REKLAMA

Müller: Premier spotka się we wtorek z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską

2020-10-20 09:55
publikacja
2020-10-20 09:55
fot. FRANCOIS LENOIR / Reuters

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek ponownie spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi - poinformował w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

Liderka białoruskiej opozycji przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie weźmie udział w inauguracji roku akademickiego.

Podczas swojej wizyty w Polsce spotka się premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie to drugie spotkanie szefa rządu z liderką opozycji na Białorusi. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi.

Rzecznik rządu przypomina, że poprzednie spotkanie odbyło się na początku września. Oprócz rozmów na temat przyszłości wschodniego sąsiada Polski, premier Morawiecki spotkał się z diasporą białoruską. Jako symbol solidarności szef polskiego rządu przekazał klucze do nowej siedziby Białoruskiego Domu w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się również spotkanie dotyczące wsparcia dla Białorusi.

"Premier Mateusz Morawiecki aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi. Pozostaje w stałym kontakcie z szefami państw i rządów Unii Europejskiej" - podkreślił Müller.

Jak wskazuje w komunikacie, tuż po ogłoszeniu wyników exit poll białoruskich wyborów prezydenckich, szef polskiego rządu wystosował list do Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej i Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Zaapelował w nim o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi. Cała Unia Europejska uznała wynik wyborów na Białorusi za niewiarygodny i wskazała potrzebę powtórzenia procesu wyborczego.

Rzecznik rządu podkreślił też, że w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację społeczno-polityczną na Białorusi, polski rząd podjął zdecydowane działania i przyjął pakiet pomocowy "Solidarni z Białorusią". Jego filarami są: bezpieczeństwo, otwartość i solidarność. Służy przede wszystkim pomocy poszkodowanym i ich rodzinom, ułatwieniom przy przekraczaniu granicy osobom represjonowanym, a także wsparciu dla organizacji pozarządowych, niezależnych mediów, młodzieży i studentów białoruskich. Na realizację tego programu polski rząd przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł.

Z kolei program "Poland. Business Harbour" to przede wszystkim wsparcie polskiego rządu dla przedsiębiorczych Białorusinów z sektora ICT. To komplementarny zestaw narzędzi i usług, promujący budowę sukcesu Białorusinów na terytorium Polski, w oparciu o wiedzę, nowoczesne standardy i bliskie relacje handlowe z sąsiadami oraz światem. Program opiera się na założeniu, że sukces białoruskich przedsiębiorców w Polsce przełoży się na sukces całej nowoczesnej Białorusi.

Zdaniem rzecznika rządu, ten kompleksowy pakiet wsparcia ułatwi freelancerom, start-upom, MŚP i dużym firmom, bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Koordynatorami programu są: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. W inicjatywie uczestniczy również GovTech Polska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacja Startup Hub Poland.

Müller przypomina także w komunikacie, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej premier przedstawił propozycję Grupy Wyszehradzkiej w sprawie przyjęcia Planu Gospodarczego dla Demokratycznej Białorusi. Została ona zaakceptowana przez wszystkich liderów w konkluzjach szczytu. To efekt skutecznych działań polskiego rządu w ścisłej współpracy z Grupą V4 w ostatnich kilku tygodniach.

"Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi stanie się jednym z ogniw przygotowywanej przez UE pozytywnej oferty wsparcia transformacji systemowej i gospodarczej Republiki Białorusi. Będzie on dalej rozwijany i przedstawiany do realizacji w kolejnych miesiącach" - zaznaczył rzecznik rządu.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
rysiek58
dziękujemy Panie Mateuszu za prowadzenie negocjacji na rzecz pokoju. Musimy zawsze ingerować w sprawach naszych sąsiadów aby wiedzieli że mogą liczyć na wsparcie silnej Polski w ramach misji pokojowych w tym obszarze Świata. Walczmy o pokój wszystkimi środkami.
ajwaj
Bialorus z Panstwa Zwiazkowego z Rosja,
testuje cós ciekawego, cós na modele szybowców Maciorewicza

KRESY.PL
""Białoruskie wojsko testuje bezzałogowy pojazd bojowy Wistl [+VIDEO)
Komputer zdolny jest do samodzielnego wyznaczania kierunku strzału, kąta elewacji wyrzutni i innych parametrów.

„Robot
Bialorus z Panstwa Zwiazkowego z Rosja,
testuje cós ciekawego, cós na modele szybowców Maciorewicza

KRESY.PL
""Białoruskie wojsko testuje bezzałogowy pojazd bojowy Wistl [+VIDEO)
Komputer zdolny jest do samodzielnego wyznaczania kierunku strzału, kąta elewacji wyrzutni i innych parametrów.

„Robot bojowy jest sterowany zdalnie za pośrednictwem bezpiecznego kanału radiowego z opatentowaną technologią walki elektronicznej” – deklarują konstruktorzy

KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/bialoruskie-wojsko-testuje-bezzalogowy-pojazd-bojowy-wistl-video/
ajwaj
Poruszenie tu natychmiastowe :)
Izraelski paszport i ukrainski pobyt Cichodajskiej
dziala niezwlocznie na polskojezycznych
ajwaj
CIA wybralo se p-rezydentke :)
w Bialorusi nie zna jezyka bialoruskigo,
uczy sie hebrajskiego, angielskiego zna 100 % rosyjski
darius19
pytanie do tow."ajwaj" - ruskiego trolla.Jak tam zachwalana Bialorusinom rosyjska szczepionka?Czy juz tow. wyprobowal na sobie?
itso_cyca_cytater
„Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina.“

autor: Ksenofont ateński pisarz, historyk, filozof i dowódca wojskowy -430 - -354 p. n. e. O rodzinie
źródło: https://quotepark.com/pl/tematy/panstwo/
muzyka: https://www.youtube.com/watch?v=y25stK5ymlA
ajwaj
Kolejny projekt CIA p-rezydentowa Cichodajska upadl,
po go-go guano, w Venezueli (Komendante Maduro rzadzi)

W Boliwii
"""partia Evo Moralesa nokautuje przeciwnikow rok po jego obaleniu""
Kandydat partii obalonego rok temu prezydenta Boliwii MAS-IPSP zwyciężył w wyborach prezydenckich w
Kolejny projekt CIA p-rezydentowa Cichodajska upadl,
po go-go guano, w Venezueli (Komendante Maduro rzadzi)

W Boliwii
"""partia Evo Moralesa nokautuje przeciwnikow rok po jego obaleniu""
Kandydat partii obalonego rok temu prezydenta Boliwii MAS-IPSP zwyciężył w wyborach prezydenckich w tym państwie.
KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/partia-moralesa-nokautuje-przeciwnikow-rok-po-jego-obaleniu/
darius19
dziwne - brak opluwania ze strony tow."ajwaj" - ruskiego trolla

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki