REKLAMA

Analitycy PKO BP: Nieruchomości w ramach BK2% pochodzą w większości z rynku wtórnego

2023-09-27 14:42
publikacja
2023-09-27 14:42

Większość wniosków o "Bezpieczny kredyt 2%" dotyczy rynku wtórnego, ale przewaga nad rynkiem pierwotnym jest mniejsza niż przy standardowych kredytach mieszkaniowych. Program wykreował dość spory popyt na mieszkania znajdujące się jeszcze w budowie - ocenia Zespół Analiz Nieruchomości w PKO BP.

Analitycy PKO BP: Nieruchomości w ramach BK2% pochodzą w większości z rynku wtórnego
Analitycy PKO BP: Nieruchomości w ramach BK2% pochodzą w większości z rynku wtórnego
fot. Wierzchu / / Shutterstock

Analitycy podali, że z analizy blisko 22 tys. wniosków o "Bezpieczny kredyt 2%", które wpłynęły do PKO BP, wynika, że konsumenci na swoją pierwszą nieruchomość częściej wybierają mieszkania niż domy (79 proc. w przypadku BK2% w porównaniu z 62 proc. w przypadku wniosków o inne kredyty mieszkaniowe udzielane przed wprowadzeniem programu).

Nieruchomości w ramach programu pochodzą w większości (54 proc.) z rynku wtórnego.

Reklama

Według danych banku program wykreował jednak dość spory popyt na mieszkania znajdujące się jeszcze w budowie.

"BK2% wykreował dość spory popyt na mieszkania w budowie, proporcjonalnie większy niż w przypadku innych kredytów mieszkaniowych, być może z uwagi na korzystniejszą ofertę cenową zaproponowaną przez deweloperów" - napisano w opracowaniu.

Z raportu wynika, że Bezpieczny kredyt 2% nie ma dużego wzięcia w miejscach atrakcyjnych inwestycyjnie lub tam, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna. Z programu relatywnie chętnie (względem standardowego kredytu) korzystają mieszkańcy małych i średnich miast Polski centralnej i zachodniej z rosnącą rolą zabudowy wielorodzinnej.

Spośród 6 największych miast najmniejsze relatywne zainteresowanie tym kredytem odnotowano w Warszawie, a największe w Poznaniu.

W podziale na grupy miejscowości Bezpieczny kredyt 2% silnie aktywizował finansowanie hipoteczne w najmniejszych miejscowościach (do 5 tys. mieszkańców).

Według danych PKO BP mieszkania kupowane w programie BK2% są tańsze i mniejsze niż przy standardowym kredycie mieszkaniowym. Według ekspertów częściowo jest to efekt wprowadzenia maksymalnej wartości kredytu, częściowo być może dostosowania oferty przez deweloperów do wymogów programu. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
A podpisanych przez 3 miesiące umów niecałe 12 tys w skali Polski. Szału nie ma i nie będzie.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki