REKLAMA
Tour de spółki

Niemieckie media: Nowa ekspertyza uzasadnia płacę minimalną dla kierowców

2017-05-29 10:19
publikacja
2017-05-29 10:19

Niemieckie związki zawodowe oraz stowarzyszenia przewoźników obstają przy wprowadzeniu płacy minimalnej dla kierowców firm z Europy Środkowej i Wschodniej, przejeżdżających tranzytem przez Niemcy. Ekspertyza prawnika z Hamburga dostarcza im nowych argumentów.

/ fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

O nowej ekspertyzie, sporządzonej przez biegłego Petera Mankowskiego na zlecenie Federacji Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) i Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarów (BGL), poinformował w poniedziałek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Przejeżdżając tranzytem przez Niemcy, kierowca "podejmuje działalność (gospodarczą)" w Niemczech, "nawet jeśli stoi w korku ulicznym", co oznacza, że podlega przepisom o płacy minimalnej - twierdzi Mankowski, cytowany przez "FAZ". Jego zdaniem płaca minimalna obowiązuje wszystkich zatrudnionych w kraju pracowników.

Niemiecki prawnik zaznacza, że płaca minimalna dla kierowców w tranzycie nie stanowi naruszenia unijnej dyrektywy o usługach. Ochrona pracowników uzasadnia - jak pisze - "ograniczone ingerencje" w tę dyrektywę, gdyż nie chodzi w tym przypadku o powody czysto ekonomiczne. Mankowski dodaje, że traktat z Lizbony "wzmocnił socjalny wymiar" i "zrelatywizował prymat wolności wspólnego rynku".

DGB i BGL walczą od dawna o objęcie przepisami o płacy minimalnej także kierowców wschodnioeuropejskich przejeżdżających tranzytem przez Niemcy. Obecnie stawka wynosi 8,84 euro za godzinę. Obowiązujące wyjątki są ich zdaniem "dumpingiem" zapewniającym przewoźnikom z Europy Środkowej i Wschodniej niesprawiedliwe korzyści.

"FAZ" wyjaśnia, że przeciwko Niemcom toczy się unijne postępowanie o naruszanie swobody świadczenia usług. Minister pracy i spraw społecznych Andrea Nahles wprowadziła w 2015 roku do czasu rozstrzygnięcia sporu rozwiązanie tymczasowe, polegające na tym, że władze niemieckie odstąpiły na razie od kontroli przestrzegania przepisów o płacy minimalnej u kierowców przejeżdżających tranzytem.

Zdaniem "FAZ" sytuacja może ulec zmianie w toku prac w Komisji Europejskiej nad nową dyrektywą dotyczącą sektora transportowego, która ma sprecyzować przepisy o prawie pracy. Sprawą otwartą pozostaje, czy minister pracy Nahles zdoła pozbyć się przed wyborami do Bundestagu 24 września rozwiązania tymczasowego w sprawie płacy minimalnej - czytamy w "FAZ". (PAP)

lep/ ulb/ ap/ jbp/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
~as
Na Polskie rolnictwo znalezli sposob - doplaty do ziemii. Polacy dostaja jedynie czesc tego co bogate kraje przez co oplaca sie eksportowac marchewke do Polski czy inne produkty rolnicze. Polska byla potentatem jezeli chodzi o transport w Europie. Dziwie sie ze Niemcy pozwolili Polsce zarabiac tak dlugo na tym.
~StanRS
Dlatego Polska powinna też wprowadzić w zagranicznych firmach na terenie Polski typu Lidl, Tesco, Carrefour, Kaufland, żeby były takie same płace dla pracowników w tych firmach jak są na zachodzie Europy. Jak równość to równość.
~alek
to wprowadzić maksymalne wynagrodzenie pracowników zagranicznych w Polsce - żeby nie podkupować Polaków
~Obserwator
Sytuacja Panów rasy Aryjskiej przypomina powoli to co sie działo przed drugą woją światową. Tym razem chcą podbić europe bez żadnego wystrzału. Gospodarczo.

A nasze krety - gorszy sort im w tym pomaga.
~wojtek
co za idiotyzm, tzn. że jak zarabiam najniższą polską i jadę na urlopie przez Niemcy do takiej np. Hiszpanii to pracodawca powinien wypłacić mi ekwiwalent za urlop od najniższej pensji ale niemieckiej. ha ha ha
~nibecka
W Niemczech, a co za tym idzie również całą Europą rządzą postkomuniści. To ludzie, którzy zamiast mózgu mają galaretę. Korzystają tak jak komuniści z pracy poprzednich pokoleń i niszczą wszystko czego tylko dotkną. Jedno opanowali do perfekcji. Kłamliwą i nienawistną propagandę.
~Jacyna
To nie komunizm - to tylko twarde dbanie o interesy. North Stream i emigranci to tez przyklady - Niemcy zadecydowali bez niczyjej zgody a teraz wzywaja do 'europejskiej solidarnosci' - smiechu warte! Donek i PO dali sie doic przez lata i za to ich w UE bardzo lubia!
~Twardejondro odpowiada ~Jacyna
Z pewnoscia rzadzacy nami Patrioci zablokuja te niekorzystne przepisy, przeciez pdnieslismy sie z kolan, zbudowalismy Miedzymorze i wszyscy z nami sie licza.
~Domin
Prosty manewr
LIDL Kaufland Aldi, itp płac minimalna niemiecka
Achuan i carrefour

nie można opodatkować supermarketów ale płace tak!

Gdyby wystąpiła taka groźba to wiele wolnych etatów byłoby do objęcia w Brukseli
~Tusko_Makrela
Jak tu dowalić polaczkom, jak nie pomogła nawet forsująca kary na Polskę Niemka Róża Thun.czy Lewandowski

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki