REKLAMA

Ocieplenie klimatu – rolnictwo będzie się opłacać

2007-11-05 16:32
publikacja
2007-11-05 16:32
Czy w XXI wieku, żyjąc w erze rozwijających się technologii, nie zapominamy jak wielki wpływ na naszą codzienność ma zapoczątkowana 12 000 lat temu uprawa ziemi? Właśnie 12 000 lat temu człowiek dzięki swojemu odkryciu z koczownika stał się osadnikiem. Produkty rolne jako jedne z pierwszych, obok złota i srebra, zostały dostrzeżone w XVIII wieku przez ojców ekonomii, jako najcenniejszy i świadczący o bogactwie narodów zasób. W dzisiejszych czasach ten fakt nabiera szczególnej wartości.

Potencjał zysków jakie mogą przynieść inwestycje w sektor rolny w XXI wieku jest ogromny. Wynika to z trzech, wzajemnie na siebie oddziaływujących oraz ciągle przybierających na sile zjawisk.

Są to:
  • wzrost liczby ludności na świecie,
  • światowy wzrost gospodarczy ,
  • globalne zmiany w klimacie.
Wszystkie trzy powodują, że sektora rolny, w skali globalnej musi się zmierzyć z przyrastającym w szybkim tempie zapotrzebowaniem na surowce rolne, przy jednoczesnym kurczeniu się możliwości produkcyjnych.

Rosnące potrzeby żywnościowe wynikają przede wszystkim z dynamicznego przyrostu ludności na świecie. Do roku 2015 liczba ludności na świecie ma wzrosnąć do 7 miliardów. W roku 2050 ma nas być 9 miliardów. A więcej ludzi to większe spożycie.

Popyt na surowce rolne jest potęgowany przez globalny wzrost gospodarczy i wzrost zamożności społeczeństw. Bogatsze społeczeństwa urozmaicają dietę i zwiększają w niej udział mięsa. Do produkcji mięsa niezbędne jest zboże (aby wyprodukować kilogram mięsa wołowego potrzeba 7 kilogramów zboża). Obecnie średnia konsumpcja mięsa na mieszkańca w krajach rozwiniętych wynosi 83 kilogramy rocznie, a w krajach rozwijających się, takich jak Chiny czy Indie, średnie spożycie wynosi zaledwie 31 kilogramów. Chiny i Indie to obecnie najszybciej rozwijające się gospodarki na świecie, kraje te zamieszkuje łącznie 2.4 miliarda osób.. Wnioski wyciągnijcie Państwo sami.

Rosnące zapotrzebowanie na surowce rolne wynika również z działań zapobiegawczych ocieplaniu się klimatu. Jednak produkcja biopaliw, które w znacznym stopniu mają zastąpić wykorzystanie szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych, w coraz większym stopniu uszczupla ilość plonów przeznaczonych do konsumpcji i w sposób zdecydowany obniża poziom dostaw żywności. W USA odsetek plonów kukurydzy przeznaczonych do produkcji biopaliwa wzrósł do 16%.

Dodatkowo strona podażowa bardzo silnie uzależniona jest od zmian klimatycznych. Susze powodują spadek ilości gruntów nadających się pod uprawę. Powodzie, ulewne deszcze czy huragany niszczą uprawy. Niemały udział w ograniczaniu ilości gruntów rolnych ma również człowiek, który poprzez nadmierną eksploatację gruntów rolnych oraz ekspansję, wynikającą z wzrostu liczby ludności oraz silnych procesów urbanizacyjnych, niszczy i zagarnia ziemię. Na skutek degradacji gleby oraz wzrostu populacji dostępność gruntów rolnych na osobę spadła z 0.53 hektara w 1950 roku do 0.22 hektara w roku 2006.

Przedstawione dwa efekty - wzrost popytu oraz ograniczenie strony podażowej, dopełnione kurczącymi się na świecie zapasami towarów rolnych, które osiągnęły ostatnio poziom najniższy od 1974 roku, są silnymi czynnikami powodującymi wzrost cen surowców rolnych. Zauważają to eksperci z ONZ, którzy twierdzą, że wytwarzanie paliwa z kukurydzy czy cukru podbije ceny żywności do rekordowych poziomów. O wzroście cen żywności wynikającym ze zmian klimatu zaczyna mówić Greenpeace.

Potencjał związany z cenami surowców rolnych jest olbrzymi. Ten potencjał zaczęła dostrzegać także branża inwestycyjna. Przez ostatnie 3 lata na całym świecie powstało ponad 200 wyspecjalizowanych w inwestycjach w surowce rolne funduszy inwestycyjnych. Jednym z najbardziej doświadczonych funduszy pozwalającym na uczestniczenie w zyskach płynących z tytułu zmian cen surowców rolnych jest Schroder AS Agriculture Fund. Fundusz swoją działalność inwestycyjną koncentruje właśnie na inwestycjach w sektor rolny, w surowce rolne, m.in. kukurydzę, zboża, ryż, olej sojowy i palmowy, kawę, cukier, jak i w przemysł produkujący nawozy.

Schroder AS Agriculture Fund był do października 2007 roku niedostępny w Polsce. Od października oferowany jest przez New World Alternative Investments, wchodząc w skład dwóch inwestycji - Climate Core i Climate+, powiązanych z sektorami będącymi beneficjentami zmian klimatycznych.
Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Hubert
Wszelkie badania w tym temacie pokazują, że globalne ocieplenie istnieje i ma wpływ na rolnictwo w dłuższej perspektywie. Tu czytałem ciekawy artykuł. Podają też źródła informacji: http://mozgi.pl/jakie-moga-byc-skutki-globalnego-ocieplenia-CA72
~Rolnik
w 2015 ... w 2050 ... wszystko za x lat, a inwestycja na 5 lat. Tak się ludzi robi w balona. Misie i nieruchomości też miały rosną jeszcze tyle lat, no i co? Teraz czekam aż padną te nadmuchane Chiny i cały ten fajny BRIC. FACECIE Z NWAI, PRZESTAŃ MYDLIĆ OCZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JESTEŚ ŻAŁOSNY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!w 2015 ... w 2050 ... wszystko za x lat, a inwestycja na 5 lat. Tak się ludzi robi w balona. Misie i nieruchomości też miały rosną jeszcze tyle lat, no i co? Teraz czekam aż padną te nadmuchane Chiny i cały ten fajny BRIC. FACECIE Z NWAI, PRZESTAŃ MYDLIĆ OCZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JESTEŚ ŻAŁOSNY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~bell
Ocieplenie klimatu ......... chyba bujda. W maju miałem jeszcze włączone centralne ogrzewanie, a pod koniec sierpnia już włączone... Lato było tak zimne ,że z nad Bałtykun trzeba było uciekać...Rzeczywiście artykuł sponsorowany....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki