REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Personel pokładowy LOT-u zarobi więcej. Jest propozycja powrotu na pełne etaty

2021-11-05 11:52
publikacja
2021-11-05 11:52
Personel pokładowy LOT-u zarobi więcej. Jest propozycja powrotu na pełne etaty
Personel pokładowy LOT-u zarobi więcej. Jest propozycja powrotu na pełne etaty
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Członkowie personelu pokładowego PLL LOT otrzymali w piątek propozycję powrotu do pracy na pełen etat - dowiedziała się PAP ze źródła w spółce. Oznacza to m.in. możliwość wyższych zarobków w zależności od rozwoju siatki połączeń przewoźnika oraz dodatkowe uprawnienia emerytalne.

Informację PAP potwierdził w piątek rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Jak przekazało PAP źródło, "członkowie personelu pokładowego PLL LOT otrzymali dziś propozycję powrotu do pracy na pełen etat". "W praktyce oznacza to wyższe pensum, możliwość wyższych zarobków w zależności od rozwoju siatki i odbudowy rynku lotniczego, a także dodatkowe uprawnienia emerytalne" - przekazało źródło w spółce. Jak dodano, dotyczy to prawie 400 osób.

LOT obniżył wymiar etatu dla większości personelu pokładowego około 1 października 2020.

Pensum, to gwarantowana miesięczna liczba godzin dla personelu pokładowego.

"Możliwość znacznego polepszenia warunków zatrudnienia jest pochodną prognoz, które mówią o stopniowej odbudowie rynku lotniczego od połowy przyszłego roku i konieczności konkurowania o pracownika z pracodawcami z innych sektorów gospodarki" - przekazało źródło.

Spółka podkreśla, że lotnictwo jest jedną z tych branż, które wciąż zmagają się z presją covidowego kryzysu. PLL LOT szacuje, że liczba przewiezionych w tym roku pasażerów będzie o ponad połowę niższa niż w 2019 r.

LOT, zgodnie z założeniami zatwierdzonymi także przez Komisję Europejską w planie pomocy publicznej, spodziewa się powrotu na ścieżkę wzrostu, co ma pozwolić przewoźnikowi spłacić zadłużenie zaciągnięte w ramach pomocy publicznej.

30 grudnia 2020 r. spółka zawarła umowę pożyczki z Polskim Funduszem Rozwoju w ramach rządowego Programu wsparcia Polskich Linii Lotniczych przyjętego przez Radę Ministrów 21 grudnia 2020 r. Pożyczka została udzielona w kwocie 1 mld 800 mln zł i została wypłacona spółce zgodnie z zapisami umowy. 31 grudnia ub.r. wpłynęła do spółki pierwsza transza pożyczki w wysokości 893 mln 682 tys. zł. Spłata pożyczki rozpocznie się od 30 grudnia 2023 r. Druga transza pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju w wysokości 906 mln 318 tys. zł wpłynęła do spółki 21 stycznia 2021 r.

Akcjonariuszami PLL LOT jest Skarb Państwa, posiadający 69,30 proc. udziałów oraz Polska Grupa Lotnicza z 30,7 proc. udziałami.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (6)

dodaj komentarz
qonradx
No bardzo zacnie piekna propozycja! ciekawe tylko kto im za te etaty zaplaci jak połowa samolotów stoi uziemiona a druga polowa lata pusta? No ale spoko najwyzej na pelen etat bedą piloci za kosiarkami chodzic a stewardessy u fryzjera siedziec! Podniesie sie akcyze na alkohol i już bedzie na wypłaty dla pilotów po 20 tys zł No bardzo zacnie piekna propozycja! ciekawe tylko kto im za te etaty zaplaci jak połowa samolotów stoi uziemiona a druga polowa lata pusta? No ale spoko najwyzej na pelen etat bedą piloci za kosiarkami chodzic a stewardessy u fryzjera siedziec! Podniesie sie akcyze na alkohol i już bedzie na wypłaty dla pilotów po 20 tys zł miesiecznie za dwa loty w te i spowrtoem! podniesie się na tytoń i już bedzie dla stewardess na maniciure za 8 tys zł! Nie wierzycie? sprawdzicie jakie są zarobki w Locie! Dofinansuje się LOT a zaplcimy za to my wszyscy przy stole, albo na stacji benzynowej heej! Bo piloci nie moga być w tym kraju bezrobotni - Solidarne panstwo z pilotami za 20 tys!
ldociekliwy
Warto żebyś sprawdził jakie są zarobki w LOTcie, a nie pisał takich bredni. W okresie ostatnich 1,5 roku były poniżej minimalnej krajowej, właśnie z uwagi na to, że nie było lotów. A obecna propozycja, jest związana z tym, że ruch lotniczy się odradza. Z tym, że ta obraźliwa dla pracowników propozycja spowoduje,Warto żebyś sprawdził jakie są zarobki w LOTcie, a nie pisał takich bredni. W okresie ostatnich 1,5 roku były poniżej minimalnej krajowej, właśnie z uwagi na to, że nie było lotów. A obecna propozycja, jest związana z tym, że ruch lotniczy się odradza. Z tym, że ta obraźliwa dla pracowników propozycja spowoduje, że większość z nich się po prostu zwolni, a na ich miejsce przyjdą osoby bez kwalifikacji. Już teraz z uwagi na nieatrakcyjne zarobki z pracy zrezygnowało 50% pracowników zatrudnionych na zasadzie B2B. Pozostali Ci najbardziej lojalni, ale i oni po tej propozycji odejdą. Ich mi nie szkoda, bo znajdą dla siebie pracę gdzie indziej, ale my będziemy skaszani na coraz niższą jakość obsługi oraz większe ryzyko. Podróż samolotem LOT stanie się "rosyjską ruletką". Albo wszystko pójdzie dobrze, albo ...
ldociekliwy
Czysta propaganda PAP.
Wzrost pensum o 60% zaowocuje wzrostem płacy o 33%. czy faktycznie stawka za godzinę "w powietrzu" zostanie obniżona o 1/3. Podobny patent rząd powinien zaproponować aby obniżyć koszty paliwa. Tankujmy połowę baku, a zapłacimy o 1/3 mniej niż poprzednio.
Zarobki personelu pokładowego
Czysta propaganda PAP.
Wzrost pensum o 60% zaowocuje wzrostem płacy o 33%. czy faktycznie stawka za godzinę "w powietrzu" zostanie obniżona o 1/3. Podobny patent rząd powinien zaproponować aby obniżyć koszty paliwa. Tankujmy połowę baku, a zapłacimy o 1/3 mniej niż poprzednio.
Zarobki personelu pokładowego LOT powoli zbliżają się do minimalnej krajowej i są dużo poniżej pensji kasjera w Lidlu.
Szkoda tylko pasażerów, jak z pracy odejdą wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek kwalifikacje.
qonradx
mogą się zwolnić i iść pracowac do baru jako kelnerki! osobiscie nie słyszałem zeby jakaś kelnerka była kiedyś stewardessą albo kierowca ubera pilotem! Ale skoro nie ma popytu na ich umiejetnosci tzn ze ich kwalifikacjie nie są już po prostu potrzebne i powini sie przebranzowić JAK RESZTA A NIE ŻYĆ NA JEJ KOSZT!
qonradx
To niech idą do LIDLA! Dosyć mam już słuchania "zatroskanych" grup społecznych na pastwowych posadach i ich wiecznej biedzie którą rzekomo klepią tylko z myślą o ludziach a nie swoich portfelach! Są tez inni przewoźnicy, nie martw się o pasażerów, DOLECĄ GDZIE CHCĄ! :)
ldociekliwy odpowiada qonradx
Oczywiście że pójdą do Lidla, a na ich miejsce przyjdą tacy, dla których minimalna krajowa będzie atrakcyjną płacą. I podobnie jak w przypadku innych zawodów, będziemy mieli do czynienia z selekcją negatywną. Nie jest wielki problemem, jak niedouczony i bez kwalifikacji pracownik sprzedaje w sklepie lub serwuje dania Oczywiście że pójdą do Lidla, a na ich miejsce przyjdą tacy, dla których minimalna krajowa będzie atrakcyjną płacą. I podobnie jak w przypadku innych zawodów, będziemy mieli do czynienia z selekcją negatywną. Nie jest wielki problemem, jak niedouczony i bez kwalifikacji pracownik sprzedaje w sklepie lub serwuje dania w restauracji, ale gdy jest nauczycielem, lekarzem, policjantem, pilotem lub stewardem, to już zaczyna być niebezpiecznie. Nie martwię się o pasażerów, że nie będą mieli czym latać, ale o to, że przy takiej polityce ich bezpieczeństwo w samolocie LOT jest narażone na większe ryzyko. Jest takie powiedzenie: Jaka praca taka płaca i na odwrót. W tym przypadku chodzi o to, że oczekujemy wysokich kwalifikacji w danym zawodzie, ale niestety nie jesteśmy skłonni za to płacić. A w związku z tym systematycznie obniża się zarówno ranga zawodu jak i poziom osób je wykonujący. W protestach pracowniczych lekarzy, nauczycieli i innych, tylko na pierwszy rzut oka chodzi o własne portfele. Jak się trochę nad tym pochylić, to widać wyraźnie, że tak naprawdę jest to sprawa nas wszystkich: jak będziemy leczeni, jakich będziemy mieli nauczycieli, kto będzie dbał o nasze bezpieczeństwo.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki