REKLAMA

GIEŁDY W USANasdaq z rekordem niewidzianym od 40 lat. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji

Michał Misiura2023-07-03 13:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-03 13:45

Amerykańskie akcje technologiczne mają za sobą najmocniejszą pierwszą połowę roku od kilkudziesięciu lat. Pomimo utrzymującego się widma recesji w USA napędzane trendem AI spółki rozbiły bank.

Nasdaq z rekordem niewidzianym od 40 lat. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji
Nasdaq z rekordem niewidzianym od 40 lat. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Piątkowe zamknięcie giełd w USA przypieczętowało znakomite wyniki spółek technologicznych osiągnięte w pierwszej połowie 2023 roku. Nasdaq Composite zakończył ten dzień 1,5 proc. na plusie. Tym samym indeks zyskał w pierwszej połowie roku 32 proc., co stanowiło najwyższy wzrost w tym okresie od ostatnich 40 lat.

Bankier.pl

Po raz ostatni pierwsze 6 miesięcy roku było bardziej udane dla indeksu w 1983 roku, gdy największą spółką technologiczną na świecie było IBM, Apple prezentował swój pierwszy stacjonarny komputer Lisa, 12-letni Elon Musk sprzedał swoją pierwszą grę komputerową za 500 dolarów, a Marka Zuckerberga nie było jeszcze na świecie.

Od tego czasu przez amerykańskie parkiety przeszły potężne debiuty, takie jak giełdowy start Microsoftu w 1986 roku i Google w 1998, bańka internetowa końcówki lat 90. czy ostatnia dekada zdominowana przez gigantów mediów społecznościowych. Mimo to żadne pierwsze półrocze od 1983 roku nie było równie udane dla spółek technologicznych co minione 6 miesięcy 2023 roku, podczas gdy gospodarka USA mierzy się wciąż z widmem recesji, a giełda wydaje się być napędzana głównie przez trend sztucznej inteligencji.

Po piątkowym zamknięciu możemy powiedzieć już z całą pewnością, że ostatnie pół roku należało do spółki Nvidia. Amerykański gigant w dziedzinie gier, grafiki komputerowej i układów scalonych zyskał przez ten czas prawie 185 proc. 25 maja po przedstawieniu wyników za pierwszy kwartał akcje Nvidia skoczyły o 1/4, co przełożyło się na największy w historii jednodniowym wzrost wyceny spółki na giełdzie w USA. Pięć dni później jej kapitalizacja przekroczyła 1 bilion dolarów.

Akcje Nvidia od początku 2023 r. (Tradingview)

- Nvidia to nie tylko właściciel łopat i kilofów podczas tej gorączki złota związanej ze sztuczną inteligencją. Właściwie to jedyny sklep z artykułami żelaznymi w mieście - komentował w czwartkowym wywiadzie w CNBC Bryn Talkington, partner zarządzający w Requisite Capital Management.

Meta i Tesla zostały ciężko doświadczone w zeszłym roku i zmuszone do cięcia kosztów oraz redukcji etatów. Obie spółki wchodziły w 2023 rok na chwiejnych nogach, ale przez jego pierwsze 6 miesięcy udało im się podwoić swoją wartość. Apple zyskało w tym okresie ponad 53 proc. W piątek 30 czerwca kapitalizacja spółki przekroczyła 3 biliony dolarów. Akcje Microstoftu wzrosły w pierwszym półroczu o 42 proc., a Alphabet zyskał 36 proc. (po spadku o 39 proc. w 2022 roku).

Nasdaq rośnie, gdy gospodarka hamuje?

Pierwszy od 40 lat tak silny wzrost amerykańskich akcji technologicznych w pierwszym półroczu pojawia się w bardzo dziwnym kontekście rynkowym i makroekonomicznym. Po pierwsze Fed podnosił w tym roku stopy procentowe z miesiąca na miesiąc, zatrzymując się dopiero w czerwcu. Aktualnie znajdują się one na najwyższym poziomie od 2007 roku. Twarda polityka zaczyna przynosić efekty. Inflacja w USA spadła w maju do 4 proc., ale Fed studzi nadzieje na gołębi zwrot w najbliższych miesiącach.

Po drodze wydarzył się również “drobny” kryzys bankowy zapoczątkowany upadkiem Silicon Valley Bank (SVB). Instytucja mająca pod opieką aktywa o wartości około 209 mld dol. rozsypała się w marcu, stając się drugim co do wielkości bankowym bankrutem w historii Stanów Zjednoczonych. Następnie dołączył do niego Signature Bank. Niecałe dwa miesiące później miejsce drugiego największego bankruta przejął First Republic, mający w zarządzaniu prawie 21 mld dol. więcej niż SVB.

- Wszystko idzie w górę, ponieważ widzimy, jak gospodarka się ochładza, ale w mniejszym stopniu, niż oczekiwano. Fed mógł wykazać się lepszą, niż nam się wydawało precyzją i osiągnąć schłodzenie inflacji bez zabijania gospodarki - komentował wzrosty na indeksie cytowany przez agencję Reutera Burns McKinney, menedżer portfela NFJ Investment Group. Jak podkreślił, osobiście pozostaje jednak wciąż sceptyczny co do tego optymistycznego scenariusza.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
od_redakcji
Prawdziwy kwik dopiero się rozpocznie! Bo: Więcej dedolaryzacji: płatności indyjskich rafinerii do Rosji, Argentyny Płatności do MFW, obie w juanach
Więcej dedolaryzacji: płatności indyjskich rafinerii do Rosji, Argentyny Płatności do MFW, obie w juanach
od_redakcji
Zaślepieni w prawość, demokrację zachodu (12% ludności świata) właśnie są postawiani do zmierzenia się z rzeczywistością. Zachodni system prowadzi tę część świata do upadku moralnego i ekonomicznego. A rządom mało już zostało sposobów, aby ten proces przyspieszyć.
od_redakcji
Bankier.pl To jest portal o ściśle określonym światopoglądzie ! Urabianie tzw. ''opinii publicznej '' jest w założeniach istnienia tego portalu zgodnie z nadanym zachodnim trendem (12% ludności świata) . Z tego czerpie dochody i przyzwolenie na istnienie w internecie.. Każdy z nas widzi inaczej, a ''portal'' Bankier.pl To jest portal o ściśle określonym światopoglądzie ! Urabianie tzw. ''opinii publicznej '' jest w założeniach istnienia tego portalu zgodnie z nadanym zachodnim trendem (12% ludności świata) . Z tego czerpie dochody i przyzwolenie na istnienie w internecie.. Każdy z nas widzi inaczej, a ''portal'' widzi to tak - bo ma płatną misję (!) Tak że komentarze niezgodne z jego misją są i będą usuwane, chociaż ukazują prawdziwe sedna sprawy.
bha
Rynkowa od dekad gra pozorów i udawanie jarząbka dopóki się tylko da i uda nie bez celu!.
mirek6504
Wooooooooooooow !!!!!! A na ..onet.pl obszerny artykow pełen grozy o amerykańskich szpitalach i opiece medycznej obraz nędzy I rozpaczy I beznadziejnego dziadostwa !!!
sterl
Im wyżej , tym niżej zleci...
simonsoft8
oczywiścio wiadomo będzie albo nic tego
pstrzezek
Tak jak już mówiłem...
pstrzezek2023-06-29 18:47
Zaczyba się run na AI. Tak samo było z technologią block chain a wcześniej z bańską internetową. Cykl się powtarza na podobnej zasadzie. Akcje zapomnianego Kodak'a jakiś czas temu drożały kilkuktornie bo użyli w notce prasowej słowo 'block chain" ;)) Teraz wystarczy
Tak jak już mówiłem...
pstrzezek2023-06-29 18:47
Zaczyba się run na AI. Tak samo było z technologią block chain a wcześniej z bańską internetową. Cykl się powtarza na podobnej zasadzie. Akcje zapomnianego Kodak'a jakiś czas temu drożały kilkuktornie bo użyli w notce prasowej słowo 'block chain" ;)) Teraz wystarczy to samo zrobić z "AI"
zosia3005
AI to gorsze zagrożenie dla ludzkości niż broń atomowa, bo bardzo podstępne - ale człowiek ma taką naturę , że dąży do samounicestwienia , więc .... mamy euforię . Ech ... co się z tymi ludźmi dzieje :-((

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki