcje petrola to taka wirtualna waluta
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Rychowierca
Jeszcze tylko 33 sesje ze wzrostami po 25% i przebijemy poziom LPP z najlepszych czasów.
~Wewo
podbitka na zachete i ubieranie leszcza, stare prymitywne zagrywki
~PRICE_ACTION
Dość częsty przypadek, że po scaleniu groszówek rozpoczyna się spekulacja na wzrost wartości, na której można ładnie zarobić jak umie się spekulować stosując czyste price action, spory lewar i dokładny stop loss, tylko teraz akcje petrola nie są chyba nigdzie dostępne z lewarem, a szkoda:(
~edi666
Znów banda małych cwaniaczków usiłuje podbić kurs i oskubać z kasy naiwnych łosi.
~grzesiek
Czy Adam wie ze na gieldzie nie liczy sie to co bylo a liczy sie to co bedzie.....wiec pisanie i porownywanie z innymi spolkami jaki ma sens...kursy rosna lub spadaja pod cos co ma nastapic i pod co bedzie kiedys...podstawy gieldy to sa Adas......
~MZ
Zamienię starego Rycha z grillem na traktor.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki