REKLAMA

Fed zerwał z polityką zerowych stóp procentowych

Krzysztof Kolany2015-12-16 20:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-16 20:01
Fed zerwał z polityką zerowych stóp procentowych
Fed zerwał z polityką zerowych stóp procentowych
fot. Joshua Roberts / / FORUM

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Stopa funduszy federalnych została podniesiona z 0-0,25% do 0,25-0,50%. To pierwsza podwyżka od czerwca 2006 roku.

[Aktualizacja 21:00]

Taka decyzja była oczekiwana przez rynek. Notowania kontraktów terminowych dawały ponad 80% szans na podwyżkę o 25 p.b. Takiego ruchu spodziewała się też zdecydowana większość ekonomistów, którzy oczekiwali podwyżki już przed czerwcowym i wrześniowym posiedzeniem FOMC. Stopa dyskontowa została podniesiona z 0,75% do 1,00%.

„Komitet zdecydował o podniesieniu docelowego poziomu stopy funduszy federalnych do 0,25-0,50%. Nastawienie polityki monetarnej po tej podwyżce pozostaje akomodacyjne” – czytamy w grudniowym komunikacie FOMC. „Komitet oczekuje, że warunki gospodarcze będą ewoluować w taki sposób, że zapewnią tylko stopniowe podwyżki stopy funduszy federalnych. Stopa funduszy federalnych przez pewien czas zapewne pozostanie poniżej poziomów, które są oczekiwane w dłuższym terminie” – zapowiadają amerykańskie władze monetarne.

Wraz z podwyżką członkowie Komitetu przedstawili cokwartalną projekcję pożądanego poziomu stóp procentowych w następnych latach. Tzw. fedokropki pokazały, że oczekiwana przez FOMC ścieżka przyszłych stóp procentowych będzie miała łagodniejsze nachylenie, niż sądzono w poprzednich kwartałach. W tzw. długim terminie (tj. po 2018 r.) stopa funduszy federalnych ma wynosić 3,25-3,50%, czyli zdecydowanie mniej niż przed kryzysem finansowym.

14 z 17 członków Komitetu uważa, że stopa funduszy federalnych na koniec 2016 roku powinna wynieść nie więcej niż 1,375%, co daje przedział 1,25%-1,50%. Oznaczałoby to, że w przyszłym roku czekają nas trzy lub cztery podwyżki stóp procentowych w USA. To więcej od oczekiwań rynku, który zakładał 2-3 podwyżki po 25 p.b. każda.

O kontynuacji łagodnej polityki monetarnej w USA świadczy fakt, że Fed zdecydował się utrzymać praktykę reinwestowania kapitału i odsetek ze zgromadzonego portfela obligacji skarbowych i hipotecznych. Rezerwa Federalna nie zamierza redukować swojego bilansu do czasu „normalizacji” stopy funduszy federalnych. W ramach trzech fal QE bilans Fedu rozrósł się z 900 mln USD do blisko 4,5 biliona dolarów.

Równo 7 lat temu – 16 grudnia 2008 roku – Fed sprowadził stopę funduszy federalnych niemalże do zera i w latach 2009-14 prowadził politykę ilościowego poluzowania (QE), w ramach której skupował obligacje, płacąc świeżo wykreowanymi dolarami. Dzisiejsza decyzja jest początkiem końca ery ultraniskich stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Inwestorzy spokojnie przyjęli pierwszą od ponad 9 lat podwyżkę stóp w USA. O 20:55 nowojorskie indeksy rosły po przeszło 1% wobec wzrostów rzędu 0,4% przed komunikatem FOMC. Dolar początkowo umocnił się względem euro, ale szybko zaczął tracić na wartości wobec europejskiej waluty. Kurs EUR/USD podniósł się do 1,0988 względem 1,0948 przed decyzją Fedu. Cena złota bezpośrednio po ujawnieniu komunikatu FOMC spadła do 1.066 USD/oz., ale szybko powróciła do 1.075 USD/oz.  

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (100)

dodaj komentarz
~PartTimeJobs
Dzisiaj wielka afera w USA bo aresztowali CEO Martina Shkreli, i jego kolegę. Który działał dokładnie według schematu „Ponzi” Po prostu robili to samo co obecnie banki, to znaczy oszukiwali ukrywali straty otwierali nowe fundacje wypłacali sobie kasę z pieniędzy inwestorów i takie tam po prostu brali przykład z wielkich Dzisiaj wielka afera w USA bo aresztowali CEO Martina Shkreli, i jego kolegę. Który działał dokładnie według schematu „Ponzi” Po prostu robili to samo co obecnie banki, to znaczy oszukiwali ukrywali straty otwierali nowe fundacje wypłacali sobie kasę z pieniędzy inwestorów i takie tam po prostu brali przykład z wielkich ale nie mieli na tyle koneksji rządowych i oczywiście bankierzy nie lubią konkurencji (Cena złota) tak że ich dzisiaj zwinęli niezależnymi rękoma FBI i pozostałych klaunów którzy tylko widzą to co im zwierzchnicy nakażą, Tak oficjalnie podają że zawyżyli kilkaset razy wartość lekarstw. Wiadomo co mają napisać że robili to samo co banki?
~gnom
Już lepiej trzeba było tutaj wrzucić coś o tej nowej broni co to Putin mówił ostatnio na konferencji, a nie o jakimś albanezie który nie ma żadnego związku z bankami ani tym bardziej z podwyżką stóp w USA.
~PartTimeJobs odpowiada ~gnom
" robili to samo co obecnie banki" Brajlem mam pisać?,
~wirakocza
no i przecena na surowcach rozpoczęta, pięknie poleciały złoto, srebro.....ale to dopiero początek silnego trendu spadkowego bo dolar bedzie się umacniał kilka jeśli nie kilkanaście lat. złoto przygotowuje sie do złomania $1000/oz co nastapi najprawdopodobniej w tym roku jescze, a w przyszłym moze spaść do $700/oz albo no i przecena na surowcach rozpoczęta, pięknie poleciały złoto, srebro.....ale to dopiero początek silnego trendu spadkowego bo dolar bedzie się umacniał kilka jeśli nie kilkanaście lat. złoto przygotowuje sie do złomania $1000/oz co nastapi najprawdopodobniej w tym roku jescze, a w przyszłym moze spaść do $700/oz albo jescze niżej
~PartTimeJobs
Przewiduje spadki cen złota w okolice $700 i jednocześnie jest to niepowtarzalny dowód na kompletne skretynienie oraz zafałszowane umysłów naszych społeczeństw pod przewodnimi sztandarami FED`u i EBC. (Tacy nowożytni kapłani) To jest fenomen o którym w przyszłości będą uczyć w szkołach tak jak nas o magicznej i tajemnej Przewiduje spadki cen złota w okolice $700 i jednocześnie jest to niepowtarzalny dowód na kompletne skretynienie oraz zafałszowane umysłów naszych społeczeństw pod przewodnimi sztandarami FED`u i EBC. (Tacy nowożytni kapłani) To jest fenomen o którym w przyszłości będą uczyć w szkołach tak jak nas o magicznej i tajemnej wiedzy i sile kapłanów egipskich nad skretyniałym ludem.
~Moniqe
Każdy mądry wie co sie dzieje - w koncu Noblisse Oblige :D

Tylko baran da sie nabrac na ten kabaret

Argentyna - XIX wieczny tygrys gospodarczy - rąbany w du....sko juz 2-gi raz.... Dłuznikowi trudno wyrwac sie ze smyczy

Teraz.... chleba i igrzysk.... a za chwile płacz i lament

Cierpliwości Panie
Każdy mądry wie co sie dzieje - w koncu Noblisse Oblige :D

Tylko baran da sie nabrac na ten kabaret

Argentyna - XIX wieczny tygrys gospodarczy - rąbany w du....sko juz 2-gi raz.... Dłuznikowi trudno wyrwac sie ze smyczy

Teraz.... chleba i igrzysk.... a za chwile płacz i lament

Cierpliwości Panie i Panowie.... zjawisko iluzji pieniadza jest juz odnotowane (kto zna sie na ekonomii wie w czym rzecz)!!!!!!!!!!

W myśl zasady panującej w Polsce... Niech sie wali ..niech sie pali... byle tylko wódę lali
~PartTimeJobs
Złodzieje ekonomiczno polityczni pod sztandarami FED`u znowu okradają w sposób jawny społeczeństwa. Po prostu podwyższyli sobie procent od pożyczek ale co najważniejsze zapowiedzieli dzisiaj że procent od depozytów bankowych nie zostanie podwyższony co najmniej do końca 2016 roku. Nawet zapowiadają naciski na ujemne Złodzieje ekonomiczno polityczni pod sztandarami FED`u znowu okradają w sposób jawny społeczeństwa. Po prostu podwyższyli sobie procent od pożyczek ale co najważniejsze zapowiedzieli dzisiaj że procent od depozytów bankowych nie zostanie podwyższony co najmniej do końca 2016 roku. Nawet zapowiadają naciski na ujemne stopy procentowe od depozytów. Witajcie w świecie jawnej światowej gangsterki!
~FED
że też niektórzy są zaspokczeni tą decyzją. przecież od kiedy ogłoszono dane dotyczące rynku pracy w stanach to co poważniejszy serwis giełdowy typu money, waluty trąbił wszem i wobec o podniesieniu stóp procentowych przez Fed.podobne nastroje panowały równiez na forach typu bankier, czy xsocial.
~autor
Ale dlaczego podwyżka stóp była impulsem do wzrostów to chyba tylko nasza gwiazda poranna Kuczyński rozumie.
~wizzy
Komu FED wyrządził krzywdę:
http://fxmag.pl/artykul/i/komu-fed-wyrzadzi-krzywde

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki