REKLAMA

Trwają rozmowy między Rosją a Ukrainą. "Walka o każdy przecinek"

2019-12-29 20:16
publikacja
2019-12-29 20:16

Przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiej firmy Naftohaz w niedzielę kontynuowali w Wiedniu rozmowy ws. zawarcia kontraktu na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę od 2020 roku - napisał na Facebooku dyrektor wykonawczy firmy Ukrtransgaz Serhij Makogon.

fot. Kodda / / Shutterstock

W sobotę późnym wieczorem szef Naftohazu Andrij Kobolew poinformował, że w rozmowach poczyniono pewne postępy, ale nie osiągnięto ostatecznego porozumienia.

"Toczy się walka o każdy przecinek" - powiedział Kobolew.

W ubiegłą sobotę minister energetyki Ukrainy Ołeksij Orżel poinformował, że tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie rurociągi na zachód zostanie utrzymany, a kontrakt w tej sprawie zostanie przedłużony o pięć lat.

W zawartym porozumieniu ramowym zapisano, że nowy kontrakt ma obowiązywać przez pięć lat i w przyszłym roku Rosja ma przesłać przez Ukrainę co najmniej 65 mld metrów sześciennych gazu, a w kolejnych latach po 40 mld.

Obecnie obowiązujący kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu wygasa z końcem bieżącego roku. Kijów obawiał się, że jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia z Moskwą, Rosja wstrzyma lub ograniczy przesyłanie gazu przez terytorium Ukrainy.

Orżel wyjaśnił, że kontrakt zostanie podpisany do końca roku, z możliwością przedłużenia go o kolejnych 10 lat.

Porozumienie w sprawie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy zachodniej podpisano 20 grudnia w Berlinie, po spotkaniu na szczeblu ministerialnym. Uczestniczyli w nim: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz, ministrowie energetyki Rosji i Ukrainy, Aleksandr Nowak i Orżel, prezes Gazpromu oraz ze strony ukraińskiej Jurij Witrenko. Porozumienie zawarto przy udziale niemieckich mediatorów, w tym ministra gospodarki i energetyki Petera Altmaiera. (PAP)

fit/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (8)

dodaj komentarz
Raffmo
Nie kłam ruski trollu.

Gazociąg z Rosji do Polski idzie przez Białoruś = Jamał.
antek10
Polacy sie dziwią że płacą tak drogo za gaz. Bo musimy zapłacic Ukraińcom za tranzyt 3mld USD
ajwaj
Mniej jest wazna UKR. Sytuacja sie zmienila.
Wlasnie pogadali prez. Putin z Merkel i prez. Trumpem.
Tam sa nici do marionetek we wsch. Europie np.

W powyzszym kontekscie akcje PISy sa kiepskie, nawet polypolodzy PISy nie nozumieja.
Sytuacje geopolityczna PISa ocenia jak ich "yntelygentne" hejterzy z podatków.
eagleeye
UA została zmamiona przez DE i FR że niby coś dla nich znaczy. A znaczy tyle że do ukończenia NS2 będzie niby się UA wmawiać i polukrować po plecach że jest OK a umowa która została wynegocjonowana to tylko tzw. umowa ramowa
2kbb
No nie samowite bęk//// rcie sowiecki... Co ty powiesz jeszcze ciekawego ??? A z emerytury SB-eckiej jeszcze starcza do pierwszego ? SB-ecy którzy mieli 6000 emerytury przez 6 lat rządów PIS stracą 270 000... To boli... My wiemy ale życie jest brutalne smrody sowieckie !!!
turniej
Wzorowo USA rozegrały Rosję z NS2.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki