„Ostrożna” Yellen osłabiła dolara i wzmocniła złoto

główny analityk Bankier.pl

Słowa przewodniczącej Rezerwy Federalnej sprawiły, że dolar stracił wobec euro, złoto podrożało o 16 USD na uncji, a S&P500 poszedł w górę o prawie procent. Wygląda na to, że w 2016 roku nie będzie podwyżek stóp procentowych w USA. Niewykluczona jest za to obniżka.

„Rozwój wydarzeń za granicą implikuje zapewne nieco niższą ścieżkę stopy funduszy federalnych, niż to było oczekiwane w grudniu” - powiedziała Janet Yellen na forum nowojorskiego Klubu Ekonomicznego.

W grudniu 2015 roku Fed dokonał pierwszej od niemal dekady podwyżki stóp procentowych (o 25 pb.) i zasugerował cztery podwyżki w 2016 roku. Po marcowym posiedzeniu FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku) tzw. fedokropki sugerowały już tylko dwie podwyżki do końca roku.

(fot. CARLOS BARRIA / FORUM)

„Wziąwszy pod uwagę ryzyka dla perspektyw gospodarczych uważam,  że byłoby właściwe, aby Komitet w sposób ostrożny dokonywał korekt polityki” - dodała Yellen.  Dla inwestorów to  czytelny komunikat. Pani Yellen równie dobrze mogłaby powiedzieć: „no more hikes” (żadnych podwyżek) w 2016.

W ten sposób Rezerwa Federalna wycofuje się z próby normalizacji polityki monetarnej, jaka w grudniu nastąpiła po 7 latach utrzymywania zerowych stóp procentowych i ponad 6 latach „drukowania pieniędzy” pod szyldem QE.

„Gdyby wzrost gospodarczy osłabł lub gdyby inflacja okazała się uparcie niska FOMC byłby w stanie dostarczyć tylko umiarkowany stymulant poprzez cięcie stóp procentowych z powrotem do zera” - powiedziała we wtorek Janet Yellen. Tak, to ta sama, która jeszcze w ubiegłym roku chciała kilku podwyżek stopy funduszy federalnych.

„Nawet gdyby stopa funduszy federalnych miała wrócić do zera, FOMC nadal miałby znaczące pole, aby poluzować politykę. W szczególności, moglibyśmy użyć metod, które my i inne banki centralne z powodzeniem zastosowały w obliczu kryzysu finansowego, aby wywrzeć dodatkową presję na spadek długoterminowych stóp procentowych i w ten sposób wesprzeć gospodarkę” - powiedziała Janet Yellen, sugerując powrót do QE lub zastosowanie ujemnych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Alfabet Janet Yellen - niepozornej władczyni dolara

Alfabet Janet Yellen - niepozornej władczyni dolara

Na pierwszy rzut oka wydaje się zwykłą starszą panią, jakich pełno na ulicach, w sklepach czy autobusach. Trudno o większy błąd. Wszelkie braki w wiedzy o Janet Yellen - kobiecie, która od ponad dwóch lat trzęsie najważniejszą walutą świata - uzupełnić pomoże specjalnie skrojony na tę okazję alfabet. Janet Yellen nigdy nie pracowała w sektorze finansowym i przez całe życie związana była ze światem akademickim. Absolwentka Uniwersytetu Browna i Uniwersytetu Yale wykładała ekonomię na Uniwersytetach Harvarda, Berkeley, Kalifornijskim czy London School of Economics. W pracy naukowej zajmowała się nie tylko polityką monetarną i bezrobociem, ale też kwestią młodocianych gangów czy samotnych matek.

Reakcja rynku nie mogła być inna. Dolar mocno stracił na wartości wobec euro: kurs EUR/USD podskoczył z niespełna 1,12 do 1,12867 o 20:45 czasu polskiego. Notowania kontraktów na złoto wzrosły z 1.225 USD/oz. do 1.241 USD za uncję. Zyskały także amerykańskie akcje - indeks S&P500 wyskoczył w górę o 0,85%, dochodząc do 2054.36 punktów.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 ~Michał_

Jak na razie to na rynki działa wszystko prawie 2 % na plusie i oto chodziło nie ma sensu tego rozkładać na czynniki pierwsze i basta

! Odpowiedz
0 3 ~Polak_potrafi

>Rozwój wydarzeń za granicą implikuje
Jakich wydarzeń? Polityka monetarna USA zależna jest od działań terrorystów?
Czyli terroryści sterują kierownicą USA? WOW!

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 13 ~ASAD

WIDAĆ WYRAŹNIE ŻE USA NIE MA JASNEJ RECEPTY NA WYJŚCIE Z "PUŁAPKI" NISKICH STÓP PROCENTOWYCH, NIECH O TYM PAMIETA NASZA RPP !!!!

! Odpowiedz
23 2 ~Normals

Dolar w 2000 roku kosztowawl 4.70 PLN. W 1994 roku szesc lat wczesniej 2.40 pln. Czy to ze dolar w 2016 roku kosztuje 3.80 jest zatem normalne? To sztuczne oslabianie dolara wobec innych walut blokuje nasz eksport. 1 USD w roku 2016 powinien kosztowac co najmniej 12 -13 PLN. Powinnismy oslabic zlootowke - to jedyna droga do szybkiego rozwoju gospodrczego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~rtg

no chyba że większość produktów importujesz np. ropę i gaz. Dzis ich ceny są niskie ale jeszcze 2-3 lata temu ropa była po 100-120 $. Wzrost gospodarczy też by był ale w portfelu za to pustki, przy jednoczesnym niskim wzroście płac realnych nie tych statystycznych

! Odpowiedz
0 10 ~molibden

Zanim napiszesz coś równie błyskotliwego, zastnaów się jaki będzie koszt w złotówkach zakupu technologii niezbędnych do tego naszego wewnętrznego dynamicznego rozwoju gospodarczego przy cenie dolara 12 PLN i czy polskiego przedsiębiorce stać będzie na zakup tej technologii? jaki będzie koszt zakupu ropy i innych surowców niezbędnych do poprawnej pracy i rozwoju wewnetrznej gospodarki?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Normals odpowiada ~molibden

A jakaz to technologie zakupuje ten Polski przedsiebiorca? Jestesmy potega w produkcji baleronu i betonu - taka jest brutalna prawda. Zobacz ile spolek biotechnologicznych, zaawansowanego IT czy tzw "solarow" jest notowanych na GPW. Ile? - dwie trzy? Chyba ze za High Tech uznac takie spolki jak TELESTRADA, NETIA czy inne tego typu firmy. Mamy jeden BIOTON i to wszystko. Musimy skupic sie wiec na EXPORCIE "baleronu i betonu". zeby to zrobic musimy miec slaba walute. W innym przyoadku za gora 5 lat bedziemy tam gdzie jest teraz Hiszpania czy Portugalia. oczywiscie alternatywa jest High-tech ale nie doroslismy niestety do tego etapu.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Marian odpowiada ~Normals

Przestań człowieku jarać dżojnty ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,10% 3,9627
2020-02-21 05:39:00
EUR/PLN -0,04% 4,2766
2020-02-21 05:39:00
EUR/USD 0,05% 1,0792
2020-02-21 05:39:00
CHF/PLN -0,02% 4,0292
2020-02-21 05:38:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil