REKLAMA

Najbardziej „frankowy” bank na rozdrożach. Jakie będą losy pozywających Getin?

Michał Kisiel2022-12-01 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-01 06:00

Miano najbardziej obciążonego „frankami” banku nosił od lat Getin Noble Bank. Po przymusowej restrukturyzacji portfel instytucji to niemal wyłącznie stare hipoteki. Dalsze losy spraw sądowych wytoczonych przez kredytobiorców GNB dopiero zaczynają się klarować.  

Najbardziej „frankowy” bank na rozdrożach. Jakie będą losy pozywających Getin?
Najbardziej „frankowy” bank na rozdrożach. Jakie będą losy pozywających Getin?
fot. Vlad Ispas / / Shutterstock

30 września, w ostatnim dniu III kwartału, Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Następcą banku został nowy podmiot, utworzony przez BFG i System Ochrony Banków Komercyjnych. Z przeniesienia wyłączono jednak kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych. Tym samym Getin Noble Bank dołączył do grona instytucji biernych na rynku, obsługujących wyłącznie stare kontrakty z kredytobiorcami.

Getin Bank nie opublikował raportów kwartalnych za drugi i trzeci okres 2022 r. Przez lata wyróżniał się zdecydowanie wśród innych instytucji, które mają w swoich portfelach kredyty hipoteczne oparte na franku szwajcarskim. Był jednym z pierwszych pod względem liczby pozwów kredytobiorców, wartości portfela CHF i relacji wartości przedmiotów sporu do wartości portfela „frankowego”. Ze względu na brak nowej akcji kredytowej dzierżył palmę pierwszeństwa wśród notowanych na giełdzie instytucji w kategorii udziału kredytów CHF w portfelu kredytów hipotecznych.

Inne banki daleko za dawnym Getinem

Analizując obciążenie „frankami” giełdowych banków w III kw. 2022 r., można dostrzec, że żadna z instytucji nawet nie zbliża się do pozycji, którą miał do niedawna Getin Noble Bank. Z najnowszych raportów wynika, że pierwsze miejsce należy obecnie do Banku Ochrony Środowiska. Na kolejnych pozycjach znalazły się Millennium Bank i mBank.

Bankier.pl

Wrześniowa decyzja BFG przesunęła Getin Noble Bank do grupy „banków-kadłubków”. Zbliżonej wielkości portfel ma Raiffeisen Bank International (ok. 9,72 mld zł na koniec III kw. 2022 r.), a nieco mniejszy – Bank BPH (ok. 6,3 mld zł po pomniejszeniach na koniec III kw. 2022 r.).

„Frankowi” prawnicy: Pozycja Getin Banku jest specyficzna

– Specyficzna sytuacja prawna tego banku sprawia, że w tzw. sprawach frankowych z jego udziałem więcej jest pytań niż odpowiedzi. Istnieje realne ryzyko, że nawet po sądowym ustaleniu nieważności spornej umowy klienci tego banku nie będą mogli odzyskać należnych im pieniędzy – zwłaszcza jeżeli jeszcze nie dokonali tzw. spłacenia kapitału (czyli od dnia zawarcia kontraktu do dziś nie przekazali bankowi sumy pieniędzy odpowiadającej co najmniej nominalnej wysokości udzielonego kredytu wyrażonego w walucie polskiej) – wskazuje Andrzej Zarzecki, prawnik, członek zarządu kancelarii Prosperitas, specjalizującej się w sprawach kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego.

– Na przeszkodzie do prawidłowego rozliczenia się z bankiem mogą stać w ich przypadku regulacje ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowanych depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Art. 135 tejże ustawy zasadniczo zabrania bowiem wszczynania względem podmiotu w przymusowej restrukturyzacji nowych tzw. postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających. Finalnie zatem jeżeli bank ów nie rozliczy się z tzw. frankowiczami dobrowolnie (nawet po prawomocnym zasądzeniu na ich rzecz odpowiednich kwot), to być może trudno będzie przymusić go do tego za pomocą np. komornika. Brzmienie wspomnianego art. 135 może okazać się opłakane w skutkach dla tzw. frankowiczów. Stawia ich bowiem w sytuacji, w której w świetle prawa z jednej strony mogą być oni zobowiązani do spłacania spornych kredytów (formalnie istnieje dokument umowy kredytowej, której wykonywania zabezpieczone jest np. za pomocą hipoteki i weksla) pomimo daleko idących wadliwości zawartych kontraktów (aktualnie powszechne jest masowe zjawisko tzw. sądowego unieważniania tego rodzaju umów), a z drugiej strony w praktyce mogą zostać pozbawieni podstawowych prawnych możliwości przeciwdziałania bezprawnym praktykom instytucji finansowej (np. skorzystania z instytucji tzw. zabezpieczenia roszczeń) – podkreśla Andrzej Zarzecki.

Sporny artykuł 135

– Przepis ten wywołuje poważne wątpliwości interpretacyjne i nie wszystkie sądy (nie wszyscy prawnicy) rozumieją go w ten sam sposób. Wynika to z rozbieżności w brzmieniach jego poszczególnych ustępów oraz z ratio legis tej regulacji. Nie jest pewne czy powinien on mieć zastosowanie do specyficznej sytuacji tzw. frankowiczów, którzy domagają się zwrotu pieniędzy, jakie nigdy nie wchodziły (nie powinny były wchodzić) w skład „majątku podmiotu w restrukturyzacji” – a takim pojęciem posługuje się ustawodawca w ust. 1 tego przepisu. W związku z powyższym wielu kredytobiorców w toku prowadzonych już spraw (mimo wszystko) nadal składa wnioski o zabezpieczenie odpowiednich powództw, domagając się m.in. wstrzymania obowiązku spłacania kredytu do czasu zakończenia postępowania – zauważa adw. Rafał Chrząszcz z kancelarii Prosperitas.

– Statystyka wskazuje, że (póki co) niewiele składów orzekających przychyla się do argumentacji, w myśl której art. 135 wspomnianej wyżej ustawy nie powinien uniemożliwiać zabezpieczania roszczeń tzw. frankowiczów. Niemniej znane są już przypadki, w których pełnomocnicy reprezentujący kredytobiorców zdołali przeforsować swój pogląd i uzyskać stosowne zabezpieczenie – pomimo przymusowej restrukturyzacji. W ocenie specjalistów Kancelarii Prosperitas sp. z o.o. sądy powszechne powinny (i to priorytetowo) przychylać się do wniosków o zabezpieczenie w sporach z Getin Noble Bank S.A. Istotą tzw. postępowania zabezpieczającego jest bowiem zapewnienie podsądnym prawa do efektywnej ochrony swoich interesów. Bez wstrzymania spłaty nieuczciwych kredytów może to się zaś okazać bardzo utrudnione (lub nawet niemożliwe). System prawny nie może zaś bez żadnego rzeczowego powodu i bez żadnej rekompensaty całkowicie wykluczać z ochrony prawnej wybranej grupy osób – argumentuje Rafał Chrząszcz.

Na dzień dzisiejszy nie spotkaliśmy się z masowym zawieszaniem spraw. Sprawy toczą się raczej tak jak dotychczas. Wciąż bez większych przeszkód przeciwko bankowi zapadają wyroki unieważniające umowy tzw. frankowiczów. Istnieją jedynie obawy, że wyroki te w wielu przypadkach pozostaną kartkami papieru, bez możliwości efektywnego skorzystania z nich. Jedno jest niewątpliwe w tym momencie – osoby posiadające tzw. kredyt frankowy w Getin Noble Bank S.A. powinny niezwłocznie skontaktować się z prawnikami zajmującymi się tą tematyką, aby sprawdzić, czy istnieje w ich przypadku możliwość podjęcia jakiejś próby uchronienia swoich pieniędzy – podkreśla Andrzej Zarzecki.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (33)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
od bankruta nic nie wysądzą. ochronie podlegają tylko depozyty
do spłaty franków dojdą jeszcze koszty prawników
jakun85
Tak naprawdę, to większość z nich powinna pozwać Kredyt Bank, którego Getin przejął. Bo większość kredytów frankowych pochodzi z przejęcia. Bądź co bądź, rząd zwinął Getina więc te pozwy i te pieniądze wydane na kancelarie... Są warte tyle samo co akcje i obligacje Getina.
ja-gna
Getin nie jest następcą prawnym Kredyt Banku i nigdy nie przejął kredytów tego banku, zrobił to najpierw Bank Zachodni WBK a potem nastąpiła fuzja BZ WBK i Santandera.
lukaszslask
Wy prowadzicie jakies biznesy czy wszyscy na garnuszku panstwa???
Przeciez tu nie chodzi tylko o franki!!dajcie rozwiazanie!!???
Jak bank moze sie zgodzic na stala marze 2% na 30 lat,jak co roku zusy pensje prad czynsze za lokale do gory!!!ale Wy chcecie czuc sie bezpiecznie i miec 2%??!!
To moze silownia restauracja tez
Wy prowadzicie jakies biznesy czy wszyscy na garnuszku panstwa???
Przeciez tu nie chodzi tylko o franki!!dajcie rozwiazanie!!???
Jak bank moze sie zgodzic na stala marze 2% na 30 lat,jak co roku zusy pensje prad czynsze za lokale do gory!!!ale Wy chcecie czuc sie bezpiecznie i miec 2%??!!
To moze silownia restauracja tez zamrozi ceny na 30 lat??!!
Jak RPP obnizyla sztucznie stopy na zero,nie patrzac na to ze te banki tez musza sie z czegos utrzymac,a najwazniejsze na ich Klientow,ktorzy nje chca ozusowanej i opitowanej kasy trzymac na Zero,to Wam nie przeszkadzalo,za to teraz skomlanie jak w koncu stopy sa na normalnym poziomie?!
ja-gna
Prowadzimy i musimy się poruszac o obrębie prawa, w przeciwieństwie do banków - świętych krów.
rozwiązanie? prowadzic biznes zgodnie z prawem.

Mówimy o umowach zawierających niedozwolone prawem postanowienia, dzięki kórym bank osiaga nienależne mu zyski.
I nie płacz tak nad tymi biednymi bankami, jak są biedne, wystarczy
Prowadzimy i musimy się poruszac o obrębie prawa, w przeciwieństwie do banków - świętych krów.
rozwiązanie? prowadzic biznes zgodnie z prawem.

Mówimy o umowach zawierających niedozwolone prawem postanowienia, dzięki kórym bank osiaga nienależne mu zyski.
I nie płacz tak nad tymi biednymi bankami, jak są biedne, wystarczy poczytać sprawozdania finansowe.

fre0n odpowiada ja-gna
ale czy ktoś Panią zmusił siłą do zaciągnięcia takiego zobowiązania?
Na moment podpisywania umowy przy niskim kursie nie widziała Pani problemu?
ja-gna odpowiada fre0n
Co za bzdurny komentarz. Po to sa przespisy prawa, zeby je przestrzegać
Umowa to nie cyrograf, ma być zgodna z prawem a jak nie jest, to są na to sankcje przewidziane przez kodeks cywilny .

Pan nawet dzis przy wysokim kursie nie widzi problemu, moze dlatego, że nie chodzi o Pana pieniądze.
raf2004
Jestem pewien, że jakby restauracja zamroziła ceny na 30 lat, to zyskaliby liczne grono stałych klientów.
lukaszslask
Prawda jest krotka!!!
Frankowcy mieli marze i stopy prawie na zero,wprawdzie stracili na wzroscie franka,ale nieruchomosci zdrozaly o 100%,wiec sa praktycznie za zero!!!
Wiec nie wiem czemu takie larum,ja tez bym chcial podpisac z Tauronem Pgnig stale ceny na gaz na 15 lat i to najlepiej w dolku covidowym ,ale sie nie dalo
A
Prawda jest krotka!!!
Frankowcy mieli marze i stopy prawie na zero,wprawdzie stracili na wzroscie franka,ale nieruchomosci zdrozaly o 100%,wiec sa praktycznie za zero!!!
Wiec nie wiem czemu takie larum,ja tez bym chcial podpisac z Tauronem Pgnig stale ceny na gaz na 15 lat i to najlepiej w dolku covidowym ,ale sie nie dalo
A umowy wszelakie od telefonow po prady maja pelno abuzywnych regulacji,ktore sa nie korzystne dla Klientow…
janusz20211
"Krotka" - to struktura danych będąca odzwierciedleniem matematycznej n-ki, tj. uporządkowanego ciągu wartości. Kolega za szybko pisze i nie do końca zna tematykę. Proszę sprawdzić jakie dokładnie są marże w tych kredytach i jak wyglądały stopy procentowe na przestrzeni lat w których te kredyty obowiązują. Proszę sprawdzić "Krotka" - to struktura danych będąca odzwierciedleniem matematycznej n-ki, tj. uporządkowanego ciągu wartości. Kolega za szybko pisze i nie do końca zna tematykę. Proszę sprawdzić jakie dokładnie są marże w tych kredytach i jak wyglądały stopy procentowe na przestrzeni lat w których te kredyty obowiązują. Proszę sprawdzić jak wyglądają ubezpieczenia łącznie z ubezpieczeniem niskiego wkładu oraz wysokość prowizji. Gdzie przez ten okres nieruchomości wzrosły o 100%? Dla rodzin które, kupowały nieruchomości na własny użytek, mających kredyt na 30 lat oraz zadłużenie po 15 latach spłaty większe niż na początku "przygody" z tym kredytem. Nawet gdyby taki wzrost miał miejsce nie ma żadnego znaczenia ponieważ nie kupili domu, mieszkania do celów spekulacyjnych tak jak to zrobiły banki uruchamiając kredyty w PLN denominowanym do CHF.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki