PILNE

Na konferencji w Brukseli zebrano 6 mld dol. na pomoc dla Syrii

2017-04-05 19:54
publikacja
2017-04-05 19:54

Ponad 70 krajów biorących udział w konferencji w Brukseli obiecało na pomoc Syrii w br. 6 miliardów dolarów - ogłosił w środę na zakończenie spotkania komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides. Zebranie kwoty tej wysokości było celem spotkania.

Christos Stylianides / fot. Fernando Alvarado / EFE

"Potrzeby Syrii są ogromne. Nasza konferencja wysłała w świat mocne przesłanie. Nie pozwalamy na to, by zawieść syryjski naród. To namacalny znak naszej solidarności" - oświadczył Stylianides.

"Ta liczba robi wrażenie, zobowiązania są znaczące" - powiedział o zebranej kwocie. Ma ona pokryć koszty pomocy dla Syryjczyków w ich kraju, jak również potrzeby syryjskich uchodźców, którzy są za granicą.

W międzynarodowej konferencji na rzecz pomocy pogrążonej w wojnie Syrii wzięli udział ministrowie i przedstawiciele ponad 70 krajów świata. Polskę reprezentował szef MSZ Witold Waszczykowski, który zapowiedział, że nasz kraj wkrótce zamierza przeznaczyć kolejne kilkanaście milionów euro na pomoc Syrii; dotąd wydaliśmy na ten cel 5 mln euro.

- Ze strony Polski przypomniałem nasze działania w ubiegłym roku, przypomniałem, że w pierwszym kwartale (br. PAP) Polska przeznaczyła ok. 5 mln euro na pomoc dla Syrii, i poinformowałem, że jeszcze w kwietniu będę w Libanie, gdzie zapowiem naszą dalszą pomoc na ten rok. Chcemy, żeby było to kilkadziesiąt milionów złotych, czyli kilkanaście milionów euro. Dopóki jednak nie ma decyzji rządu, a ta będzie lada dzień, to nie chciałbym zdradzać konkretnej sumy - powiedział Waszczykowski na spotkaniu w dziennikarzami.

W skali globalnej największym darczyńcą dla Syrii jest Unia Europejska, która w br. zobowiązała się do przekazania na pomoc humanitarną 1,3 mld dol.

ONZ szacuje tegoroczne potrzeby humanitarne w Syrii na 8,1 mld dol., z czego 4,7 mld ma kosztować pomoc uchodźcom.

Na poprzedniej międzynarodowej konferencji darczyńców dla Syrii, w lutym ub. roku w Londynie, kraje zadeklarowały pomoc w wysokości 12 mld dol. rozłożoną na wiele lat, z czego ok. 6 mld dol. w roku 2016.

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Miroo
Za te 6 miliardów można by obalić Asada i zaprowadzić tam porządek... nie byłyby potrzebne kolejne akcje humanitarne i kolejne wydatki...
~Alex
Za dolary obalono już Saddama, Kadafiego, Janukowycza....(itd.)
W państwach gdzie te persony rządziły, od czasu ich odsunięcia od władzy jak to jest z tym porządkiem?
~jonny
Tusk sie dolozyl? No z AMBER GOLD mial by z czego!
~Abdullah_Mehmet
""z czego 4,7 mld ma kosztować pomoc uchodźcom.""

a poniewaz Niemcy maja 2 mln. "Syryjczyków" z Maroka, Etiopii, Algierii, Pakistanu, Kosowa z sysryjskim paszportami "made in Turkey" > kasa idzie do Berlina

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki