REKLAMA

Orlen oczekuje propozycji rządu litewskiego ws. rozbudowy rafinerii w Możejkach w ciągu miesiąca

2021-02-25 11:44, akt.2021-02-25 12:25
publikacja
2021-02-25 11:44
aktualizacja
2021-02-25 12:25
fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock

PKN Orlen oczekuje, że rząd Litwy przedstawi w ciągu miesiąca stanowisko w sprawie wsparcia rozbudowy rafinerii w Możejkach - powiedział w czwartek prezes Daniel Obajtek. Dodał, że jeśli przedstawiona przez stronę litewską propozycja będzie satysfakcjonująca, to decyzja w sprawie inwestycji o pogłębionym przerobie na Litwie może zapaść na przełomie maja i czerwca.

Prezes Obajtek powiedział w czwartek na antenie TVP Info, że rozmowy z premier Litwy dotyczyły przyszłości rafinerii w Możejkach, które przedłużyłyby żywotność tej rafinerii i kluczowych inwestycji związanych z rozwojem Orlen Lietuva.

"Umówiliśmy się, że w ciągu miesiąca strona litewska przedstawi nam swoje stanowisko, w jakim zakresie państwo litewskie będzie wspierać inwestycje" - powiedział prezes Orlenu.

"Jedną z kluczowych inwestycji, którą chcemy zrealizować jest projekt pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, który umożliwiłby znaczne zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych. Dlatego bardzo ważna jest deklaracja pani Premier dotycząca przeanalizowania tej inwestycji pod kątem możliwości jej wsparcia. Widzimy też potencjał w ewentualnej współpracy w zakresie rozwoju źródeł zero- i niskoemisyjnych, bo ten kierunek jest ważnym elementem zarówno w strategii ORLEN2030, jak i Strategii Energetycznej Litwy" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Obajtek.

Jak podano, w ramach analizowanego projektu pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, zakupiona została licencja i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji. Według szacunków PKN Orlen, realizacja projektu inwestycyjnego zajęłaby około czterech lat. Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86 proc w związku z potencjalną inwestycją, znacząco ograniczyłoby wrażliwość Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.

We wrześniu PKN Orlen informował, że chce wsparcia i dofinansowania ze strony rządu litewskiego przy realizacji inwestycji w instalację pogłębionego przerobu ropy (Bottom of the Barrel - BoB) w rafinerii w Możejkach.

Pytany o inne plany rozwoju na Litwie prezes odpowiedział, że Orlen zamierza się rozwijać zarówno w kraju, jak i za granicą, co obejmuje strategia grupy do 2030 r.

"Ogłosiliśmy strategię do 2030 - dotyczy wszystkich naszych aktywów w kraju i za granicą - przede wszystkim zmniejszenie emisyjności, co również dotyczy strony litewskiej, oczywiście modernizację rafinerii, optymalizacji tej rafinerii, by był pogłębiony przerób ropy. Rozmawialiśmy o energetyce zeroemisyjnej - to co nas interesuje, to kwestia farm wiatrowych na Bałtyku. To jest kwestia bilansowania CO2. Stronę litewską interesują prace związane z wodorem, alternatywnymi paliwami - tego dotyczyły rozmowy" - powiedział Obajtek.

"Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, o biznesie, o decyzjach, które muszą zapaść w zakresie pogłębionego przerobu tej rafinerii tak, by miała zdecydowanie lepsze parametry i kwestii pomocy rządu litewskiego w tych dużych inwestycjach" - dodał.

W komunikacie prasowym Orlen podał, że na Litwie rozwijana jest także sieć stacji paliw oraz segment detaliczny.

"Klienci w tym kraju mogą już korzystać z 29 stacji paliw. Litewski rynek jest bardzo perspektywiczny, dlatego prowadzone są również zaawansowane prace modernizacyjne na kolejnych trzech istniejących już na Litwie stacjach, w tym dwie w formacie Zburz i Zbuduj, czyli powstają całkowicie nowe, większe obiekty, na miejscu istniejących" - napisano. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki