REKLAMA

Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa

2021-06-23 06:35
publikacja
2021-06-23 06:35
Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa
fot. VideoFlow / / Shutterstock

Rynek IT security rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa najlepiej obrazują liczby. Siedem wolnych miejsc pracy na jednego kandydata, średnie wynagrodzenie na poziomie 15 tys. zł i duża aktywność rekruterów - aż 60 proc. specjalistów otrzymuje jedną-trzy propozycje pracy w tygodniu. - Rynek w tym obszarze jeszcze przed pandemią był mocno niedoceniany. Upowszechnienie pracy zdalnej pokazało, że zabezpieczenie wewnętrznej sieci firmy jest priorytetem - mówi Mikołaj Zbudniewek z HRK.

Opracowanie „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce” przygotowane przez HackerU Polska i HRK ICT pokazuje przepaść między popytem a podażą na rynku pracy w branży bezpieczeństwa IT. Eksperci szacują, że dziś w Polsce jest około 17,5 tys. nieobsadzonych stanowisk, a jeśli obecny trend się utrzyma, liczba ta z roku na rok będzie coraz większa.

- Na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniło się bardzo wiele w kwestii podejścia firm do cyberbezpieczeństwa. Cały proces cyfryzacji, który teraz obserwujemy w firmach, zarówno z części komercyjnej, jak i państwowej, wymusił na dyrektorach IT zmiany pod kątem bezpieczeństwa danych. Pojawiła się potrzeba zabezpieczenia urządzeń końcowych pracowników zdalnych, np. laptopów, telefonów czy tabletów - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Mikołaj Zbudniewek, Business Unit Manager w HRK ICT.

W efekcie zwiększył się popyt na specjalistów IT zajmujących się cyberbezpieczeństwem, zarówno w ramach przedsiębiorstwa, jak i w ramach outsourcingu. Jak pokazuje raport, obecnie w Polsce w branży IT security na jednego kandydata przypada mniej więcej siedem nieobsadzonych wakatów. Najczęściej poszukiwani są specjaliści posiadający od roku do trzech lat doświadczenia, a także osoby z poziomu „entry level”, czyli młodsi specjaliści i stażyści. Zauważalna jest także duża aktywność rekruterów. 39 proc. respondentów zadeklarowało, że oferty pracy otrzymuje więcej niż pięć razy w tygodniu, 60 proc. dostaje jedną-trzy propozycje zawodowe w tygodniu.

- Na najpopularniejszych portalach branżowych jest ponad 5 tys. wolnych miejsc pracy - dodaje ekspert HRK ICT.

Co ciekawe, rozpoczynanie kariery zawodowej w IT od obszaru cyberbezpieczeństwa nie jest jeszcze powszechne. Z raportu HackerU Polska i HRK ICT wynika, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa najczęściej mają już bogate doświadczenie w branży IT, np. na stanowiskach administratorów, deweloperów lub testerów. Ta prawidłowość może się zmienić, bo na rynku pracy jest coraz więcej ofert dla osób bez doświadczenia. Z uwagi na brak specjalistów pracodawcy są często skłonni kształcić ich we własnym zakresie. Szczególnie duże korporacje rezygnują z pozyskiwania talentów z zewnątrz na rzecz szkolenia własnych pracowników.

Duży popyt na pracę w branży cybersecurity wiąże się też z wysokimi wynagrodzeniami. Średnia płaca wynosi ok. 15 tys. zł, a mediana zarobków kształtuje się na poziomie 12,5 tys. zł brutto miesięcznie. Najwięcej osób, bo 36 proc. pracujących w sektorze cyberbezpieczeństwa, zadeklarowało zarobki powyżej 20 tys. zł, a 31 proc. w przedziale 10-15 tys. zł. Stażysta zarabia od 3 do 5 tys. zł brutto, a młodszy specjalista już dwa razy więcej. Specjaliści na stanowisku menedżera lub dyrektora mogą liczyć na wynagrodzenie powyżej 22 tys. zł brutto, a najbardziej doświadczeni eksperci w branży IT security zarabiają niejednokrotnie powyżej 50 tys. zł. Najlepiej płacą firmy międzynarodowe, ale krajowe przedsiębiorstwa starają się im dorównać i zapobiec w ten sposób rotacji pracowników.

- Pracownicy są bardzo elastyczni pod względem form współpracy z pracodawcą. 53 proc. respondentów zadeklarowało, że najlepszą formą dla nich jest kontrakt B2B czy samozatrudnienie. 47 proc. stwierdziło, że preferuje umowę o pracę ze względu na bezpieczeństwo i dłuższe przywiązanie się do pracodawcy - mówi Mikołaj Zbudniewek.

W związku z pandemią również w branży cyberbezpieczeństwa upowszechniła się praca z domu. Aż 91 proc. respondentów wskazało, że pracuje całkowicie zdalnie lub hybrydowo.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
mrbeast
Nie ma takich specjalistów chyba, że znają na pamięć systemy operacyjne różnych producentów. Rozumieją VPN i jak działa router i SQL (zwłaszcza gry masz bazy firmowe połączone ze sklepem internetowym). Nikt normalny nie będzie na siebie brał odpowiedzialności za dziury w Windowsie czy Linuxie (Androidzie). A osoby Nie ma takich specjalistów chyba, że znają na pamięć systemy operacyjne różnych producentów. Rozumieją VPN i jak działa router i SQL (zwłaszcza gry masz bazy firmowe połączone ze sklepem internetowym). Nikt normalny nie będzie na siebie brał odpowiedzialności za dziury w Windowsie czy Linuxie (Androidzie). A osoby które wgrywają antywirusa to nie cyberspecjaliści.
marekpoznan
Chcesz zagiąć specjalistę od cyberbezpieczeństwa? Zapytaj czy jest u nich w sieci wdrożone dot1x, z moich doświadczeń 90% nie wie co to jest i nie rozumie czemu miałoby służyć.
gronostaj odpowiada marekpoznan
Nawet jeśli rozumieją to co mają zrobić z tą wiedzą?
Większość polskich firm unika jak ognia jakichkolwiek inwestycji w sprzęt sieciowy.
zenonn odpowiada marekpoznan
Po pytaniu wywalić na zbity pysk. Żargon wymyślony przez niehumanistę, gadającego w 5 językach w żadnym dobrze. Zapomniał polskiego użył ponglisz i wyszła mu bzdura. Chciał zabłysnąć kropką1x. IEEE 802.1X
marekpoznan
Za 15 tysi brutto to brakuje.
mrbeast
nikt ni ebedzie brał na sioebie odpowiedzialności, kiedy 5 innych osób w firmie zna hasała na routerów i glównego serwera. Śmiech na sali.
arfeneusz
piszecie o 15k i braku chętnych, na początku swojej drogi zawodowej chciałem za 3000 zł i się dalej uczyć, to nie chcieliście mnie douczać. Zniszczyliście ten rynek IT w Polsce a teraz jest płacz. Poszedłem w robienie stron internetowych, bo tam byli klienci, na security nie było wcale. Teraz szukacie jelenia który zapłaci piszecie o 15k i braku chętnych, na początku swojej drogi zawodowej chciałem za 3000 zł i się dalej uczyć, to nie chcieliście mnie douczać. Zniszczyliście ten rynek IT w Polsce a teraz jest płacz. Poszedłem w robienie stron internetowych, bo tam byli klienci, na security nie było wcale. Teraz szukacie jelenia który zapłaci Wam za szkolenia, jesteście złodzieje
gronostaj odpowiada fx69
jak to kto? "oni"
ravauw
no to teraz wyjda szkolenia po 20k i sie narobi specjalistow, ktorzy jedynie potrafia skonfigurowac firewalla

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki