Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju startupów

Polskie przewodnictwo w pracach Grupy Wyszehradzkiej w gospodarce skupi się na innowacjach, rozwoju startupów, polityce spójności i jednolitym rynku UE - mówił w czwartek w Warszawie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju startupów
Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju startupów (fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Szef resortu rozwoju spotkał się z przedstawicielami ministerstw odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze pozostałych państw V4: Czech, Słowacji oraz Węgier. Oprócz nich w rozmowach wzięli też udział reprezentanci władz Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Rumunii.

Na konferencji prasowej Morawiecki przedstawił gospodarcze cele polskiej prezydencji. Jak wskazał, Grupa Wyszehradzka w obszarze innowacji i startupów ma wspólne interesy. Podkreślił też, że dzięki wspólnym działaniom w obszarze unijnej polityki spójności głos państw Grupy Wyszehradzkiej jest słuchany uważniej.

"Byliśmy w stanie powołać największy fundusz publiczny dla start-upów w Europie Środkowej, w którym jest 3,5 mld zł (ze środków publicznych - PAP) oraz 3,5 mld zł z funduszy venture capital. I sądzę, że to dobra platforma przyciągająca uwagę do startupów z całej Europy Centralnej, nie tylko z Polski" - przypomniał szef resortu rozwoju.

"Chcemy stworzyć szerszą platformę do współpracy z krajami V4. Wiem, że nasi czescy i węgierscy przyjaciele wyrazili podobne zdanie" - dodał Morawiecki.

Zaznaczył również, że należy wypracować mechanizmy zapobiegające kolejnej fali drenażu mózgów. "Tak więc promocja startupów z jednej strony jest bardzo wartościowa, z drugiej strony chcielibyśmy, aby gospodarki państw wyszehradzkich korzystały z innowacji i startupów" - mówił.

Przemawiający w imieniu rządu w Pradze czeski wiceminister przemysłu i handlu Jirzi Havliczek przypomniał, że Czesi w trakcie swojego rocznego przewodnictwa w pracach V4 także koncentrowali się na unijnej agendzie cyfrowej, innowacjach, startupach oraz negocjowanym między UE a USA porozumieniu o wolnym handlu (TTIP). "W wielu kwestiach udało nam się doprowadzić dyskusję do końca" - zauważył.

"W polskim przewodnictwie Republika Czeska dostrzega kontynuację wielu ważnych tematów. Cieszymy się, że możemy to wesprzeć" - podkreślił.

Polska 1 lipca na rok przejęła rotacyjne przewodnictwo w pracach V4. Czwartkowe spotkanie z przedstawicielami resortów krajów Europy Środkowej i Wschodniej wpisywało się w ciąg wydarzeń inaugurujących prezydencję.

Powołany w czerwcu przez Ministerstwo Rozwoju dedykowany startupom program "Start in Poland" ma na celu inwestowanie w perspektywiczne przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. Adresowany jest on również do podmiotów zagranicznych. (PAP)

zab/ drag/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~brudnyharry

innowacyjne montownie

! Odpowiedz
1 5 ~wróżbitaTomasz

Morawiecki to wizjoner że Ho Ho, nawet wróżbita Maciej mu nie podskoczy.

! Odpowiedz
0 6 ~klaun_szyderca2

Ilość prawdziwych pieniędzy na rynku (nie drukowanych przez EBC lub FED) jest ograniczona, więc jeżeli komuś mamy coś dać to komuś innemu musimy zabrać - rząd nie ma swoich pieniędzy - jeżeli rząd nie ma brać od nikogo czyli je wyciągnie z kapelusza (wydrukuje) to w praktyce zabierze nam jeszcze więcej (przez inflację i obniżoną siłę nabywczą pieniądza). Ale ludzie niewykształceni jeżeli czegoś nie widzą to im to nie przeszkadza jeżeli rząd to zabierze, dlatego takich pachołków można nawet przekupić ich własnymi pieniędzmi - np. programem 500+.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~miro

do zabrania jest ok 40 mld samego VAT-i-u który ryża mafia podarowałą swoim wyborcom

! Odpowiedz
2 4 ~klaun_szyderca

Oczywiście, warto pielęgnować coś co pięknie rośnie. A nie czekaj, w krajach V4 nigdy nie wyrosła wielka firma technologiczna. I nie wyrośnie, bo najpierw trzeba mieć na terenie danego kraju zaawansowane linie produkcyjne, a potem wykształcić kadry - absolwenci biotechnologii do tej pory lądują w Urzędzie Pracy, a eksperymentalnie otwierane i bardzo szybko zamykane były takie kierunki jak nanotechnologia albo specjalizacja "sztuczna inteligencja" na informatyce stosowanej. Morawiecki jest jak akwizytor sprzedający ludziom marzenia, a niewykształcone młotki ze wsi łykają je jak pelikany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Alik

innowacje... skupienie..... V4 ....... taaa...

SMOLEŃSK,a nie jakieś pierdoły!!!

! Odpowiedz
3 4 ~minimka

Jak go widzę i słyszę... to zaczynam tęsknić za Petru.

! Odpowiedz
1 8 ~Qłality

Nowy Cezary Baryka, jego szklane domy i inne utopie.

! Odpowiedz
1 13 ~pipi

Boże, jego ojciec obalał komunę 30 lat temu a teraz syn ją znowu wprowadza !!!

! Odpowiedz
1 15 ~pis_dzie_lec

kolejny dzięń, kolejne wizje pana Mohravieckiego, kolejne slajdy, kolejne plany.
Dzień bez kolejnego planu to dzień stracony

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil