REKLAMA

Mocne podwyżki wynagrodzeń w Radzie Polityki Pieniężnej

Adam Torchała2021-09-09 09:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-09 09:00

O 40 proc. więcej od początku sierpnia zarabiają członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Ich miesięczne wynagrodzenie przekracza poziom 37 tys. zł.

Mocne podwyżki wynagrodzeń w Radzie Polityki Pieniężnej
Mocne podwyżki wynagrodzeń w Radzie Polityki Pieniężnej
fot. Krystian Maj / / FORUM

- Wynagrodzenie członka RPP wynosiło 26 476,25 zł, od dnia 1 sierpnia br. wynosi 37 066,75 zł, co oznacza wzrost o 40 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski na swojej stronie. Rocznie to zatem już 445 tys. zł.

- Zmiana wynagrodzenia od dnia 1 sierpnia 2021 r. wynika z Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1394 ) zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, które wprowadza nowe mnożniki kwoty bazowej służące do wyliczenia uposażenia Wiceprezesa NBP - dodano. Członkom RPP przysługuje wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu wiceprezesów NBP.

Rada Polityki Pieniężnej to organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem RPP jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. W skład Rady wchodzi prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący i dziewięciu członków.

Przykład działalności RPP mieliśmy w środę, gdy na wrześniowym posiedzeniu Rada zdecydowała utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Warto dodać, że RPP jest krytykowana z tego powodu przez część ekonomistów, w związku z panującą od kilkunastu miesięcy silną inflacją, która obecnie sięga 5,4 proc. i wyraźnie odbiega od celu. Rada tłumaczy jednak, że jej zdaniem inflacja jest przejściowa. Sam prezes NBP twierdził z kolei m.in., że inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków, przywołując m.in. wzrost płac. Niestety średnia średnią, jednak nie każdy Polak doświadczył w ostatnim czasie podwyżki wynagrodzenia.

Tarcia wewnątrz RPP?

Warto także zwrócić uwagę, że informacja o wynagrodzeniach na stronach NBP pojawiła się w środę 8 września. Rano tego samego dnia głośnym echem odbił się artykuł Krzysztofa Berendy z rmf.fm. - Niektórzy członkowie RPP twierdzą, że prezes Narodowego Banku Polskiego łamie ustalenia w sprawie ciszy medialnej przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Dodają, że utrudnia im pracę, uniemożliwia merytoryczną dyskusję, promuje swoich stronników, a przede wszystkim komplikuje walkę z inflacją - informował Berenda.

W artykule znalazło się także odwołanie do kwestii wynagrodzenia prezesa NBP, Adama Glapińskiego. - W 2020 roku Adam Glapiński zarobił 947 tysiące złotych brutto. To oznacza, że w tym kryzysowym roku zaliczył 19 procent podwyżki. Praca prezesa NBP to więc nie tylko prestiż, ale i pieniądze - wskazano w artykule.

Biuro prasowe NBP dość aktywnie odnosiło się do tekstu. - Nie zadbał Pan o weryfikację źródła w biurze prasowym i rozmawia Pan z osobami, które nie mają najwyraźniej wiedzy o tym, o czym spekulują z Panem - napisano w twiterowym oświadczeniu. Sam Berenda z kolei nie otrzymał akredytacji dziennikarskiej na czwartkową konferencję z udziałem prezesa NBP (początek dziś o 15:00). Decyzję tłumaczono względami pandemicznymi.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (83)

dodaj komentarz
sonmi451
Duda PO więzienia za kradzież z drukowaniem
sonmi451
Gdzie są opozycje? gdzie są kukizy? dlaczego Nie zbiera się już pod sejmem i demonstracje obywateli RP??? Bezczelnie skradzionych przyszłych emerytow przez złodzieja i oszusta dude?
drzaraza
To się nazywa kradzież w majestacie „prawa”.
friedens
RPP powinna, zostać zlikwidowana. Na nic nie ma wpływu, nic nie może, jest smutna i boli ją głowa od tej wysokiej inflacji, jak skarży się Glapiński. Po co obywatelom taki drogi i bezradny urząd?
prawnuk
Jeśli by uśrednić pensje prezesów wszystkich banków w Polsce, a w zasadzie wybrać ŚRODKOWĄ - to jest to ok 22.000 zł (Polska to glównie banki spółdzielcze) - odpowiedzialność prezesa banku jest ze 100 razy wyższa od członka RPP.
Więc jest to kolejny ABSURD.
Władza pis brutalnie pokazuje, że do koryta idzie się dla kasy.
PS.
Jeśli by uśrednić pensje prezesów wszystkich banków w Polsce, a w zasadzie wybrać ŚRODKOWĄ - to jest to ok 22.000 zł (Polska to glównie banki spółdzielcze) - odpowiedzialność prezesa banku jest ze 100 razy wyższa od członka RPP.
Więc jest to kolejny ABSURD.
Władza pis brutalnie pokazuje, że do koryta idzie się dla kasy.
PS. Osoby pracujące na państwowym, zarabiające powyżej 3 średnich krajowych powinny płacić 50% podatku, a zarabiające ponad 6 średnich krajowych 75% podatku.
Jak im sie nie podoba na państwowym - to sektor prywatny na nich na pewno czeka
websterdxb
a to nie jest tak ze politycy wprowadzili podwyzki podatkow i w nagrode na dowalenie przedsiebiorca sami sobie dali pensje ?
arzab
Modlili się, modlili i wymodlili ( ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie ) ! ! ! Zarobki w tej instytucji są miarą parszywości tego państwa !
sonmi451
Mieście złodzieje w więzieniu natychmiast zapewnić wypłaty emerytur na aktualnym poziomie wszystkim obecnie pracującym na umowach o pracę Polakom!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki