PKB w górę aż o 4,9 proc. Eksport wsparł konsumpcję

W trzecim kwartale polska gospodarka rosła w tempie 4,9% rocznie – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Motorem napędzającym PKB pozostała konsumpcja, którą solidnie wspomógł eksport. Na uwagę zasługuje także odbicie w inwestycjach.

GUS przedstawił dziś pierwszy regularny szacunek produktu krajowego brutto za trzeci kwartał. Wynika z niego, że we wskazanym okresie niewyrównany sezonowo wzrost PKB wyniósł 4,9 proc. wobec 4 proc. w drugim kwartale.

To wynik wyższy niż w opublikowanym dwa tygodnie temu tzw. szybkim szacunku - wówczas statystycy informowali o tempie wzrostu na poziomie 4,7 proc. Jednocześnie zaraportowany dziś wynik jest najwyższy od czwartego kwartału 2011 r.

Dane niewyrównane sezonowo
Dane niewyrównane sezonowo (Bankier.pl na podstawie GUS)

Po wyrównaniu sezonowym roczna dynamika PKB sięgnęła aż 5,2 proc. wobec 4,3 proc. w drugim kwartale (dane zrewidowano). Taki rezultat z pewnością będzie stawiał nasz kraj w awangardzie Unii Europejskiej (kolejny raport Eurostatu poznamy 7 grudnia).

Nową wiadomością jest za to opublikowana w dzisiejszym raporcie struktura wzrostu gospodarczego. Z danych GUS wynika, że największy wkład do rocznej niewyrównanej sezonowo dynamiki PKB miała konsumpcja, która wniosła 2,9 punktu procentowego. To identyczny wynik, jak w pierwszych dwóch kwartałach tego roku. Z kolei wydatki publiczne podbiły wartość wskaźnika o 0,3 punktu procentowego, wobec 0,2 kwartał wcześniej.

Wkład poszczególnych kategorii do ogólnej dynamiki PKB
Wkład poszczególnych kategorii do ogólnej dynamiki PKB (Bankier.pl na podstawie GUS)

W trzecim kwartale nieco więcej do PKB wniosły inwestycje (0,6 pp. wobec 0,1 pp w drugim kwartale), które w poprzednich okresach były kulą u nogi polskiego tempa wzrostu. Dynamika roczna na poziomie 3,3 proc. jest jednak daleka od oczekiwań (4,9 proc.).

(Bankier.pl na podstawie GUS)

Bardzo istotne dla wysokiej dynamiki w trzecim kwartale był natomiast pozytywny wpływ salda handlu zagranicznego, które dzięki odbiciu w eksporcie (7,6 proc. r/r) dodało do ogólnego wskaźnika 1,1 punktu procentowego. Dla porównania, w drugim kwartale pozycja ta odjęła 1,3 punktu procentowego.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 22 niewierzacyateusz

im lepiej tym więcej plusików przy negatywnych opiniach : ) cytat dla qqryk " W trzecim kwartale nieco więcej do PKB wniosły inwestycje (0,6 pp. wobec 0,1 pp w drugim kwartale), które w poprzednich okresach były kulą u nogi polskiego tempa wzrostu " inwestycje nie stoją tylko powoli rosną

! Odpowiedz
71 130 qqryk

Inwestycje stoją, więc wzrost jest napędzany konsumpcją. Źle.

! Odpowiedz
30 19 silvio_gesell

Inwestycje stoją, bo za niska inflacja. Ludzie podejmują ryzyko inwestycji tylko gdy brak inwestowania oznacza pewną stratę.

! Odpowiedz
106 148 londonern

Poczekajcie z zachwytami do konca roku - okaze sie jaki deficyt MC Morawiecki wyrobil, a w styczniu zobaczycie o ile pojda w gore media - prad i gaz plus jeszcze pewnie pare niespodzianek. Jak bedziecie smarowac maslem za 10 zl, chleb za 7 zl, a na to polozycie tania szynke za 35 zl, to juz na pomidora nie starczy. I nie wiem czy bedziecie miec wtedy sile i odwage zeby takie bzdety wypisywac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
104 141 gg1234

Tak, brawo PIS! Nikt nie potrafi tak jak wy... wszystko na gigantyczny kredyt, który będą musiały spłacić nasze dzieci, wnuki i pewnie ich dzieci

! Odpowiedz
139 102 2kbb

Postkomuna i sitwa sb-cka w Polsce jest w szoku.... Przez ustawę dezubekizacyjną jaką PIS skutecznie wprowadził okazało się że nic już nie chroni tych wszystkich lewaków i klikę post PRL
W obozie PO , Michnika , TVN rozszerza się panika. Ci ludzie zaczynają już rozumieć że ich koniec jest bliski....

! Odpowiedz
69 136 glos_rozsadku

A kto PIS zdekomunizuje, bo takiego zapożyczania co robią to nawet Gomułka nie robił.

! Odpowiedz
116 90 hairy_portier

Co te Misiewicze Pisiewicze robią z Polską, jeszcze trochę a Polska wyrwie się na niepodległość ekonomiczną i co wtedy zrobią Niemcy, kiedy im zabraknie frajerów do dziesionowania? Prezydencie Tusk larum grają a ty nie wracasz! Gdzie są zastępy twoich wiernych volksdojczów? Kamilka sama nie da rady a Schet ma za słabe zęby na Kaczyńskiego!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 98 jacek-19

Moze nie wiesz , ale raz juz Polska byla bankrutem , przed 30 laty . To tylko 1 pokolenie . Twoi rodzice pewnie pamietaja tylko "Ocet" na polkach sklepowych i "kartki" na wszystko .Sprawilto dlug , ktory zaciagnelismy i nie bylismy w stanie go splacac . Teraz tez ten dlug rosnie bardzo szybko i juz wynosi ponad 1 bilion zl tj. 1000 miliardow i trzeba bedzie go splacic . Dzisiaj nawet gdyby caly dlug byl na 2,17% , to rocznie procentow do zaplacenia mamy 21,7 miliarda zl. To jest tylko splata % .
A gdzie dlug ? Zeby sie pozbyc tego dlugu musimy od 2018 splacac kapital +% ca. 50 miliardow rocznie i to przez conajmniej 50 lat . Prawie dwa pokolenia .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil