REKLAMA

Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju startupów

2016-07-14 15:55
publikacja
2016-07-14 15:55

Polskie przewodnictwo w pracach Grupy Wyszehradzkiej w gospodarce skupi się na innowacjach, rozwoju startupów, polityce spójności i jednolitym rynku UE - mówił w czwartek w Warszawie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju startupów / fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Szef resortu rozwoju spotkał się z przedstawicielami ministerstw odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze pozostałych państw V4: Czech, Słowacji oraz Węgier. Oprócz nich w rozmowach wzięli też udział reprezentanci władz Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Rumunii.

Na konferencji prasowej Morawiecki przedstawił gospodarcze cele polskiej prezydencji. Jak wskazał, Grupa Wyszehradzka w obszarze innowacji i startupów ma wspólne interesy. Podkreślił też, że dzięki wspólnym działaniom w obszarze unijnej polityki spójności głos państw Grupy Wyszehradzkiej jest słuchany uważniej.

"Byliśmy w stanie powołać największy fundusz publiczny dla start-upów w Europie Środkowej, w którym jest 3,5 mld zł (ze środków publicznych - PAP) oraz 3,5 mld zł z funduszy venture capital. I sądzę, że to dobra platforma przyciągająca uwagę do startupów z całej Europy Centralnej, nie tylko z Polski" - przypomniał szef resortu rozwoju.

"Chcemy stworzyć szerszą platformę do współpracy z krajami V4. Wiem, że nasi czescy i węgierscy przyjaciele wyrazili podobne zdanie" - dodał Morawiecki.

Zaznaczył również, że należy wypracować mechanizmy zapobiegające kolejnej fali drenażu mózgów. "Tak więc promocja startupów z jednej strony jest bardzo wartościowa, z drugiej strony chcielibyśmy, aby gospodarki państw wyszehradzkich korzystały z innowacji i startupów" - mówił.

Przemawiający w imieniu rządu w Pradze czeski wiceminister przemysłu i handlu Jirzi Havliczek przypomniał, że Czesi w trakcie swojego rocznego przewodnictwa w pracach V4 także koncentrowali się na unijnej agendzie cyfrowej, innowacjach, startupach oraz negocjowanym między UE a USA porozumieniu o wolnym handlu (TTIP). "W wielu kwestiach udało nam się doprowadzić dyskusję do końca" - zauważył.

"W polskim przewodnictwie Republika Czeska dostrzega kontynuację wielu ważnych tematów. Cieszymy się, że możemy to wesprzeć" - podkreślił.

Polska 1 lipca na rok przejęła rotacyjne przewodnictwo w pracach V4. Czwartkowe spotkanie z przedstawicielami resortów krajów Europy Środkowej i Wschodniej wpisywało się w ciąg wydarzeń inaugurujących prezydencję.

Powołany w czerwcu przez Ministerstwo Rozwoju dedykowany startupom program "Start in Poland" ma na celu inwestowanie w perspektywiczne przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. Adresowany jest on również do podmiotów zagranicznych. (PAP)

zab/ drag/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~brudnyharry
innowacyjne montownie
~wróżbitaTomasz
Morawiecki to wizjoner że Ho Ho, nawet wróżbita Maciej mu nie podskoczy.
~klaun_szyderca2
Ilość prawdziwych pieniędzy na rynku (nie drukowanych przez EBC lub FED) jest ograniczona, więc jeżeli komuś mamy coś dać to komuś innemu musimy zabrać - rząd nie ma swoich pieniędzy - jeżeli rząd nie ma brać od nikogo czyli je wyciągnie z kapelusza (wydrukuje) to w praktyce zabierze nam jeszcze więcej (przez inflację Ilość prawdziwych pieniędzy na rynku (nie drukowanych przez EBC lub FED) jest ograniczona, więc jeżeli komuś mamy coś dać to komuś innemu musimy zabrać - rząd nie ma swoich pieniędzy - jeżeli rząd nie ma brać od nikogo czyli je wyciągnie z kapelusza (wydrukuje) to w praktyce zabierze nam jeszcze więcej (przez inflację i obniżoną siłę nabywczą pieniądza). Ale ludzie niewykształceni jeżeli czegoś nie widzą to im to nie przeszkadza jeżeli rząd to zabierze, dlatego takich pachołków można nawet przekupić ich własnymi pieniędzmi - np. programem 500+.
~miro
do zabrania jest ok 40 mld samego VAT-i-u który ryża mafia podarowałą swoim wyborcom
~klaun_szyderca
Oczywiście, warto pielęgnować coś co pięknie rośnie. A nie czekaj, w krajach V4 nigdy nie wyrosła wielka firma technologiczna. I nie wyrośnie, bo najpierw trzeba mieć na terenie danego kraju zaawansowane linie produkcyjne, a potem wykształcić kadry - absolwenci biotechnologii do tej pory lądują w Urzędzie Pracy, a eksperymentalnie Oczywiście, warto pielęgnować coś co pięknie rośnie. A nie czekaj, w krajach V4 nigdy nie wyrosła wielka firma technologiczna. I nie wyrośnie, bo najpierw trzeba mieć na terenie danego kraju zaawansowane linie produkcyjne, a potem wykształcić kadry - absolwenci biotechnologii do tej pory lądują w Urzędzie Pracy, a eksperymentalnie otwierane i bardzo szybko zamykane były takie kierunki jak nanotechnologia albo specjalizacja "sztuczna inteligencja" na informatyce stosowanej. Morawiecki jest jak akwizytor sprzedający ludziom marzenia, a niewykształcone młotki ze wsi łykają je jak pelikany.
~Alik
innowacje... skupienie..... V4 ....... taaa...

SMOLEŃSK,a nie jakieś pierdoły!!!
~minimka
Jak go widzę i słyszę... to zaczynam tęsknić za Petru.
~Qłality
Nowy Cezary Baryka, jego szklane domy i inne utopie.
~pipi
Boże, jego ojciec obalał komunę 30 lat temu a teraz syn ją znowu wprowadza !!!
~pis_dzie_lec
kolejny dzięń, kolejne wizje pana Mohravieckiego, kolejne slajdy, kolejne plany.
Dzień bez kolejnego planu to dzień stracony

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki