REKLAMA

Morze czerwieni zalało Wall Street

Krzysztof Kolany2015-08-24 22:20główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-24 22:20
Morze czerwieni zalało Wall Street
Morze czerwieni zalało Wall Street
fot. ANDER GILLENEA / / EastNews

To była trzecia z rzędu sesja silnych spadków na nowojorskich parkietach. Dow Jones, Nasdaq i S&P500 straciły po przeszło 3% i zameldowały się na najniższych poziomach od 11 miesięcy. Tak mocnych spadków za Atlantykiem nie widziano od czterech lat.

Sesja na Wall Street przebiegła według kanonów kina grozy. Na otwarciu nastąpiło trzęsienie ziemi  - Dow Jones po raz pierwszy w historii podczas jednej sesji tracił ponad 1.000 punktów (nawet w czasie tzw. nagłego krachu z maja 2010 nominalna skala spadków była mniejsza), co przekładało się na spadek o 6,6% i świadczyło o „wyczyszczeniu” arkusza zleceń przez sprzedających. Potem sytuacja się uspokoiła, a w połowie dnia skalę strat udało się zmniejszyć nawet do mniej niż 2%.

Jednak w końcówce handlu niedźwiedzie ponownie przycisnęły rynek i amerykańskie indeksy zakończyły trzecią sesję z rzędu ze stratą ponad 2%. Dow Jones opadł o 3,85%, S&P500 o 3,95%, a Nasdaq o 3,83%. Wszystkie trzy indeksy wyznaczyły najniższe kursy zamknięcia od października 2014 roku. W przypadku Dow Jonesa poniedziałkowe minimum było najniższą wartością tego indeksu od lutego 2014 roku.

Straty indeksów amerykańskich wyglądają niewinnie w zestawieniu z wynikami sesji w Europie, gdzie FTSE100 i DAX straciły po ok. 4,7%, spadki na giełdach w Paryżu, Madrycie i Mediolanie przekroczyły 5%, a w Atenach przekroczyły 10%. Tak silnego strachu na rynkach akcji nie notowano od jesieni 2011 roku, gdy stawką była wypłacalność Włoch i Hiszpanii oraz przyszłość strefy euro.

Teraz głównym źródłem lęku są Chiny. Druga gospodarka świata doświadcza coraz gwałtowniejszego hamowania z pękającą bańką spekulacyjną nie tylko na giełdzie, ale też w niektórych sektorach tzw. bankowości cienia (ang. shadow banking) – czyli nieregulowanych pożyczek i instrumentów finansowych. Kryzys w Chinach, jeśli wymknie się spod kontroli władz (a spadek Shanghai Composite o 8,5% chyba o tym świadczy), może sprawić, że panikę bankową z roku 2008 będziemy wspominać jako dziecięcą igraszkę.

Kilka lat temu rządy i banki centralne miały pełne arsenały konwencjonalnych i niekonwencjonalnych środków monetarnych i fiskalnych. Teraz Fed, EBC i Bank Japonii mają puste magazynki, więc ewentualna eskalacja kryzysu może ostatecznie zniszczyć wiarę inwestorów w skuteczność działań rządów i banków centralnych. Jeśli upadnie dogmat nieomylności bankierów centralnych, to świat finansów już nigdy nie będzie taki sam.

Skalę strachu amerykańskich inwestorów najlepiej oddaje indeks zmienności VIX, który przez ostatnie trzy dni wzrósł 3,5-krotnie, osiągając najwyższą wartość od stycznia 2009 roku. Kontynuowana była paniczna wyprzedaż kontraktów terminowych na surowce. Ropa Brent potaniała o 5,9%, nikiel o 6,5%, pallad o 4,65%, a srebro o 3,5%. Jako tako trzymały się jedynie notowania złota i płodów rolnych. Mimo to Bloomberg Commodity Index pogłębił 16-letnie minimum, osiągając najniższy poziom w XXI wieku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~tymitunie
Złoto i srebro spadnie razem ze wszystkim ale to tylko akcje. Kto ma fizyczny metal ten się przekona, że było warto!!
~silber
Coż, nadal wszystko napompowane.
Dzis odbicie i gra na krótko.

Złoto pokazało wczoraj czym jest.
Srebro natomiast nie. Jestem
nim zawiedziony.

Ograniczenie prod. miedzi to jedyna szansa dla srebra.
~Coroner
Dzisiaj na wall street „Plunge Protection Team” był bardzo zajęty zobaczymy jurto czy chłopaki też będą z tej drużyny zajęci. Ps. Czy wy tam w redakcji macie chociaż blade pojęcie jak tam na Wall Street „Plunge Protection Team” Działa? Bo jak widzę że w Polsce mało kto ma o tym pojęcie. http://www.zerohedge.Dzisiaj na wall street „Plunge Protection Team” był bardzo zajęty zobaczymy jurto czy chłopaki też będą z tej drużyny zajęci. Ps. Czy wy tam w redakcji macie chociaż blade pojęcie jak tam na Wall Street „Plunge Protection Team” Działa? Bo jak widzę że w Polsce mało kto ma o tym pojęcie. http://www.zerohedge.com/news/2015-08-24/here-comes-plunge-protection-team
~gnom
No jak to, przecież są zajęci skupowaniem w USA akcji za pieniądze amerykańskiego podatnika, i stąd te... spadki? Gdzie mój kabalistyczny biorytm na ten tydzień? Możesz śmiało wklejać cyrylicą jak ci się nie chce tłumaczyć!
~gnom odpowiada ~gnom
Miało być: nielegalnym skupowaniem - bo inaczej kolejna wrzutka teorii spiskowych, guseł wróżb czy innych zabobonów straciła by swój sens. Może byś był tak łaskaw wreszcie, przy okazji zafloodować nam mój biorytm na ten tydzień?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki