"Nowaja Gazieta": Rosja wysłała do Caracas "złoty samolot"

Pomiędzy Moskwą i Caracas dwukrotnie kursował w styczniu samolot transportowy Boeing 757 - podała w czwartek niezależna "Nowaja Gazieta", która wyraża przypuszczenie, że samolot wywiózł z Rosji przechowywane tam dotąd 30 ton złota należące do Wenezueli.

(NBP)

Powołując się na swoje źródła w Dubaju "Nowaja Gazieta" pisze, iż na tamtejszym lotnisku z samolotu wyładowano złoto, a na jego pokład wniesiono kontenery z gotówką - dolarami amerykańskimi. Według "Nowej Gaziety" do stycznia 2019 roku w rosyjskim banku centralnym znajdowało się około 30 ton złota będącego własnością Wenezueli.

Rynkowa cena 30 ton złota to około 1,2 mld USD - zauważa niezależne wydanie. Zwraca uwagę, że doszło do pewnej zbieżności - prezydent Nicolas Maduro ogłosił na dniach, iż przeznacza 1 mld euro na program uporządkowania wenezuelskich miast, który ma przekształcić ten kraj w mekkę turystyczną Ameryki Łacińskiej.

Transportowy Boeing 757, o którym pisze "Nowaja Gazieta", należy do firmy o nazwie Jerofiej, zarejestrowanej w Chabarowsku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jest to jedyny samolot należący do tej firmy, której wyłącznym właścicielem jest obywatel Rosji - podaje niezależna gazeta.

Według "Nowej Gaziety" Boeing 757 odleciał 29 stycznia z Moskwy i wylądował w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd z dwoma międzylądowaniami (w Maroku i Republice Zielonego Przylądka) przybył do Caracas 30 stycznia w południe.

Podobną trasę do Wenezueli - przez Dubaj i Maroko - Boeing 757 pokonał również w dniach 18-19 stycznia i w dniach 21-23 stycznia wrócił do Moskwy, również przez Dubaj i Maroko. Informacje o trasie gazeta podaje, przytaczając dane portalu Flightradar.

"Nasze źródła w Dubaju twierdzą, że na rosyjski samolot na lotnisku czekały opancerzone samochody z inkasentami banku centralnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z samolotu wyładowano złoto, a załadowano kontenery z dolarami w gotówce" - pisze "Nowaja Gazieta".

Przypomina, że do jesieni 2011 roku większa część rezerw Wenezueli w złocie przechowywana była za granicą, w bankach w Europie i USA, po czym ówczesny prezydent Hugo Chavez ogłosił, że złoto wróci do kraju.

"Do listopada 2012 roku za granicą pozostało 57 ton wenezuelskiego złota, którego większą część powierzono na przechowanie bankowi centralnemu Rosji. Właśnie to złoto prawdopodobnie zostało załadowane do rosyjskiego transportowego Boeinga 757 na moskiewskim lotnisku Wnukowo 18 i 28 stycznia" - ocenia gazeta. Jej zdaniem wenezuelski kruszec został w Dubaju sprzedany za gotówkę.

Informacje te "Nowaja Gazieta" podała na fali doniesień o innych związanych z Rosją samolotach, które - jak utrzymują media - kierowały się w ostatnich dniach do Wenezueli. Jeden z nich, Boeing 777 rosyjskiego przewoźnika Nordwind Airlines, na początku tygodnia odleciał bez załogi do Caracas, a w czwartek wrócił do Moskwy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 11 joseph_k

Patrząc na to jak wyglądają domy i sklepy Wenezuelczyków oraz jak wygląda chacjenda Maduro nie trudno się domyślić co się stanie z tym złotem. Anglicy dobrze zrobili, że wstrzymali transport. Złoto należy do obywateli Wenezueli nie do tego kolesia i jego popleczników.

! Odpowiedz
10 9 tindala

Maduro zabezpiecza sobie sytą emeryturę . W towarzystwie machera Janukowycza i frajera Snowdena będzie sobie dyskutował o niewdzięczności rodaków. A powinien skończyć jak Kadafii czy Sadam . Ciekawe tylko ile jeszcze nieszczęść sprowadzi na Wenezuelę zanim da nogę do rosyjskiego azylu. A swoją drogą czy jego twarz nie przypomina Wam knura Napoleona z " Folwarku Zwierząt"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,02% 1 480,65
2019-12-16 13:14:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil