REKLAMA
JUŻ JUTRO

Na świecie jest coraz mniej lasów i coraz więcej ludzi

2022-08-06 15:00
publikacja
2022-08-06 15:00

Globalna powierzchnia lasów przypadająca na mieszkańca Ziemi zmniejszyła się w ciągu ostatnich 60 lat o ponad 60 proc. – do 0,5 hektara na głowę - informuje pismo „Environmental Research Letters”.

Na świecie jest coraz mniej lasów i coraz więcej ludzi
Na świecie jest coraz mniej lasów i coraz więcej ludzi
/ Pexels

Jak wykazał zespół naukowców, kierowany przez Ronalda C. Estoque z Centrum ds. Bioróżnorodności i Zmian Klimatu, Instytutu Badań nad Leśnictwem i Produktami Leśnymi (FFPRI) w Japonii, globalna powierzchnia lasów zmniejszyła się w latach 1960-2019 o 81,7 mln hektarów. Odpowiada to powierzchni ponad 10 proc. całej wyspy Borneo. Utrata lasów brutto (437,3 mln hektarów) przewyższa przyrost lasów brutto (355,6 mln hektarów).

Jak wskazują autorzy, ta strata zagraża przyszłości bioróżnorodności i wpływa na życie co najmniej 1,6 miliarda ludzi na całym świecie - głównie w krajach rozwijających się, które wykorzystują lasy do różnych celów.

Zespół wykorzystał globalny zestaw danych dotyczących użytkowania gruntów, aby zbadać, w jaki sposób lasy na świecie zmieniały się w czasie i przestrzeni. Spadek globalnej powierzchni lasów w połączeniu ze wzrostem światowej populacji w ciągu 60 lat spowodował zmniejszenie globalnej powierzchni lasów na mieszkańca o ponad 60 proc., z 1,4 ha w 1960 r. do 0,5 ha w 2019 r.

„Ciągła utrata i degradacja lasów wpływa na integralność ekosystemów leśnych, zmniejszając ich zdolność do generowania i świadczenia podstawowych usług oraz utrzymania bioróżnorodności” - wskazują autorzy analiz.

Wyniki ujawniły również, że globalna zmiana przestrzenno-czasowego wzorca lasów przemawia za teorią przemiany lasów (forest transition theory). Ta geograficzna teoria opisuje odwrócenie lub zmianę trendów użytkowania gruntów na danym terytorium: od okresu utraty powierzchni lasów netto do okresu przyrostu powierzchni netto. Straty powierzchni lasów występują głównie w tropikach, w krajach o niższych dochodach, a przyrosty lasów w krajach pozazwrotnikowych o wyższych dochodach.

„Pomimo tego przestrzennego wzorca utraty lasów, występującego głównie w krajach słabiej rozwiniętych, rola bardziej rozwiniętych krajów w tej utracie lasów również wymaga głębszego zbadania. Wraz ze wzmocnieniem ochrony lasów w krajach bardziej rozwiniętych, utrata lasów przenosi się do krajów słabiej rozwiniętych, zwłaszcza w tropikach” - wskazał główny autor badania, Ronald C. Estoque.

„Dzisiaj monitorowanie światowych lasów jest integralną częścią różnych globalnych inicjatyw środowiskowych i społecznych, w tym celów zrównoważonego rozwoju (SDGs), paryskiego porozumienia klimatycznego i globalnych ram dotyczących różnorodności biologicznej na okres po 2020 roku. Aby pomóc osiągnąć cele tych inicjatyw, istnieje głęboka potrzeba odwrócenia lub przynajmniej spłaszczenia globalnej krzywej utraty lasów netto poprzez ochronę pozostałych lasów na świecie oraz przywracanie i rehabilitację zdegradowanych krajobrazów leśnych” – zaznaczają autorzy.

Autor: Paweł Wernicki

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
eobywatel
Przeludnienie jest wynikiem biedy. Wszystkie "bogate" kraje mają mniejszy
przyrost populacji niż biedne. Wiadomo kto tę biedę celowo podtrzymuje i jednocześnie wytyka palcem że tyle ludzi się "niepotrzebnie" rodzi :/
bha
Cóż... Obudzą się ludzie na świecie w większości % dopiero z nnooccnikiem w dłoni. Niestety jak i wielu innych sprawach krótkowzrocznie widzących. Brak słów na to rosnące krótkowidztwo i znieczulenie ogólne na wiele spraw pilnych dotyczących społeczeństw chociażby rosnące coraz mocniej i mocniej co roku bezmyślne i nieodpowiedzialne Cóż... Obudzą się ludzie na świecie w większości % dopiero z nnooccnikiem w dłoni. Niestety jak i wielu innych sprawach krótkowzrocznie widzących. Brak słów na to rosnące krótkowidztwo i znieczulenie ogólne na wiele spraw pilnych dotyczących społeczeństw chociażby rosnące coraz mocniej i mocniej co roku bezmyślne i nieodpowiedzialne zadłużenie krajów udając jarząbka od lat , wyzysk i żerowanie na pracy innych narastający coraz szybciej w wielu krajach na epicką skalę, czy postępujące coraz szybciej i szybciej z roku na rok zmiany klimatyczne suszę braki dłuższych opadów, topnie lodowców już jak w amoku w wielu krajach gdzie one jeszcze są itd. to wszystko i więcej już daje jawne znaki, że ten świat ludzki stacza się w dół po równi pochyłej coraz szybciej i szybciej niestety cały czas w większości % łudząc się i udając jarząbka, ale wszystko trwa do czasu !!!!!!!. Niestety.
jas2
Na Ziemi jest 7,7 miliarda ludzi i 3 biliony drzew.
Powinno być odwrotnie.
dididif
zielone komuszki już się nie cackają.
jeszcze rok temu jeżdżąc ciuchcią wodorową było się bezpiecznym...
będą zielone obozy zagłady i zielone krematoria.

absurdalny tytulik już przemawia do wyznakowanego komunizmem aktywu.

doktryna zbawienia zielonej planety zakłada ocalenie przez unicestwienie.

zwykły
zielone komuszki już się nie cackają.
jeszcze rok temu jeżdżąc ciuchcią wodorową było się bezpiecznym...
będą zielone obozy zagłady i zielone krematoria.

absurdalny tytulik już przemawia do wyznakowanego komunizmem aktywu.

doktryna zbawienia zielonej planety zakłada ocalenie przez unicestwienie.

zwykły komunizm bierze na cel tylko niepokornie niewyznakowanych komunizmem, zielony komunizm idzie dalej - każdy jest wrogiem zielonej planety.
ptokbentoniczny2
Pan Bill G. pewnie niedługo ogłosi program: "Zasadź drzewo i zrób eutanazję". Albo coś w tym stylu.
jaszczura
Nasz inwazyjny gatunek musi się powściągnąć w swoim niekontrolowanym rozpłodzie.
jas2
Daj przykład, a odetchniemy z ulgą.
karbinadel
W Polsce i kilku innych krajach Europy środkowej jest mnóstwo nieużytków, które znakomicie nadają się pod zalesienie. Przydałyby się jakieś ułatwienia lub zachęty, zamiast wywalać kasę na dopłaty do "elektryków"
prs
No az przyklepne.. cus podobnego..
xiven
nieużytki zalesiają się same

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki