Polska gospodarka rosła najszybciej od 6 lat

Roczna dynamika produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2017 roku wyniosła 4,7% - podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wynik od 2011 roku! Po oczyszczeniu z wahań sezonowych wzrost gospodarczy sięgnął 5%.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu PKB o 4,5% rdr wobec 4,0% (po rewizji z 3,9%) odnotowanych w drugim kwartale. Zaraportowany wynik był najwyższym od czwartego kwartału 2011 roku.

(GUS.)

Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym dynamika PKB w III kw. 2017 r. wyniosła 1,1% kdk i 5,0% rdr. To rezultat  znacznie lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się kwartalnej dynamiki rzędu 0,7% kdk. Kwartał wcześniej polska gospodarka urosła (po rewizji w dół) o 0,9% kdk i 4,2% rdr.

GUS zastrzega, że opublikowane dziś dane o PKB są tzw. szybkim szacunkiem i będą podlegać rewizji. Pierwszy „regularny” odczyt produktu krajowego brutto za pierwszy kwartał poznamy 30 listopada. Wtedy też urząd statystyczny przedstawi kompozycję tego wskaźnika. Dziś możemy się tylko domyślać, że wciąż decydujący wpływ na dynamikę PKB miał wzrost konsumpcji i że po kilku kwartałach zastoju wreszcie ruszyły inwestycje.

O ile możemy się cieszyć, że po sześciu latach tempo wzrostu gospodarczego w Polsce powróciło w okolice 5%, to nasz wynik blednie w zestawieniu z Rumunią, gdzie dynamika PKB wyniosła aż 8%. Ponadto, lepsze od oczekiwań dane za trzeci kwartał nadeszły z Niemiec, gdzie wzrost PKB wyniósł 0,8% kdk i 2,3% rdr

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 devu

Jeśli politycy nie przeszkadzają, tworzą warunki Polacy bardzo szybko się bogacą. GRUNT TO IM NIE PRZESZKADZAĆ, stymulować wzrost prze uproszenia i odciążenia podatkowe. Ten naród rozniósłby Europę w pył jeśli tylko dać mu szanse.

! Odpowiedz
44 46 tommytommy

w Rumunii obniżyli podatki i zabrali socjal i mają 8,8%. My się cieszymy, że mamy 4,7% i rozdajemy w socjalu...

! Odpowiedz
42 41 pjb

Dobrze że PKB rośnie ale martwi jakość tego wzrostu. Całość to 500+ (czyli z kredytu) oraz ujemnej realna stopa procentowa serwowana przez RPP (czyli na koszt oszczędzających i emerytów). Ciekawe jak duży byłby wzrost bez tych sztucznych dopalaczy, taki normalny zdrowy z inwestycji i poprawy efektywności pracy?

! Odpowiedz
35 97 mix123

czerska w żałobie

! Odpowiedz
74 53 erdwa

No na pewno... Rozwinięte Niemcy mają dynamikę PKB niewiele nizszą od PL. Sukces szczerskich taki ze klękajcie narody. I jeszcze poziom inwestycji najniższy od 96r a cały PKB z przeżerania zaoszczędzonych przez lata pieniedzy

! Odpowiedz
22 19 bankowiec26

Czyżby w 2011 był wyższy wzrost? Na kolanych wyższy of hossy po wstaniu z kolan? ahaha

! Odpowiedz
15 27 fred_

Onet, WP oraz Interia tak samo.

! Odpowiedz
38 31 bankowiec26 odpowiada fred_

HAHAH. W czasie kryzysu wzrost 4 % był podobno zły. Tera gdy Rumunia ma prawie 9 a Czechy 5 u nas 4,7 % to wielki sukces. Niemcy ( z 7 razy większą gospodarką) 2,3% a bogata Holandia 3 %.

! Odpowiedz
38 21 ajwaj

Prawidlowo.. Kaczynski, Maciarewicz dostana nie 3-5%, a 10% na zólte czolgi i pomoc ich braciom z Ukrainy

! Odpowiedz
66 61 tomek_bankier

Brawo Kaczyński ;)

! Odpowiedz