Nowe dopłaty do kredytów hipotecznych już od 2013 roku

Na początku 2013 roku ma ruszyć nowy program dopłat do kredytów hipotecznych na budowę lub zakup budynków o niskim zużyciu energii. Projekt wspierający ekologiczne rozwiązania jest wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowe dopłaty do kredytów hipotecznych już od 2013 roku
Image licensed by Ingram Image

Dziś jest ostatni dzień, aby złożyć wniosek o kredyt z dopłatą w programie Rodzina na swoim. Nie oznacza to jednak, że w kolejnych latach nie będzie żadnych ulg dla kredytobiorców. W 2013 roku mają się pojawić nowe programy dopłat – „Mieszkanie dla młodych” i „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. O ile wejście w życie programu MdM nie jest do końca przesądzone, o tyle drugi program powinien ruszyć już w pierwszym kwartale.

Od 11 do 50 tys. zł bezzwrotnej dopłaty


Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych NFOŚiGW przewidziano na lata 2013-2018. 300 mln zł przeznaczonych na ten projekt ma dofinansować budowę lub zakup około 12 tysięcy ekologicznych domów i mieszkań. Dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom bądź mieszkanie od dewelopera albo od spółdzielni mieszkaniowej. Budynek musi spełniać rygorystyczne wymagania niskiego zapotrzebowania na energię.

»Jakie korzyści przyniesie ci energooszczędny dom?

Jednorazowe i bezzwrotne dofinansowania w wysokości do 50 tysięcy złotych będą mogły uzyskać osoby decydujące się na budowę domu pasywnego, a do 30 tysięcy złotych – na budowę domu energooszczędnego. W przypadku zakupu mieszkań w budynkach pasywnych będzie można uzyskać do 16 tys. zł, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.

Aby dostać dopłatę, trzeba wziąć kredyt


Beneficjentami programu dopłat w programie NFOŚiGW są osoby fizyczne, które zaciągną kredyt hipoteczny i wybudują lub zakupią budynek, w którym zastosowano technologie energooszczędne. Dopłaty będą wypłacane przez banki współpracujące z Funduszem po zakończeniu budowy. Konieczne będzie potwierdzenie osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Dopłaty będą miały formę częściowej spłaty kapitału kredytu hipotecznego.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby:
  • dysponujące pozwoleniem na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,
  • dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje, albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość, albo własności lokalu mieszkalnego.
Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Na stronie internetowej poświęconej programowi dopłat widnieją szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków oraz schematy postępowania w przypadku budowy lub zakupu budynku. Zgodnie z zapowiedziami Funduszu kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w I kwartale 2013 r.

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gość

Czekam na info od osób które otrzymają dotację - coś czuję że będzie to droga przez mękę

! Odpowiedz
0 0 ~abc5

Pieniadze2.pl - Porównanie ofert banków, kredyty, lokaty etc.

! Odpowiedz
0 1 barany

gdyby nie te wszystkie dopłaty, to mieszkania byłyby niższe od 20% a tak to i tak zarabiają na tym gangsterzy z banków.

! Odpowiedz
0 0 ~Sty

Z okazji Nowego Roku składam życzenia HomeBroker aby ich biznes zbankrutował. Dosyc darmojadów I naganiaczy. Niech rzadzi WOLNY RYNEK.

! Odpowiedz
0 1 ~qwer

nabijanie kasy bankierom ciag dalszy.
a jak ktos za gotowke chce to co ?
a jak kogos nie stac na zwykle mieszkanie albo dom to co ?
znowu program dla najbogatszch, biedniejszym wypada wyjechac z tego kraju i zapomniec o nim.

z reszta, pozycz wiecej o 50tys na kredyt to rocznie bank zarabia na tobie (przy zalozeniu 6% oprocentowania) 3000zl, nizle co :) policz ile w okresie kredytowania to bedzie.

Pokaż cały komentarz !
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl