REKLAMA
ZAGŁOSUJ

EBC: pieniądze dla banków bez cięcia stóp

2020-04-30 13:55, akt.2020-04-30 15:51
publikacja
2020-04-30 13:55
aktualizacja
2020-04-30 15:51

Europejski Bank Centralny zamierza aktywnie wspierać gospodarkę strefy euro w walce z koronawirusem. Stopy procentowe ponownie pozostały jednak bez zmian.

fot. maradon 333 / / Shutterstock

"Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc." – czytamy w kwietniowym komunikacie po posiedzeniu Rady Prezesów, organu decydującego o stopach procentowych w strefie euro.

EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie oczywiście najniższy w historii.

Większą uwagą inwestorów i ekonomistów cieszyć się będą zapisy dotyczące zmian parametrów programów wsparcia, które EBC przedstawił już w ubiegłym miesiącu. Mowa np. o pożyczkach dla sektora bankowego (TLTRO), w przypadku którego postanowiono obniżyć oprocentowanie nawet do -1 proc.

"Warunki dotyczące ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO III) zostały dodatkowo złagodzone. W szczególności Rada Prezesów postanowiła obniżyć oprocentowanie operacji TLTRO III w okresie od czerwca 2020 r. do czerwca 2021 r. do 50 punktów bazowych poniżej średniej stopy procentowej głównych operacji refinansujących Eurosystemu w tym samym okresie" - napisano.

"Ponadto w przypadku kontrahentów, których kwalifikowane pożyczki netto osiągają próg wydajności kredytowej, stopa procentowa w okresie od czerwca 2020 r. do czerwca 2021 r. będzie teraz o 50 punktów bazowych niższa niż średnia stopa oprocentowania kredytu obowiązująca w tym samym okresie" - dodano.

W komunikacie ogłoszono nowy program pożyczek PELTRO w celu zapewnienia płynności bankom.

"Przeprowadzona zostanie nowa seria nieukierunkowanych pandemicznych awaryjnych długoterminowych operacji refinansujących (PELTRO) w celu wsparcia warunków płynnościowych w systemie finansowym strefy euro i przyczynienia się do zachowania płynnego funkcjonowania rynków pieniężnych poprzez zapewnienie skutecznego zabezpieczenia płynności" - napisano.

"PELTRO składają się z siedmiu dodatkowych operacji refinansujących rozpoczynających się w maju 2020 r. i zapadających w rozłożonej kolejności między lipcem a wrześniem 2021 r., zgodnie z czasem trwania środków łagodzących. Będą one przeprowadzane jako procedury przetargowe o stałej stopie procentowej z pełnym przydziałem, przy stopie procentowej, która jest o 25 punktów bazowych niższa niż średnia stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących obowiązująca w całym okresie trwania PELTRO" - dodano.

Rada Prezesów EBC ogłosiła także, że zainaugurowany w marcu ratunkowy program zakupu aktywów PEPP wyniesie 750 mld euro lub więcej, jeżeli będzie to potrzebne.

"Od końca marca dokonywane są zakupy w ramach nowego programu PEPP, którego łączna pula środków wynosi 750 miliardów euro. Zakupy dokonywane są w celu złagodzenia ogólnego nastawienia w polityce pieniężnej i przeciwdziałania poważnemu ryzyku dla polityki pieniężnej w ramach mechanizmu transmisji polityki i perspektyw wzrostu PKB dla strefy euro, zagrożonych pandemią koronawirusa. Z czasem zakupy te będą realizowane w elastyczny sposób, w różnych klasach aktywów i jurysdykcjach. Rada Prezesów będzie dokonywać zakupów aktywów netto w ramach PEPP, dopóki nie uzna, że kryzys po pandemii koronawirusa dobiegła końca, ale w każdym razie do końca tego roku" - podano.

EBC zapewnia także, że kontynuował będzie uruchomiony już w zeszłym roku program zakupu aktywów APP, na które przeznacza 20 mld euro miesięcznie. Dodatkowo, do końca roku, na cel ten przeznaczonych zostanie kolejne 120 mld euro.

"Co więcej, zakupy netto w ramach programu zakupu aktywów (APP) będą kontynuowane co miesiąc w wysokości 20 miliardów euro, wraz z zakupami w ramach dodatkowej tymczasowej puli środków w wysokości 120 miliardów euro, do końca roku. Rada Prezesów nadal oczekuje, że comiesięczne zakupy aktywów netto w ramach APP będą działać tak długo, jak to konieczne, aby wzmocnić akomodacyjny wpływ jej stóp procentowych. Zakupy mają zakończyć się na krótko przed rozpoczęciem podnoszenia podstawowych stóp procentowych EBC" - wskazano w oświadczeniu.

Gospodarka może się kurczyć nawet o 12 proc.

Gospodarka w strefie euro może się kurczyć nawet o 12 proc. w 2020 roku - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC. Lagarde dodała, że w II kw. PKB w strefie euro może skurczyć się o 15 proc. kdk.

"Projekcje przygotowane przez EBC wskazują, że w 2020 r. wzrost PKB w strefie euro może spaść od 5 do 12 proc., w zależności od długości trwania restrykcji w życiu gospodarczym, podjętych wobec pandemii koronawirusa i powodzenia środków podjętych, by łagodzić gospodarcze skutki pandemii" - powiedziała Lagarde. 

Prezes EBC wskazywała, że gospodarka strefy euro może skurczyć się o 15 proc. w II kw. 2020 r.

"Jeśli restrykcje zostaną zniesione, możemy zobaczyć odbicie działalności gospodarczej, jednakże jego wysokość i skala pozostaje wysoce niepewna" - oceniła Christine Lagarde.

EBC gotowy do rozszerzenia zakresu PELTRO

EBC gotowy do rozszerzenia zakresu pandemicznego programu skupu aktywów w razie potrzeby - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

"Jesteśmy zatem w pełni przygotowani do zwiększenia wielkości awaryjnego pandemicznego programu zakupów aktywów (Pandemic Emergency Purchase Program – PEPP) i dostosowania jego składu tak długo, jak to konieczne. W każdym razie Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosować wszystkie swoje instrumenty, aby zapewnić, że inflacja będzie zmierzać do celu w sposób trwały, zgodnie z jej zobowiązaniem EBC do symetrii" - powiedziała Lagarde. 

"W szybko zmieniającym się otoczeniu gospodarczym Rada Prezesów jest w pełni zaangażowana w podejmowanie wszelkich niezbędnych działań w ramach swojego mandatu, aby wspierać wszystkich obywateli strefy euro w tym niezwykle trudnym okresie" - dodała.

EBC nie rozważa na razie uruchomienia programu Bezwarunkowych Transakcji Monetarnych

OMT pozostaje w naszym arsenale, ale to PEPP jest najlepszym narzędziem jakie mamy w obecnej sytuacji - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku. Lagarde dodała, że EBC nie dyskutował nad zmianą programu skupu aktywów (APP).

"OMT był opracowany w 2012 r. w celu pomocy poszczególnym krajom, które ze względu na nieścisłości w polityce budżetowej stwarzały ryzyko dla strefy euro. Ta sytuacja już nie obowiązuje, ponieważ teraz to nie poszczególne kraje mają problemy, tylko sytuacja dotyczy wszystkich krajów strefy euro, ponieważ mamy do czynienia z globalnym szokiem. OMT pozostaje w naszym arsenale, ale to awaryjny pandemiczny program zakupów aktywów PEPP jest najlepszym narzędziem jakie mamy w obecnej sytuacji" - powiedziała Lagarde. 

"Nie dyskutowaliśmy nad zmianą harmonogramu i kwalifikacji papierów do programu zakupu aktywów APP. (...) Użyjemy pełnej elastyczności PELTRO i pozostałych komponentów naszej polityki monetarnej, by upewnić się, że transmisja polityki dotrze do wszystkich sektorów w takim samym stopniu. (PAP Biznes)

MZ/PAP Biznes

kkr/ asa/ ana/

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Po co sie tak meczyć ze scoringiem, z utrzymywaniem tych marmurów? Niech banki centralne po prostu płacą ludziom pensje, najlepiej każdemu po równo, czyli g. Zgodnie z nowoczesnym neosowieckim paradygmatem. Wyjdzie na to samo. Europejskie banki i tak już są zombie. Ani to udziela kredytów, ani płaci za depozyty. Więc po Po co sie tak meczyć ze scoringiem, z utrzymywaniem tych marmurów? Niech banki centralne po prostu płacą ludziom pensje, najlepiej każdemu po równo, czyli g. Zgodnie z nowoczesnym neosowieckim paradygmatem. Wyjdzie na to samo. Europejskie banki i tak już są zombie. Ani to udziela kredytów, ani płaci za depozyty. Więc po co ta fikcja?
trooper
I tak byś się nie załapał na wypłatę bo Polska nie jest w strefie euro i nie korzysta z programów EBC. Licz na Glapę z NBP i makulaturę którą drukuje. A gdzie ona idzie? Nie wiadomo.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki