Na co zwracać uwagę wybierając sklep internetowy?

Nie wszystkie sklepy internetowe są godne zaufania – ponad 60% z nich nie podaje informacji na temat dostępności towarów i nie umieszcza w jednym miejscu sumarycznej kwoty transakcji.

Coraz więcej Polaków dokonuje zakupów w sklepach internetowych – są one tańsze i wygodniejsze od zakupów tradycyjnych. Jednak często słyszy się, że klienci są niezadowoleni z dokonania zakupu w takim sklepie, transakcja nie przebiegała tak, jak tego oczekiwali, a sprzedawca okazał się niewiarygodny. Wybierając sklep internetowy trzeba bowiem pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Co zrobić, żeby nie zostać oszukanym w sklepie?

Zanim dokonamy zakupu musimy dokładnie poznać sklep – sprawdzić czy na jego stronie podana jest pełna nazwa przedsiębiorstwa, wszystkie dane właścicieli lub zarządu, adres prowadzenia działalności i rejestracji, organ rejestrowy i numer rejestru. Należy również dokładnie przeanalizować regulamin pod kontem praw konsumenta jakie powinien zawierać. Trzeba upewnić się, że nasze dane będą przekazane do sklepu i przechowywane w bezpieczny sposób, a płatność dokonywana w sposób online będzie odpowiednio zabezpieczona przez protokół https. Dopiero wtedy możemy przejść do zapoznania się z opisem towaru, jaki zamierzamy nabyć – sprawdzenia czy podane ceny są kwotami brutto, sprawdzić dodatkowe koszty i termin dostawy.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Sprawdzenie czy zakup produktu w danym sklepie internetowym jest bezpieczny jest czasochłonne. Czas ten zdecydowanie skraca się, jeśli taki sklep posiada certyfikat bezpieczeństwa nadawany przez niezależną instytucje. Jednym z nich jest międzynarodowy certyfikat Euro-Label.

- Klient może mieć 100% zaufanie do sklepu internetowego, na którego stronie znajduje się znak Euro-Label. Może on mieć pewność, że sprzedawca oferujący zakupy w sieci istnieje również w rzeczywistości i będzie mu świadczył solidne i godne zaufania usługi. – mówi Pani Kinga Szewczyk z Instytutu Logistyki i Magazynowania, jednostki przyznającej sklepom internetowym certyfikat Euro-Label. – Przyznajemy go jedynie firmom, które przejdą z wynikiem pozytywnym audyt certyfikacyjny. W jego trakcie weryfikujemy wiele aspektów, np. czy sklep respektuje przepisy o ochronie danych osobowych. Sprawdzamy, czy warunki sprzedaży są opisane na stronie i będą dla klienta zrozumiałe, czy dostarczany produkt jest zgodny z zamówieniem i czy w przypadku nieprawidłowości transakcji sprzedawca stosuje procedurę rozpatrywania skarg. – dodaje.

Podsumowując, kupując w sieci, tak jak i w rzeczywistości, można trafić na oszusta. Są jednak sposoby, aby się przed tym uchronić – dokładne analizowanie oferty i wybieranie sklepów posiadających certyfikaty bezpieczeństwa sprawi, że, nawet gdy nie będziemy zadowoleni z zakupu, będziemy mogli odzyskać zainwestowane pieniądze.
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.