Najlepsze rachunki maklerskie dla początkującego inwestora - II kwartał 2017 [Ranking Bankier.pl]

Z jednej strony poprawiający się sentyment dla rynków akcyjnych, w tym do warszawskiego parkietu. Z drugiej zaś wciąż niskie oprocentowanie lokat i brak perspektywy podwyżek w najbliższym czasie. Te dwa czynniki sprawiają, że na giełdę przychylniejszym okiem spogląda coraz więcej osób. Bankier.pl podpowiada, który rachunek powinien wybrać początkujący inwestor poszukujący najtańszej oferty.

który rachunek powinien wybrać początkujący inwestor?
który rachunek powinien wybrać początkujący inwestor? (fot. Stefan Wermuth / Reuters)

Przy konstrukcji profilu inwestora kierowaliśmy się wynikami Ogólnopolskiego Badania Inwestorów od kilku lat przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jak z niego wynika, polscy inwestorzy są szczególnie wrażliwi na prowizje i opłaty związane z korzystania z rachunków maklerskich. Nie bez przyczyny. Przy dokonywanych transakcjach naszego hipotetycznego inwestora stanowią największy udział kosztów.

Pod uwagę braliśmy również opłaty związane z prowadzeniem rachunku. Z perspektywy inwestora początkującego wystarczający jest rachunek w podstawowym wariancie. Z danych zgromadzonych przez Bankier.pl wynika, że znaczny udział kosztów, jeśli już się pojawi, stanowi opłata za prowadzenie rachunku.

Przy konstruowaniu rankingu przyjęliśmy kilka założeń. Nasz początkujący inwestor inwestuje tylko na polskim rynku akcyjnym, stosując strategię „kup i trzymaj”. W ciągu roku zawiera 18 transakcji, wartość każdej z nich wynosi 800 zł. Ponadto uwzględniliśmy, że będzie on zainteresowany dokonaniem przelewu środków z rachunku maklerskiego na rachunek bankowy. Założyliśmy, że w ciągu roku inwestor dokona dwóch takich transakcji do banku innego niż ten, w którym ma rachunek maklerski.

Zakładamy również, że inwestor pozostanie w jednym domu maklerskim dłużej niż jeden rok, dlatego uwzględniliśmy koszty prowadzenia rachunku w późniejszych latach.

Koszty rocznego prowadzenia rachunku maklerskiego w oparciu powyższe założenia
Dom/biuro maklerskie Prowizja Notowania online (1 oferta) Opłaty (zł) Opłata za przelew internetowy z rachunku maklerskiego Suma

Minimalna

kwotowa

Procentowa Otwarcie

Prowa-

dzenie roczne

w ramach banku do innego banku
1. Biuro Maklerskie Deutsche Bank 1,90 zł 0,19% bezpłatnie  bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie 5 zł (telefonicznie lub osobiście) 44,20 zł
2. Biuro maklerskie ING 3,00 zł 0,30% bezpłatnie  bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie 54,00 zł
3. Biuro Maklerskie ALIOR Bank 3,00 zł 0,38% bezpłatnie  bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie

54,72 zł

otwórz konto»

4. mBank - eMakler 3,00 zł 0,39% bezpłatnie  bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie brak bezpośredniej możliwości 56,16 zł
5. Dom Maklerski mBanku (mDM) 3,00 zł 0,39% bezpłatnie  bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie 5 zł 66,16 zł
6. Dom maklerski Raiffeisen Bank 4,00 zł 0,38% bezpłatnie  bezpłatnie bezpłatnie w zależności od rodzaju konta bezpłatnie 72,00 zł
7. Ipopema Securities S.A. 3,00 zł 0,39% bezpłatnie bezpłatnie 5 zł - 10 zł 81,16 zł
8. Dom Maklerski BOŚ 5,00 zł 0,38% bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie powyżej 500 zł

90,00 zł

otwórz konto»

9. Dom Maklerski BZWBK 5,00 zł 0,39% bezpłatnie  bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie 0,50 zł 91,00 zł
10. Biuro Zarządzania Usługami Maklerskimi  BANK HANDLOWY 5,00 zł 0,38% bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie 5 zł 100,00 zł
11. Dom Maklerski Banku BPS 3,00 zł 0,13% bezpłatnie bezpłatnie 50 zł bezpłatnie 2 zł 108,00 zł
12. Dom Inwestycyjny Xelion  5,00 zł 0,37% bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie (1 rok, później 30 zł) bezpłatnie (PEKAO) 1 zł 120,00 zł
13. Dom Maklerski Banku Millennium 4,90 zł 0,38% bezpłatnie  bezpłatnie 52 zł bezpłatnie 2 zł 144,20 zł
14. Dom Maklerski PKO BP 5,00 zł 0,39% bezpłatnie bezpłatnie 55 zł bezpłatnie 3 zł 151,00 zł
15. Biuro Maklerskie Banku BGŻ BNP Paribas 5,00 zł 0,35% bezpłatnie  bezpłatnie 60 zł bezpłatnie 5 zł 160,00 zł
16. Dom maklerski PEKAO 5,90 zł 0,38% bezpłatnie  bezpłatnie 60 zł bezpłatnie 1 zł 168,20 zł
17. Dom maklerski Trigon 6,00 zł 0,39% bezpłatnie bezpłatnie 60 zł - 1,5 zł; bezpłatnie do Deutsche Bank 171,00 zł
18. Dom Maklerski BDM 5,95 zł 0,39% bezpłatnie bezpłatnie 65 zł - 1,95

176,00 zł

otwórz konto»

19. Dom Maklerski Noble Securities 10,00 zł 0,38% bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie - w zależności od opłaty banku, min. 3 zł 180,00 zł
20. Centralny Dom Maklerski PEKAO 5,90 zł 0,38% 20 zł bezpłatnie 60 zł bezpłatnie 1 zł 186,20 ł
W rankingu uwzględniliśmy tylko domy maklerskie podlegające Komisji Nadzoru Finansowego

Przy powyższych założeniach, najlepszym domem maklerskim w zestawieniu Bankier.pl zostało Biuro Maklerskie Deutsche Banku, które w swojej ofercie posiada najtańszy rachunek maklerski pod względem rocznego kosztu prowadzenia.

Rachunek ten cechuje najniższy poziom prowizji, a także brak opłat za prowadzenie i otwarcie konta. Inwestor również nie ponosi opłat za dostęp do notowań online. Konto to jednak wyróżnia się negatywnie na tle innych brakiem możliwości wykonania przelewu internetowego na rachunek bankowy w innym banku. Inwestor ma możliwość zrealizowania takiej transakcji tylko osobiście lub telefonicznie, jednak musi liczyć się z opłatą 5 zł za przelew. Takie konto mogą wybrać inwestorzy, którzy preferują kontakt bezpośredni, jednak w dobie powszechnego dostępu do internetu taka forma kontaktu może być dla klienta uciążliwa.

Na drugim miejscu w rankingu Bankier.pl znalazło się Biuro Maklerskie ING, a podium zamknęło Biuro Maklerskie Alior Banku. Te dwa rachunku przegrały z liderem poziomem prowizji, natomiast na tle konkurencji wyróżniają się brakiem innych opłat.

Dokonując przeglądu ofert biur maklerskich standardem jest brak opłat za otwarcie konta oraz przelew internetowy dokonywany w ramach tego samego banku, a także, z wyjątkiem oferty CDM Pekao, brak opłat za dostęp do notowań online dla jednej oferty.

Jeśli chodzi o prowizję procentową, najniższa z nich występuje w Domu Maklerskim Banku BPS i wynosi 0,13%. Jednak tak niska prowizja nie pozwoliła temu domowi maklerskiemu na zwycięstwo w rankingu. Oszczędności na prowizji nasz początkujący inwestor będzie musiał bowiem z nawiązką ponieść, ponosząc opłatę roczną za prowadzenie rachunku. Nieco wyższa prowizja procentowa występuje w BM Deutsche Banku (0,19%), ponieważ jednak w tym rachunku nie ma opłaty rocznej, w ostatecznym rozliczeniu okazuje się on najbardziej atrakcyjny dla inwestora. Prowizje procentowe w wymienionych dwóch biurach maklerskich znacząco pozytywnie się wyróżniają na tle większości ofert. Standardowa wysokość prowizji procentowej kształtuje się w okolicach 0,39%. Natomiast prowizja procentowa jest najniższa w Domu Maklerskim Banku BPS i wynosi 0,13%. Jednak u naszego początkującego inwestora, ze względu na nie najwyższą kwotę transakcji, w wielu przypadkach duże znaczenie miała minimalna kwotowa wartość prowizji. Pod tym względem wygrywa Biuro Maklerskie Deutsche Banku, gdzie wynosi ona 1,9 zł. W innych biurach maklerskich opłata ta kształtuje się najczęściej w okolicach od 3 do 5 zł.

Zestawiając wszystkie koszty wobec przyjętych założeń, koszty rocznego prowadzenia konta w domach maklerskich cechują się bardzo dużą rozpiętością (od 44,20 zł do 186,20 zł), co dla początkującego inwestora decydującego się na otwarcie rachunku maklerskiego może mieć spore znaczenie. Przyglądając się bacznie ofercie domów maklerskich, można zauważyć, że w dalszej części stawki znajdują się brokerzy, którzy pobierają wysokie opłaty roczne za prowadzenie rachunku. Taka opłata powoduje, że roczny koszt prowadzenia rachunku u naszego początkującego inwestora przekracza 100 zł.

Piotr Poddębniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 active_trader

Jak ktoś inwestuje na giełdzie czy to polskiej czy amerykańskiej warto zwrócić uwagę na ofertę XTB. Ich prowizje są bardzo konkurencyjne, a oferują dostęp do prawdziwych akcji, a nie tylko CFD. Wszystko w ramach jednego rachunku i jednej platformy.

! Odpowiedz
3 2 hatlest

W artykule jest błąd:
Dom Maklerski mBanku (mDM) : Prowadzenie roczne: 50 zł *
(* 0 zł w ramach Rachunku Studenckiego lub SII)

! Odpowiedz
3 5 ~Przemysław

DB zamyka swoje biuro maklerskie w Polsce. Nie warto tam otwierać konta z perspektywą długoterminową.

! Odpowiedz
4 6 ~klijentaliora

ALIOR MA OD 28 kwietnia problem z uruchomieniem notowań online ze względu na nowe zabezpieczenia na wyszukiwarkach od 3 tyg nie moze sie uporac z tym problemem , biuro obsługi klienta nie cie może poradzić definitywnie bank nie radzi sobie z dotrzymaniem umowy na rachunek maklerski i nic sobie z tego nie robią

! Odpowiedz
3 4 mhm

Alior ma problemy z systemem od zawsze, ja tam mam główne konto bankowe, więc konto maklerskie w zintegrowanym systemie teoretycznie powinno dla mnie być najwygodniejsze, ale w praktyce prawie już nie korzystam, przeniosłem się na BOSSA.

! Odpowiedz
5 0 ~goahead odpowiada mhm

Mimo przejściowych problemów ich rachunek naprawdę mi odpowiada.

! Odpowiedz
15 2 ~dinDONGtusek

Bankierowy redaktorzyna zapomnial NAZWAC ostatnia kolumne w ktorej umiescil kwoty - REDAKTORZYNO co to za kwoty - co one obejmuja, moze wiecej szczegolow a nie NAGONKA na maxa.


W BOSiu masz rachunek za darmo, zero za transfer, zero za trzymanie papierow, 1 oferta free, fakt ze jakby prowizja byla 3zl i np. 0.19% to bylby SUPER - odbijaja sobie na transakcjach jezeli nie chcesz placic za rachunek ale do kupowania i trzymania papierow jest SUPER

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 3 ~MJ99

Rachunek w Aliorze na podium i zasłużenie.

! Odpowiedz
4 11 ~bundfut

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego polskie biura maklerskie nie dają dostępu na normalnych warunkach do rynków zachodnich (bez nakładania jakichś horrendalnych prowizji)?

Dzieje się tak, bo sprawą naszych firm maklerskich oraz GPW powinien się zająć UOKiK, to co jest na naszym rynku to ewidentnie objawy funkcjonowania kartelu, w którym GPW wygląda, że jest zakładnikiem i nie ma nic do powiedzenia.

PODSUMOWUJĄC - REGULATOR NASZEGO RYNKU WSPÓLNIE Z DM'ami DZIAŁA TAK, ŻEBYŚMY SZIEDZIELI W KLATCE W ZOO JAK PAWIANY".

Powiadam wam": wystarczy wyjść z tego ZOO, uruchomić google sprawdzić ranking zachodni i przejrzeć na oczy. To czym was karmią to nie jest rzeczywisty świat tylko postkomunistyczny giełdowy MATRIX. Tylko, że jest ta różnica, że już nie ma przymusu - ja się przeniosłem I DO DZIŚ NIE MOGĘ ODŻAŁOWAĆ, ŻE TAK PÓŹNO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~evil

nie jesteś na bieżąco, większość biur ma rynki zagraniczne i prowizje 0,29-0,39 %

! Odpowiedz
WIG 0,71% 56 753,79
2019-05-24 17:05:00
WIG20 0,70% 2 188,20
2019-05-24 17:05:00
WIG30 0,73% 2 521,46
2019-05-24 17:15:00
MWIG40 0,74% 3 939,78
2019-05-24 17:04:45
DAX 0,49% 12 011,04
2019-05-24 17:37:00
NASDAQ 0,11% 7 637,01
2019-05-24 22:03:00
SP500 0,14% 2 826,06
2019-05-24 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.