REKLAMA

Mołdawia wprowadziła stan wyjątkowy po odmowie Gazpromu w sprawie terminu płatności

2022-01-20 13:24
publikacja
2022-01-20 13:24
Mołdawia wprowadziła stan wyjątkowy po odmowie Gazpromu w sprawie terminu płatności
Mołdawia wprowadziła stan wyjątkowy po odmowie Gazpromu w sprawie terminu płatności
fot. Calin Stan / / Shutterstock

Parlament Mołdawii zatwierdził w czwartek wniosek rządu w sprawie wprowadzenia w kraju stanu wyjątkowego w sektorze energetycznym. Rząd poinformował w środę o odrzuceniu przez rosyjski koncern Gazprom prośby o odłożenie terminu płatności za dostarczony w styczniu gaz.

Premier Mołdawii Natalia Gavrilita powiedziała w środę, że rząd potrzebuje większych uprawnień, by lepiej zarządzać kryzysem energetycznym poprzez m.in. przestawienie dostaw gazu z przemysłu do gospodarstw domowych i wykorzystanie środków budżetowych do płacenia za gaz.

Wicepremier kraju Andrei Spinu przyznał w środę, że rząd był w stanie zapłacić Gazpromowi 38 z 63 mln dolarów za dostarczony w styczniu surowiec. Według pięcioletniej umowy władz Mołdawii z Gazpromem, która weszła w życie na początku listopada, strona mołdawska zobowiązana jest do uiszczania opłat do 20. dnia każdego miesiąca.

Na mocy nowego kontraktu Rosja zaczęła dostarczać Mołdawii 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a jego cena w listopadzie wyniosła 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Późniejsze opłaty powiązano z cenami gazu na giełdach.

Poprzednia umowa z Gazpromem wygasła z końcem września 2021 roku. Moskwa nie zgadzała się wtedy na przedłużenie dotychczasowej umowy gazowej i zagroziła przerwaniem dostaw, jeśli Kiszyniów nie ureguluje zobowiązań finansowych wobec koncernu. Gazprom oszacował zadłużenie mołdawskiej spółki gazowej Moldovagaz na 709 mln dolarów. (PAP)

jbw/ jar/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jenak
Ledwo zaczęła wędrówkę w stronę sowchozu, a tu taki zonk. Nawet jednej dotacji nie dostali.
yardx
Hmm a więc tak będzie wyglądać 3 wojna światowa. Koniec Putina się zbliża.
darius19
jest "ajwaj_" adwokat cara Putina. Putin - jak zwykle w zime - zaciska petle. Ma gaz. A Moldawia stara sie wyjsc spod kurateli bandyckiego rezimu. Wegiel by sie przydalo sprzedac Moldawii. Juz troche gazu im Polska sprzedala.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darius19
nie za darmoche - ale po cenach rynkowych. Polska swego czasu wygrala przetarg na dostawe gazu do Moldawii. Chca sie wyzwolic od Ruskich.
ajwaj_
Moldawia gazu wiecej nie wezmie
Obywatele zrobia se gaz sami
Wykupili zapasy grochu w calej Europie
frankmaster
powinna być weryfikacja poziomu inteligencji przy zakładaniu konta na bankierze
ajwaj_ odpowiada frankmaster
nie dasz
rady

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki