REKLAMA

PKP Intercity od tego roku zamierza wykorzystywać środki z kredytu EBI

2021-04-17 07:51
publikacja
2021-04-17 07:51
PKP Intercity od tego roku zamierza wykorzystywać środki z kredytu EBI
PKP Intercity od tego roku zamierza wykorzystywać środki z kredytu EBI
/ PKP Intercity

PKP Intercity zamierza od tego roku wykorzystywać środki, które spółka pozyskała dzięki umowie kredytowej zawartej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym - poinformowała PAP rzeczniczka kolejowego przewoźnika Katarzyna Grzduk.

EBI we wrześniu 2019 roku przyznał około 1 mld zł (233 mln euro) kredytu PKP Intercity na inwestycje w tabor.

“PKP Intercity od bieżącego roku planuje wykorzystywanie środków pochodzących z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny na częściowe pokrycie kosztów m.in. zakupu nowego taboru w ramach już zawartych umów” - poinformowała PAP rzeczniczka PKP Intercity.

W ramach finansowanego przez EBI projektu, spółka PKP Intercity zamierza kupić m.in. nowe lokomotywy elektryczne, wagony pasażerskie a także elektryczne zespoły trakcyjne. Z tych środków finansowana ma być również modernizacja obecnego taboru.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu gwarancji spłaty pierwszej części kredytu zaciągniętego przez PKP Intercity przeznaczonego na częściowe finansowanie projektu inwestycyjnego pod nazwą “Program na rzecz konkurencyjności PKP Intercity”

Jak informował EBI po podpisaniu umowy kredytowej, Polska ma już nowoczesną sieć dróg i zamierza zbudować równie nowoczesną sieć kolejową ze sprawnymi operatorami kolejowymi, a bank “w pełni wspiera tę długoterminową strategię, która ma pozytywny wpływ nie tylko na jakość obsługi, lecz także na klimat i środowisko dzięki wspieraniu przejścia z transportu drogowego na kolejowy".

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją UE udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

PKP Intercity to największy międzyregionalny polski operator kolejowy. Spółka realizuje największy program inwestycji w swojej historii, o wartości 7 mld zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki