REKLAMA

Niedźwiedzie kontratakują. Wall Street znów 4% pod kreską

Krzysztof Kolany2018-02-08 22:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2018-02-08 22:01
fot. Wang Ying / ZUMA Press

Po dwóch dniach przerwy na Wall Street powróciły poważne spadki. Trzy główne indeksy straciły po blisko 4%, roztrwaniając zyski z wtorkowego odreagowania. Przyczyny wciąż te same: bardzo wysokie wyceny akcji w otoczeniu rosnących stóp procentowych.

Na początku czwartkowej sesji nic nie zapowiadało tak "czerwonego" jej zakończenia. Lecz praktycznie z każdą godziną giełdowe indeksy schodziły coraz niżej. Nieśmiała próba odwrócenia trendu w drugiej połowie handlu nie przyniosła efektu. Czyżby wyjątkowo prymitywna strategia BTFD ("kupowania dołka") wreszcie umarła? Dow Jones zakończył dzień utratą przeszło tysiąca punktów, czyli 4,15%. W ten sposób DJIA przebił poziom zamknięcia z poniedziałkowego tąpnięcia i znalazł się najniżej od listopada. To raczej nie jest zbyt zachęcający sygnał...Tym bardziej, że w końcówce sesji wyprzedaż akcji znów przybrała niemal paniczne rozmiary.

S&P500 spadł o 3,76% i bezapelacyjnie przebił poniedziałkowe zamknięcie oraz wtorkowe śródsesyjne minimum i także zameldował się na trzymiesięcznym minimum. Niemal identycznie wyglądał wykres Nasdaqa, który poszedł w dół o 3,90%.

/ Bankier.pl

Przyczyny lutowych spadków wydają się być  dość jasne. Pomimo ostatniej przeceny indeks S&P500 wciąż wyceniany jest na 24,5-krotność przypadających nań zysków  spółek za ostatnie cztery kwartały. To wciąż poziom bardzo wysoki. Równocześnie powoli przestaje działać główny argument za trzymaniem rekordowo drogich amerykańskich akcji.

"Tłuste" spadki w tłusty czwartek. / Bankier.pl

Alternatywa w postaci obligacji skarbowych po raz pierwszy od blisko dekady zaczyna wyglądać niebeznadziejnie. Rentowność 2-letnich papierów skarbowych utrzymuje się powyżej 2%, a 10-letnich zbliża się do 3%. Rynek jest przekonany, że w marcu Fed kolejny raz podniesie stopy procentowe. Do końca roku stopa funduszy federalnych może według rynku wzrosnąć do 2,00-2,25%. Obawy przed wzrostem stóp procentowych na świecie dodatkowo podsycił Bank Anglii, który zapowiedział dokonanie takiego ruchu szybciej niż wcześniej sądzono.

Wśród poszczególnych spółek negatywnie wyróżniły się walory Tesli, które po prezentacji wyników za czwarty kwartał przeceniono o ponad 8%. Flagowa spółka Elona Muska pokazała rekordową stratę i zapowiedziała wzrost nakładów inwestycyjnych w 2018 roku. Za to Twitter Inc. pokazał pierwszy w swej historii zysk netto, co inwestorzy wynagrodzili wzrostem notowań spółki o przeszło 12%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
konra74
Na Bloombergach uspokajają esperci, że ta czerwień to tylko korekta i wkrótce dojdzie do odbicia.
open_mind
Te ćwiczenia są zupełne niegroźne to tylko manewry, bo pieniądz popłynął na konta bankowe czyli zaparkował na parę godzin, tak jak poprzednie razy, jutro wio w drugą stronę. Kiedy będzie naprawdę niebezpiecznie ? Jak pieniądz popłynie w Hard Assets (twarde aktywa) Znaczy jak złoto odpali na północ, to zrobi się Te ćwiczenia są zupełne niegroźne to tylko manewry, bo pieniądz popłynął na konta bankowe czyli zaparkował na parę godzin, tak jak poprzednie razy, jutro wio w drugą stronę. Kiedy będzie naprawdę niebezpiecznie ? Jak pieniądz popłynie w Hard Assets (twarde aktywa) Znaczy jak złoto odpali na północ, to zrobi się bardzo niebezpiecznie, a dzisiaj metale szlachetne w zasadzie były neutralne.
open_mind
To co zawsze piszę prawdziwy crash market będzie jak będziecie widzieli że złoto porusza się w skokach $100 $200 dolarów to zakładajcie spadochrony. Wszystko reszta to tylko ćwiczenia ale bardzo blisko prawdziwych i wielkich zmian świata ekonomi jaki znamy. Jak to będzie wyglądać ? Tak jak upadek ZSRR tylko teraz w To co zawsze piszę prawdziwy crash market będzie jak będziecie widzieli że złoto porusza się w skokach $100 $200 dolarów to zakładajcie spadochrony. Wszystko reszta to tylko ćwiczenia ale bardzo blisko prawdziwych i wielkich zmian świata ekonomi jaki znamy. Jak to będzie wyglądać ? Tak jak upadek ZSRR tylko teraz w mega światowym wydaniu.
wektorwg odpowiada open_mind
Jesteś zakochany w sobie wzajemnością?
konra74 odpowiada open_mind
Krach zazwyczaj przychodzi niespodziewanie i nigdy nie wiadomo od razu z jakiej przyczyny nastąpił. Coś mi tu śmierdzi. Wykresy wyśrubowane teraz tylko szukać pretekstu :)
fintin odpowiada open_mind
Notowania złota są jak przysłowiowa musztarda po obiedzie. Skoki $100 - $200 to informacja, że mleko już się rozlało i jedyne co możemy zrobić, to próbować zminimalizować straty.
Więcej informacji, a przede wszystkim z większym wyprzedzeniem, uzyskamy obserwując notowania surowców energetycznych i metali przemysłowych.
Notowania złota są jak przysłowiowa musztarda po obiedzie. Skoki $100 - $200 to informacja, że mleko już się rozlało i jedyne co możemy zrobić, to próbować zminimalizować straty.
Więcej informacji, a przede wszystkim z większym wyprzedzeniem, uzyskamy obserwując notowania surowców energetycznych i metali przemysłowych. Moim zdaniem znacznie lepiej obrazują stan światowej gospodarki i nastawienie inwestorów.
Dużo też można wywnioskować z raportów COT dla danych surowców, ale do tego trzeba mieć szerszą wiedzę o rynku surowców oraz doświadczenie.
specjalnie_zarejstrowany1
jesli wig20 zareaguje proporcjonalnie jak to ma w zwyczaju to rano -8%
ajwaj
Tesla -8,62 %
To juz nie wiem jak moje ferie na Marsie :)
pkc
Musk zbudował statek morski , batyskaf, spuści amatorów na dno oceanu, tylko chetni musza kupic akcje

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki