Na wałbrzyskie "Mieszkanie Plus" 251 chętnych

Na wałbrzyskie Mieszkanie plus mamy 251 chętnych - poinformowała PAP rzeczniczka PFR Nieruchomości Ewa Syta. Przewidywany czas oddania do użytku 192 lokali to pierwszy kwartał tego roku.

(fot. Szymon Laszewski / FORUM)

PFR Nieruchomości wraz z Urzędem Miasta Wałbrzycha zakończył nabór lokatorów Mieszkania plus. "Osoby, które wnioskują o mieszkanie, zostaną teraz poddane ocenie punktowej, zgodnie z kryteriami gminy oraz przejdą weryfikację czynszową" - poinformowała Ewa Syta.

Jak informował PFR Nieruchomości, w Wałbrzychu zaplanowano 28 mieszkań M1 (o metrażu ok. 35 m kw.), 112 lokali M2 (47,86 m kw.) oraz 52 mieszkania M3 (73,52 m kw.). Na terenie osiedla przy ul. Husarskiej przewidziano 157 miejsc postojowych dla samochodów. Jak podawał PFR Nieruchomości, średni czynsz najmu w ramach Mieszkań plus w Wałbrzychu wyniesie 18,8 zł za m kw.

Do dyspozycji przyszłych najemców są 192 lokale wykończone pod klucz. "PFR Nieruchomości wraz z Urzędem Miasta Wałbrzycha zakończył nabór lokatorów Mieszkania plus. "Osoby, które wnioskują o mieszkanie, zostaną teraz poddane ocenie punktowej, zgodnie z kryteriami gminy oraz przejdą weryfikację czynszową" - poinformowała Ewa Syta.

Jak zaznaczył PFR Nieruchomości, "podstawowym kryterium naboru jest tzw. zdolność czynszowa najemców, rozumiana jako możliwości finansowe rodziny pod kątem terminowego opłacania czynszu za mieszkanie o określonym metrażu". "Rekrutacja opiera się także o kryteria społeczne przyjęte przez samorząd. Katalog zasad pierwszeństwa oraz ich ocena punktowa - zostały określone w uchwale Rady Miejskiej Wałbrzycha - grupą najbardziej preferowaną będą młodzi mieszkańcy" - podano.

"Kryteria społeczne przy kwalifikacji do umowy najmu w ramach programu Mieszkanie plus w Wałbrzychu podkreślają przede wszystkim naszą wolę do stworzenia warunków mieszkaniowych dla młodych rodzin z dziećmi, które będą ich zachęcały do pozostania w Wałbrzychu i wiązania swojej przyszłości rodzinnej i zawodowej z naszym miastem" - powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, cytowany w komunikacie PFR Nieruchomości.

Jak zauważył Szełemej, "wielkim wyzwaniem małych i średnich miast jest zjawisko wyjazdu młodych ludzi w poszukiwaniu lepszych warunków życia". "Chcemy ten proces w Wałbrzychu zatrzymać, a wręcz odwrócić. Chcemy zachęcać młodych ludzi, szczególnie młodych ludzi z dziećmi, młode rodziny tworzące wspólne gospodarstwo domowe do osiedlania się w Wałbrzychu właśnie poprzez znalezienie dobrych warunków mieszkaniowych".

"Preferencje będą dotyczyły również osób mieszkających w budynkach, które z powodu szkód górniczych poddane zostaną rozbiórce, a także seniorów, którzy będą chcieli oddać na rzecz gminy swoje mieszkania za duże na ich potrzeby" - czytamy w komunikacie.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe - zarówno w małych, jak i dużych miastach.

W ramach programu Mieszkanie plus oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku najemcy wprowadzą się do Mieszkania plus w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach. W Gdyni nabór na mieszkania już się zakończył i wnioski są weryfikowane. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 pluto85md

Slabo cos.

Przypomne Gdynia 2300 wnioskow na 224 mieszkania,
Biala Podlaska 1400 wnioskow na 200 mieszkan
Nawet Jarocin 650 wnioskow na 278 mieszkan wyglada duzo lepiej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne