REKLAMA

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny uderza w QE. EBC ma 3 miesiące na poprawki

2020-05-05 12:00
publikacja
2020-05-05 12:00

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny skrytykował program skupu aktywów prowadzony przez Europejski Bank Centralny. EBC dostał trzy miesiące na wprowadzenie poprawek i przedstawienie uzasadnień.

/ FORUM

Prowadzony przez bank centralny strefy euro program zakupu aktywów (PSPP), zwany także luzowaniem ilościowym (QE), nie znajduje umocowania w europejskich traktatach. Taką opinię wyraziło 7 z 8 orzekających w tej sprawie sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. Za niekonstytucyjny uznany został brak sprzeciwu władz w Berlinie wobec programu.

Spór w sprawie opiewającego do tej pory łącznie na 2,7 biliona euro programu skupu obligacji państw członkowskich trwa już od lat. Do niemieckiego trybunału sprawa trafiła w 2015 r. Autorzy pozwów, niemieccy akademicy i przedsiębiorcy, stali na stanowisku, że Bundesbank nie może uczestniczyć w tym programie, a Bundestag i rząd w Berlinie powinny podjąć stosowne działania przeciwko jego kontynuacji.

W 2017 r. niemieccy sędziowie zwrócili się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o wydanie orzeczenia mającego na celu ograniczenie swobody EBC. TSUE odrzucił jednak restrykcyjną interpretację prawa sugerowaną przez niemieckich sędziów.

W ogłoszonym dziś stanowisku, Federalny Trybunał uznał, że uruchomienie QE w strefie euro nie spełniało zasady proporcjonalności, co oznaczało przekroczenie uprawnień wynikających z przyznanemu bankowi centralnemu mandatu. Jednocześnie nie stwierdzono złamania zapisanego w art. 123 Traktatu Lizbońskiego zakazu monetyzowania długów państw członkowskich w banku centralnym.

Niemieccy sędziowie dali EBC trzy miesiące na poprawienie wskazanych mankamentów QE. Jeżeli zmiany nie zostaną wprowadzone, to po upływie tego terminu Bundesbank nie będzie mógł uczestniczyć w tym programie.

Odpowiadająca za politykę monetarną strefy euro Rada Prezesów EBC, złożona z szefów banków centralnych państw członkowskich oraz członków zarządu EBC, ma ponadto „zademonstrować w całościowy i odpowiednio poparty sposób, że cele polityki monetarnej związane z wykorzystywaniem programu PSPP nie są dysproporcjonalne względem ekonomicznych i fiskalnych efektów tego programu”. Równocześnie niemiecki trybunał zaznaczył, że jego orzeczenie nie dotyczy zapowiedzianych przez EBC działań związanych z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa.

W reakcji na decyzję niemieckiego sądu, kurs EUR/USD spadł z 1,09 do 1,0844 USD.

Michał Żuławiński/PAP

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
abcx
Strzał prosto w czoło demokracji i praworządności w wykonaniu TSUE.
hansklos23
Kraje południa skorzystały na Euro, tyle że większość firm przejadła tani kredyt zamiast inwestować. To jest tylko próba nacisku. I bardzo dobrze.
piotr12
Gospodarka Niemiec na wprowadzeniu euro bardzo dużo zyskała a straciły na niej głownie Włochy i Francja.
https://www.pb.pl/19-bln-eur-zarobily-niemcy-na-wspolnej-walucie-954298
https://www.dw.com/pl/raport-o-euro-kto-skorzystał-kto-stracił/a-47680764
dodatkowo dodam ze eksport w niemieckim pkb w 1999 rok wynosił
Gospodarka Niemiec na wprowadzeniu euro bardzo dużo zyskała a straciły na niej głownie Włochy i Francja.
https://www.pb.pl/19-bln-eur-zarobily-niemcy-na-wspolnej-walucie-954298
https://www.dw.com/pl/raport-o-euro-kto-skorzystał-kto-stracił/a-47680764
dodatkowo dodam ze eksport w niemieckim pkb w 1999 rok wynosił 27% a w roku 2018 było to już ponad 47 % :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Niestety to dotyczy Niemiec, my mamy się słuchać TSUE i koniec
ryszard_ochodzki
Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle: ide z kumplem na obiad, z gory ustalamy ze bez wzgledu na to, co kto zamowi placimy po polowie. W zwiazku z tym zaden z nas nie ma motywacji zeby zamowic jak najtaniej tylko jak najdrozej a najlepiej drozej i wiecej niz ten drugi. W rezultacie teacimy obaj jednak ten koserwatywniejszy z nas,Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle: ide z kumplem na obiad, z gory ustalamy ze bez wzgledu na to, co kto zamowi placimy po polowie. W zwiazku z tym zaden z nas nie ma motywacji zeby zamowic jak najtaniej tylko jak najdrozej a najlepiej drozej i wiecej niz ten drugi. W rezultacie teacimy obaj jednak ten koserwatywniejszy z nas, ktory wypil mniej i mniej zjadl moze czuc sie poszkodowany. Ten zas ktory zjadl wiecej tez pozornie tylko zyskal, musi zaplacic duzo wiecej niz gdyby racjonalnie zamowil a na domiar zlego rozbolal go brzuch i dostal niestrawnosci. Czyz nie tak wlasnie dziala wspolnota walutowa?
meryt
W wspólnocie, gdy jednemu brakuje, a drugi ma nadmiar, to pierwszy uzyskuje możliwość pobierania z kreowanego debetu i płaci drugiemu.
Trzeba znać szczegóły strefy euro.
welcome_stranger
Wygląda na to, że Niemcy rozpoczynają proces rezygnacji z waluty Euro :)
detektorjusia
Chyba nie wiesz co piszesz... "niemieckie" euro od razu poszłoby o 50-100% w górę i nikt nie kupiłby niemieckich produktów.
chlopekroztropek odpowiada detektorjusia
Co do spadku eksportu możesz być spokojny, bo ten byłby nieznaczny. Szwajcaria ma własną walutę i nie narzeka na deficyt w handlu. Dla przypomnienia gospodarka Niemiec miała się świetnie zanim wprowadzili Euro.
Jak każda unia walutowa tak i EUR prędzej czy paniej upadnie, ale raczej z inicjatywy krajów południa,
Co do spadku eksportu możesz być spokojny, bo ten byłby nieznaczny. Szwajcaria ma własną walutę i nie narzeka na deficyt w handlu. Dla przypomnienia gospodarka Niemiec miała się świetnie zanim wprowadzili Euro.
Jak każda unia walutowa tak i EUR prędzej czy paniej upadnie, ale raczej z inicjatywy krajów południa, które w tym kryzysie tracą najwięcej. Grecy po ostatnim kryzysie już mają przygotowane szablony nowej Drachmy, tak na wszelki wypadek...

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki