Obligacje skarbowe prawie z ujemną rentownością

założyciel SpotData.pl

Czerwiec przynosi bardzo silny spadek rentowności obligacji skarbowych, co dzieje się zarówno w krajach rozwiniętych, jak i w Polsce. Przy czym w Polsce może niedługo dojść do wydarzenia bezprecedensowego – spadku rentowności obligacji 10-letnich poniżej stopy inflacji.

Nie jest to oczywiście wydarzenie o jakichkolwiek bezpośrednich konsekwencjach, ale symbolicznie pokazuje, jak Polska stopniowo dołącza do klubu „ujemnej stopy realnej”. Za dużo kapitału poszukuje bezpiecznego inwestowania, by stopa zwrotu z bezpiecznych inwestycji mogła być dodatnia. 

W pierwszym tygodniu czerwca rentowność skarbowych obligacji 10-letnich w złotych spadła o ok. 20 pkt bazowych (0,2 pkt proc.), do 2,47 proc., podążając śladem analogicznych papierów w innych walutach. Różnica między rentownością dziesięciolatek a inflacją w Polsce wynosi już niecałe 0,2 pkt proc., bo inflacja w maju wyniosła 2,3 proc. Jest to najniższa różnica w historii. Niewykluczone, że wkrótce rentowności spadną poniżej stopy inflacji, choć ważniejszy jest trend niż dokładna wartość tej różnicy. Warto też pamiętać, że realna rentowność obligacji powinna być mierzona poprzez różnicę między rentownością nominalną a oczekiwaniami inflacyjnymi (dla okresu 10 lat), ale można w uproszczeniu przyjąć, że oczekiwana inflacja jest tam, gdzie obecna – blisko celu NBP.

Bezpośrednią przyczyną zawężającej się różnicy między rentownością nominalną a inflacją jest jednoczesne pogorszenie perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego (i sygnalizowane przez Fed obniżki stóp procentowych) oraz przyspieszenie inflacji w Polsce.

Ale na obniżenie realnych rentowności lepiej patrzeć jako na odzwierciedlenie długookresowych przemian w światowej gospodarce. My w końcu jesteśmy tylko małą jej częścią i to, co dzieje się u nas, zależy od trendów globalnych. Najczęściej przytacza się trzy przyczyny obniżenia realnych stóp procentowych i realnych rentowności obligacji na świecie w ostatnich latach.

Po pierwsze, kryzys finansowy trwale zwiększył awersję do ryzyka wśród inwestorów i tym samym popyt na bezpieczne papiery wartościowe. Realna cena tych papierów musiała trwale się podnieść, co oznacza obniżenie rentowności/zyskowności.

Po drugie, zbyt mało odważne podejście krajów rozwiniętych do polityki fiskalnej i niechęć do stymulowania popytu sprawiły, że tzw. luka popytowa (różnica między PKB możliwym do osiągnięcia bez nadmiernej inflacji a faktycznym PKB) jest trwale ujemna i generuje presję na spadek stóp procentowych w długim okresie. Jest to hipoteza tzw. sekularnej stagnacji.

Po trzecie, starzenie się społeczeństw krajów rozwiniętych wywiera presję na wzrost oszczędności i spadek inwestycji. A to może wywoływać presję na spadek zyskowności aktywów finansowych, ponieważ więcej osób chce je kupować i mniej firm emitować.

Sądzę, że obawy o światową recesję w tym momencie mogą być przesadzone, co oznaczałoby, że rentowności obligacji mogą wzrosnąć. Ale te krótkookresowe zmiany nie powinny przesłaniać długookresowych trendów. A te dla realnych rentowności są raczej negatywne. Przełom mogłoby przynieść znaczące przyspieszenie światowego wzrostu gospodarczego wywołane pozytywnymi efektami obecnych rewolucji technologicznych (głównie w obszarze ICT). Wtedy realne stopy by wyraźnie wzrosły. Ale na to jeszcze czekamy. 

Dane z wykresu
Dane z wykresu (SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 markclark

Szczerze powiedziawszy to temat obligacji nie jest taki prosty jak się wydaje. Temat bardzo dobrze dobrze został opisany tutaj: https://independenttrader.pl/nie-bezpieczne-obligacje-cz-1.html

! Odpowiedz
4 2 chopek_roztropek

Rozumuje tak: obligacje dziesiecioletnie skarbu panstwa sa indeksowane inflacja: inflacja plus 1.5% marzy. Oznacza to gwarantowany zysk 1.5% POWYZEJ inflacji
Jesli to rozumowanie jest poprawne to artykul jest bzdura.
A moze to ja czegos tu nie rozumiem? Prosze autora by to wyjasnil

! Odpowiedz
2 0 jacekmaj

Luka produktowa (popytowa) (productivity/output gap) –dalej LP odzwierciedla nierównowagę panującą w gospodarce realnej; to względna różnica pomiędzy rzeczywistym a potencjalnym PKB (odniesiona do poziomu potencjalnego PKB).
Gap (luka) = (Y-Yp) / Yp), gdzie Yp to poziom produkcji potencjalnej, a Y – poziom produkcji rzeczywistej.
Panie redaktorze ! W pana wersji jest zdaje sie odwrotnie:
"że tzw. luka popytowa (różnica między PKB możliwym do osiągnięcia bez nadmiernej inflacji a faktycznym PKB) jest trwale ujemna ".????
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 open_mind

Autor trafnie ułożył słowa.

Lyrics
Podnosimy się, upadamy,
Gubimy i znów szukamy.
Odchodzimy wciąż, powracamy,
Po drodze tam, gdzie zmierzamy...
Zarwiemy noc, potłuczemy szkła,
Zedrzemy głos kolejny raz...
Nie mamy nic, nie mamy nic (oooou)
Do stracenia,
Nie mamy nic, nie mamy nic (oooou)
Do stracenia,

I z tego powodu można się cieszyć. ! Bo Nie mamy nic, nie mamy nic. Do stracenia,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 19 marianpazdzioch

To dzieje się tylko dlatego, że ci którzy kupują te obligacje w wielkiej masie nie kupują ich dla siebie. Są to banki centralne prowadzące dodruk (czyt. "luzowanie"), fundusze emerytalne itp. podmioty. Normalnemu człowiekowi bardziej opłaca się trzymać gotówkę, ROR, albo lokatę.

! Odpowiedz
9 24 open_mind

Era zniewolenia świata dopiero przed nami. Nawet pojęcie pieniądza zastąpiono długiem to nowoczesny pieniądz. Myślałem i mnie podobni ze lada dzień ( Już nawet w 2008 roku) nastąpi upadek! Nie, okazało się że świat jeszcze dużo może przyjąć! A powszechna własność prywatna  będzie wprost prześladowana. Masz być biednym niewolnikiem i wszystko wynajmować albo brać na raty. Jest postęp ! Np. w USA mają jeszcze dodatni procent bankowy – wszystko przed nimi, Ludzie posiadający gotówkę będą wprost prześladowani a nawet przesłuchiwani w jaki sposób do tego doszli. Tak było np. w Polsce za komuny, sam dostałem wezwanie w tamtych czasach do wydziału finansowego i ledwo ledwo się zdołałem wytłumaczyć i uniknąć „ Domiaru” tak to się nazywało.

Znalezione ostatnio w sieci:
Wczoraj zadzwoniłem do mojego banku w Danii, Nordea, i nie mogłem uwierzyć w to, co mi powiedzieli ...
Zaoferowali mi pożyczyć pieniądze na MINUS 0,12% za dziesięcioletnią hipotekę.
Innymi słowy, bank PŁACIŁ, abym zaciągnął pożyczkę.

Cuda ? Nie. Banki kradną oszczędzającym ... dla oszczędzających w fiat money nadchodzi sądny dzień !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 open_mind

Domiar – podatek uznaniowy, nakładany autorytatywnie na podatnika przez urząd skarbowy. Oficjalnie wprowadzono go w PRL po II wojnie światowej. Był narzędziem władz socjalistycznych pozwalającym na wymuszanie dodatkowych, czasami niezwykle wysokich opłat od prywatnych przedsiębiorców, ponad opłaty wynikające z ksiąg handlowych i przepisów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 28 open_mind

Młodym odwrócono uwagę że są i będą niewolnikami finansowymi - Propagując ruch LGBT, i młodzi wesoło pomykają w pochodach z tęczowymi chorągiewkami. Jak im mało do szczęścia potrzeba, byle tylko nie interesowali się ekonomią świata, takie fajne zniewolone pokolenie przez system.

! Odpowiedz
1 13 bha

Kraje-społeczeństwa świata są coraz mocniej zadłużane po same uszy pseudo rządzicielstwem od wielu lat na kredyt społeczny do spłaty na pokolenia .Niestety coraz droższą spłatą swoich krajowych zadłużeń i to co roku ! Obecnie zadłużenie większości krajów wynosi już na ponad 75 BILIONÓW dolarów !!! ,i każdego dnia coraz szybciej narasta i to jest jedną z głównych przyczyn spadku rentowności obligacji.Z coraz bardziej zadłużonego budżetu i Salomon więcej nie naleje....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 44 obsservator

Sztucznie wykreowanego przez „dodruk pieniądza” kapitału jest po prostu za dużo i musi, poprzez ujemne stopy procentowe „wyparować”.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil