REKLAMA

Ryk niedźwiedzia na chińskiej giełdzie. Świat drży

Michał Żuławiński2015-08-24 07:16analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-24 07:16
Ryk niedźwiedzia na chińskiej giełdzie. Świat drży
Ryk niedźwiedzia na chińskiej giełdzie. Świat drży

Widzialna ręka władz w Pekinie, która w ostatnich tygodniach stabilizowała – lub przynajmniej próbowała stabilizować - sytuację na chińskim rynku akcji, dziś powstrzymała się od interwencji. Efektem są olbrzymie spadki na giełdzie w Szanghaju, a fala czerwieni zalewa też inne rynki.

Od mocnego uderzenia zaczął nam się ten tydzień. Główny indeks giełdy w Szanghaju zniżkuje aż o 8,49%, a skala tych spadków jest największa od 27 lutego 2007 r. W efekcie Shanghai Composite wymazał wszystkie wzrosty odnotowane w tym roku, a od najwyższego poziomu z 2015 r. dzieli go już blisko 38%.

Bezpośrednią przyczyną dzisiejszych spadków jest brak decyzji Ludowego Banku Chin o cięciu stopy rezerwy obowiązkowej, który to ruch jeszcze przed weekendem większość inwestorów uważała niemal za pewnik, w obliczu ubiegłotygodniowych spadków w Szanghaju.

/ fot. Xu Kangping/China Photo Press / EastNews

Rynkowi akcji nie wystarczyły informacje, według których na rynek akcji wejść mogą fundusze świadczeń społecznych zarządzane przez lokalne władze. Jak informuje Reuters, instytucje te, które zarządzają ponad 300 mld dolarów, mogą w rynek akcji zainwestować do 30% środków. Wcześniejsze regulacje ograniczały fundusze jedynie do depozytów bankowych i obligacji.

Do gry nie przystępują także władze w Pekinie i ich finansowi sojusznicy, którzy kilka tygodni temu zobowiązali się do utrzymywania stabilności na rynku akcji. W ostatnich tygodniach uważano, że poziom Shanghai Composite, którego bronić chcą władze to 3500 pkt. Indeks spadł jednak dziś poniżej tej bariery (3209,905 pkt.) a wyczekiwana interwencja nie nadeszła.

Wszystko wskazuje na to, że zainaugurowany za Wielkim Murem „czarny poniedziałek” rozleje się także po innych rynkach. Mocno traciły inne giełdy azjatyckie – japoński Nikkei stracił 4,61%, hongkoński Hang Seng o 5,2%, a koreański Kospi o 2,47%.

Miedź tanieje o 2,3% i znów wraca poniżej 5000 dolarów za tonę. Baryłka ropy brent (-2%) kosztuje już 44,4 dolara, zaś ropa WTI zeszła poniżej 40 dolarów. W dół idą też ceny innych surowców przemysłowych – palladu, niklu, ołowiu czy aluminium.

Na czerwono świecą się także kontrakty na indeksy z Wall Street, a przecież już piątkowa sesja przyniosła jedne z największych spadków od lat.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (109)

dodaj komentarz
~gustaw
a mówiłem KGHM po 30 złociszów i to na długo,długo,długo...........................
~seth
95% komentujących tutaj to analfabeci ekonomiczni więc nie dziwi mnie skąd się biorą takie kryzysy!
~kntrwwiad
A drogim czytelnikom przypominam by złoto kupować dopiero wtedy jak będzie tu artykuł który was wszystkich tego namówi ;) Pozdro dla kumatych!
~takitam
Oj tak tak złoto złoto. I co rośnie wam? Wpłacilibyście na lokaty to byście coś z tego mieli a tak to w najlepszym wypadku na zero.
~tymitunie odpowiada ~takitam
takitam do kumatych to Ty nie nalezysz....
lokaty zamiast złota to trzeba być impotentem inwestycyjnym :D
~t32
Jeynym skutecznym mechanizmem przeciw wojnie wlautowej, zeby nie zniszczyć swojej wlauty są cła.. Nalezy podnieść cła i ovchronić rynek EU ... Rynek EU powinien się zintegrowac z rynkiem USA , a reszta rynków isę niestety zawali...
~mac
Zdezorientowany wąż zaczął zjadać samego siebie
Autokanibalizm może skończyć się śmiercią
~ania
masz rację każdy osiąga max pikuje w dół i znów góra ale liczy się potencjał lv :) WIĘC TO SŁUSZNA ZAGRYWKA Z NR 1 NA 5 HI HI
~Leszczu
Raczej Chinski rollercoaster. Jak w 2007-2008, tylko zjazd bardziej emocjonujacy. Tu sie nic nowego nie dzieje - prosze sie rozejsc i sadzic dalej ryz.
~ererererer
nieciekawie sie prezentuje sytuacja chińczyków, chinski kryzys byłby bardzo schematyczny, niedawno internet zasypała armia specjalistów wróżących powstawanie nowego giganta który zaraz podbije gospodarczo świat... gdy śmiałem pół roku temu zasugerować turbulencje finansowe czekające chinczyków to wyzywano mnie capslockiem nieciekawie sie prezentuje sytuacja chińczyków, chinski kryzys byłby bardzo schematyczny, niedawno internet zasypała armia specjalistów wróżących powstawanie nowego giganta który zaraz podbije gospodarczo świat... gdy śmiałem pół roku temu zasugerować turbulencje finansowe czekające chinczyków to wyzywano mnie capslockiem od najgłupszych... a teraz się dzieje

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki