REKLAMA

WYBORYOto największe problemy dotyczące kobiet w Polsce. Ruszyła kampania zachęcająca je do udziału w wyborach

2023-09-27 16:03
publikacja
2023-09-27 16:03

W ramach akcji Wspieram Sukces Kobiet we wrześniu br. przeprowadzono badanie na ponad 18 tys. respondentek, którym zadano pytanie o najważniejsze ich zdaniem kwestie dotyczące kobiet. Kampania Fundacji SPS ma na celu zachęcenie kobiet do udziału w wyborach.

Oto największe problemy dotyczące kobiet w Polsce. Ruszyła kampania zachęcająca je do udziału w wyborach
Oto największe problemy dotyczące kobiet w Polsce. Ruszyła kampania zachęcająca je do udziału w wyborach
/ Wspieramsukceskobiet.pl

W ramach kampanii Fundacja SPS przeprowadziła badanie na grupie ponad 18 tys. respondentek na temat ważnych dla nich spraw. Wynika z niego, że najważniejszym problemem, zdaniem ankietowanych, jest przemoc wobec kobiet - kwestia ta jest bardzo istotna dla aż 89 proc. Ponad 3/4 respondentek (77 proc.) wskazuje również na problem braku żłobków i przedszkoli w wielu gminach. Taki sam odsetek - 72 proc. - badanych określa jako bardzo istotne ubóstwo starszych kobiet oraz kwestię wsparcia dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka.

Kolejno 69 proc. respondentek uważa, że bardzo istotnym problemem są ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi. Dwie na trzy badane sądzą, że bardzo istotna jest ochrona środowiska, 64 proc. - urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie, a 63 proc. - wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

W badaniu Fundacji SPS respondentki, które nie uczestniczą w wyborach, zostały poproszone o wskazanie powodu, dlaczego nie głosują. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była ta, że nie odpowiada im program żadnej partii - deklaruje to 29 proc. badanych. Blisko 1/4 (23 proc.) deklaruje, że brak im czasu, możliwości dojazdu etc. Z kolei 14 proc. jest niezainteresowana polityką lub nie zna programów wyborczych, a 11 proc. - rozczarowana politykami, na których głosowała w przeszłości.

Rusza kampania Wspieram Sukces Kobiet, której inicjatorem jest Fundacja SPS przy merytorycznym wsparciu Uniwersytetu SWPS. Celem kampanii jest zachęcenie kobiet do głosowania w wyborach oraz zwrócenie uwagi na sytuację Polek i wzbudzenie w nich potrzeby zaangażowania się, która może przełożyć się na frekwencję. Drugim jej zadaniem jest uświadamianie - zarówno wybierającym, jak i wybieranym - jak istotne jest włączenie kobiet do dyskusji o priorytetach rozwojowych Polski.

Więcej informacji o kampanii: https://wspieramsukceskobiet.pl/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
cimber
Może warto by dla równowagi opisać również postulaty mężczyzn ? Świetny cykl wyborczy (podsumowanie postulatów i stosunek do nich partii politycznych) przygotowało stowarzyszenie chłopców i mężczyzn
https://schm.org.pl/blog/wybory-sprawy-m%C4%99%C5%BCczyzn
stain
Największym problemem i złamaniem konstytucyjnej zasady równości obywateli jest zróżnicowanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Dlaczego nikt nie napisał w tej kwestii skargi konstytucyjnej do TK? Sam nie mogę, bo musi to zrobić adwokat lub radca prawny, a nie zamierzam wspierać tych pobierających kosmiczne gaże pasożytów Największym problemem i złamaniem konstytucyjnej zasady równości obywateli jest zróżnicowanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Dlaczego nikt nie napisał w tej kwestii skargi konstytucyjnej do TK? Sam nie mogę, bo musi to zrobić adwokat lub radca prawny, a nie zamierzam wspierać tych pobierających kosmiczne gaże pasożytów moimi skromnymi zarobkami.
jas2
Niższy wiek emerytalny powinny mieć tylko osoby, które urodziły dzieci.
itso_not_to_be odpowiada jas2
bzdurne myślenie byle by faworyzować jakąś grupę i wchodzić jej w tyłek

anty równościowe podejście
nostsherlock
Według bezdzietnego gościa z kotem największym problemem jest to, że "dają w szyję", więc te grupy najbardziej dotuje, żeby fikcyjnie walczyć z problemami, które pisuary same stworzyły
jas2
"Oto największe problemy dotyczące kobiet w Polsce."

Prawo do aborcji dwa razy w tygodniu. I nagroda za to 800+.
itso_not_to_be
jas jesteś w fatalnej formie czy to oznaka/preludium upadku systemu socjalistycznego w polsce ?
formatc
Kobiety mają więcej praw niż mężczyźni w tym kraju, chociażby wiek emerytalny i ulgowe traktowanie w sądach, itd
grzegorzkubik
Kobietom przywrócono wiek emerytalny i maja dziś dużo lepsze szanse na rynku pracy. Kobiety dziś mają dużo lepiej niż jakieś10 lat temu.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki