REKLAMA

Nauka zdalna. 180 mln zł na laptopy dla uczniów i nauczycieli

2020-03-26 22:14
publikacja
2020-03-26 22:14

Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt, a pieniądze zostaną zwrócone - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

/ fot. Sergey Maksienko / Shutterstock

Komisja Europejska poparła ten pomysł, by zaoszczędzone do tej pory - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? Elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i szybka procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina.

Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy – ale będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

Wydatki można już ponosić, wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia. Jak podaje resort, "nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów. Następnym krokiem jest złożenie wniosku do CPPC.

- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

kom/ mst/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
donkojot
Kilka miesięcy temu firma w ktorej pracuje musiala zutylizowac kilkadziesiąt 3 letnich laptopow poniewaz nie mogla ich bezplatnie przekazac potrzebujacym ze wzgledu na wymóg zaplacenia vatu. Sprzet doskonale nadawal sie do edukacji bo byly to laptopy biznesowe. Moze zamiast doplat i bezsensownego wydawania kasy ktos pomyslalby Kilka miesięcy temu firma w ktorej pracuje musiala zutylizowac kilkadziesiąt 3 letnich laptopow poniewaz nie mogla ich bezplatnie przekazac potrzebujacym ze wzgledu na wymóg zaplacenia vatu. Sprzet doskonale nadawal sie do edukacji bo byly to laptopy biznesowe. Moze zamiast doplat i bezsensownego wydawania kasy ktos pomyslalby o likwidacji podaktu na rzecz przekazania sprzetu i oszczedzil kilkaset milionów? Mysle ze w obecnej sytuacji mozna z tego zrobic lepszy uzytek.
ziom80
Wiedziałem że Ci pisowscy nieudacznicy niczego mądrego nie zaoferują . Gospodarka ma nóż na gardle . Wczoraj o dawien dawna pierwszy raz próbowałem oglądać obrady sejmu . Dal nich najważniejsze teraz jest lans w maseczkach i lateksowych rękawiczkach . Stado polityków.
knl111
Wyobraź sobie, że niektóre rodziny (oczywiście nie wszystkie) mają zupełnie inne potrzeby niż zakup laptopów czy smartfonów.
alex_brzezinski
Kasa na laptopy dla uczniów ???? A gdzie 500+ przez sześć lat wypłacane ???? Co to furva jest ????

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki