REKLAMA

Mitręga księgowych. Podnoszą ceny usług przez rządowy bałagan z "Polskim ładem"

Katarzyna Wiązowska2023-01-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-17 06:00

Ogromna liczba zmian wprowadzonych do prawa podatkowego w 2022 roku, a przede wszystkim modyfikacje, które weszły w życie w trakcie roku obrotowego – to powody, które sprawiły, że rozliczenie działalności przedsiębiorstw jest tym razem wyjątkowo skomplikowane. Księgowi nie narzekają na brak pracy. Rosną też ceny ich usług.

Mitręga księgowych. Podnoszą ceny usług przez rządowy bałagan z "Polskim ładem"
Mitręga księgowych. Podnoszą ceny usług przez rządowy bałagan z "Polskim ładem"
fot. MJGraphics / / Shutterstock

Artykuł towarzyszy specjalnemu wydaniu serwisu Bankier.pl poświęconemu rozliczeniom PIT z fiskusem za 2022 rok.

Wszystkie nasze teksty ze specjalnego wydania Bankier.pl poświęconemu rozliczeniom PIT z fiskusem za 2022 rok

Miniony rok nie należał do najlepszych okresów dla biur rachunkowych. Według wielu księgowych tylu znaczących zmian w przepisach nie było od bardzo dawna.

– To był dla nas bardzo wymagający rok, a teraz czeka nas wyjątkowo pracochłonne rozliczenie tego okresu – mówi w rozmowie z Bankier.pl Anna Swędrak, właścicielka Biura Rachunkowego AS z Wrocławia. – Przede wszystkim w połowie roku została zmieniona stawka podatku dochodowego z 17 na 12 proc. w przypadku rozliczeń na zasadach ogólnych. Do połowy roku nie można było odliczać składki zdrowotnej od podatku, później w przypadku osób rozliczających się na zasadach ryczałtu i podatku liniowym, częściowo stało się to możliwe. Podobnie było z listami płac oraz ulgą dla klasy średniej. Obowiązków przysporzyła księgowym również konieczność comiesięcznego składania deklaracji do ZUS w imieniu każdego przedsiębiorcy, podczas gdy wcześniej wystarczyła jedna na początku działalności. Zmieniła się też podstawa obliczania składki zdrowotnej, która w każdym miesiącu jest inna, bo zależy od dochodów. Po raz pierwszy w trakcie roku przedsiębiorcy mogli też zmienić formę opodatkowania, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej. Teraz przyjdzie nam się zmierzyć z rozliczeniem tego wszystkiego – dodaje.

Jak twierdzi Anna Swędrak, tak częste zmiany przepisów to dla księgowych podwójna praca.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– Aby odpowiedzialnie wypełnić swoje obowiązki, musimy doskonale przyswoić sobie wiedzę dotyczącą aktualnie obowiązujących przepisów. Niedługo później one znów się zmieniają, a my od nowa musimy się ich uczyć, wszystko przeliczać i informować klientów – twierdzi Anna Swędrak. – To wszystko będzie miało odbicie w cenach usług rachunkowych. Z pewnością zostaną one podniesione.

Zmiana reguł w trakcie gry

Na zbyt wiele zmian dotyczących prawa podatkowego w trakcie roku obrotowego narzeka również dr Krzysztof Kopeć z Podatkomat.pl.

– Wiele zmian zostało wprowadzonych w trakcie roku, co stanowi zmianę reguł w trakcie gry – mówi Bankier.pl dr Krzysztof Kopeć z Podatkomat.pl. – Księgowym, którzy muszą na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę, cały czas dostarczano nowych przepisów do opanowania. Pojawiło się bardzo wiele regulacji, które sprawiły, że nie tylko cały ubiegły rok był niezwykle pracowity, ale również jego rozliczenie będzie dla księgowych ogromnych wyzwaniem. To z kolei powoduje, że koszty obsługi przedsiębiorców rosną. Sposobem na uniknięcie dotkliwych podwyżek jest przeniesienie księgowości do internetu. Pozwala to zapewnić obsługę na wciąż wysokim poziomie, ale nie generuje dodatkowych kosztów np. wynajęcia powierzchni biurowej. Przede wszystkim jednak jest bardzo wygodne dla klientów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą przychodzić do nas z każdym dokumentem. Jest to o tyle istotne, że w tym roku rozliczeń jest naprawdę dużo.

Niewielkie światełko w tunelu

Jak twierdzi w rozmowie z Bankier.pl Izabela Kołodziejczak, niezależna specjalistka ds. księgowości, ostatnie lata były dla księgowych bardzo trudne, głównie ze względu na wiele zmian wprowadzających duże rewolucje w ich pracy. Wśród nich wymienia m.in. wprowadzenie JPK-VAT i oznaczeń GTU i TP, wprowadzenie załącznika PIT CIT/WZ, którego wypełnianie jest bardzo czasochłonne, białej listy i obowiązkowego split paymentu, a przede wszystkim zmian wprowadzonych przez "Polski ład".

– Na szczęście 2023 rok na razie nie przynosi dużego trzęsienia ziemi – uważa Izabela Kołodziejczak. – W kilku przypadkach przepisy zostały doprecyzowane, aby rozwiać wątpliwości i sformalizować wyrobioną praktykę księgową. Taka sytuacja ma miejsce choćby w przypadku plików JPK. Ich wzór nie uległ zmianie, a niejasne sytuacje zostały wyjaśnione. Większość wprowadzonych modyfikacji raczej ułatwi dotychczas nieustająco komplikowane życie księgowych. Odsunięty w czasie podatek minimalny czy obowiązkowy KSEF to zmiany na plus, dają więcej czasu na przygotowanie się. Podobnie zniesienie załączników PIT/CIT-WZ dotyczących ulgi na złe długi, choć niestety dopiero od rozliczenia za 2023 rok. To samo dotyczy ujednolicenia przepisów związanych z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodu składki ZUS pracodawcy.

Według Izabeli Kołodziejczak, w 2023 roku dużo gorzej będą mieli specjaliści rozliczający kadry i płace.

– Nowe wzory PIT-2, możliwość zmiany zasad opodatkowania z podatku liniowego lub ryczałtu na skalę, wprowadzenie pracy zdalnej, obowiązkowego posiadania konta na ZUS PUE i wiele innych to dodatkowe obowiązki dla działów kadrowo-płacowych – wyjaśnia.

Wiele wskazuje więc na to, że choć trudny 2022 rok się skończył, to wprowadzone wówczas zmiany w przepisach dotyczących rachunkowości, nie pozwolą o sobie zapomnieć jeszcze podczas podsumowania minionego roku obrachunkowego.  

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jaffa
Mam nadzieje że następna ekipa która przyjedzie bo obecnej parti socjalistyczno-bolszewickiej wycofa wszystkie zmiany z "polskiego ładu". Skala psucia przez PIS państwa i działanie wbrew interesowi Polski i Poaków jest przerażająca. Ktoś kto bedzie po tych jełopach będzie miał ogromy problem żeby ten cały syf odkęcic.
Ciekawe
Mam nadzieje że następna ekipa która przyjedzie bo obecnej parti socjalistyczno-bolszewickiej wycofa wszystkie zmiany z "polskiego ładu". Skala psucia przez PIS państwa i działanie wbrew interesowi Polski i Poaków jest przerażająca. Ktoś kto bedzie po tych jełopach będzie miał ogromy problem żeby ten cały syf odkęcic.
Ciekawe też kto będzie spłacał ogromne mld długi, których nie wliczyli do budżetu, a będzie trzeba spłacić, Gierek przy tym to nic.
akrystian
Wystarczy popatrzeć kogo się zatrudnia w ministerstwie finansów. Dzieci specjalnej troski, które w życiu firmy nie prowadziły. Wymyśli sobie takie coś "podwyższymy kwotę wolną od podatku do 30.000" ale zabierzemy odliczenie składki zdrowotnej od podatku. I co się okazało, że wyszło do zapłaty jeszcze więcej niż przy kwocie Wystarczy popatrzeć kogo się zatrudnia w ministerstwie finansów. Dzieci specjalnej troski, które w życiu firmy nie prowadziły. Wymyśli sobie takie coś "podwyższymy kwotę wolną od podatku do 30.000" ale zabierzemy odliczenie składki zdrowotnej od podatku. I co się okazało, że wyszło do zapłaty jeszcze więcej niż przy kwocie wolnej 3100 zł. Stary system odliczania części skł. zdr. był proporcjonalny i sprawiedliwy trzeba go było tylko uprościć (np. powywalać koszty uzyskania przychodu, te kwotę wolną 3100 całkowicie zlikwidować)

Tak to jest jak harcerki katolickie zostają wiceministrami finansów. Wystarczyło zapytać księgowej liczącej płace i by było wiadomo. I Mateuszek nie odpowiedział za to !!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
maxykaz
Chodziłeś do puźnej szkoły ?
adam.1983
Patrząc na gramatykę twojej wypowiedzi to twoja opinia nie ma żadnej wartości merytorycznej, ktoś z twoim poziomem inteligencji nie powinien nawet dostać umowy o pracę a co dopiero zakładać działalność.
Jakbyś nie wiedział to JDG proporcjonalnie do swojego dochodu często płaci największe składki na ten syf zwany ZUS, ponieważ
Patrząc na gramatykę twojej wypowiedzi to twoja opinia nie ma żadnej wartości merytorycznej, ktoś z twoim poziomem inteligencji nie powinien nawet dostać umowy o pracę a co dopiero zakładać działalność.
Jakbyś nie wiedział to JDG proporcjonalnie do swojego dochodu często płaci największe składki na ten syf zwany ZUS, ponieważ minimalna wysokość owych składek jest bardzo wysoka i stała nawet przy miesiącu z brakiem przychodu.
Minimalny zus dla JDG to w zeszłym roku było 1460zł taki sam zus płaciła osoba zatrudniona na etacie z pensją około 7000zł brutto z tym że na etacie pensję masz pewną a JDG czasem ma miesiące gdzie zarobi więcej niż te 7tys ale są też miesiące że zarabia dużo mniej.
Do tego zdrowotne 9% bez odliczeń czyli de fakto podatek który liczony jest od całego dochodu więc nie tylko od zysku ale też od kosztów jak np. materiały które zalazły się na FV dla klienta.
akrystian
Od wchodzi 2024 kolejny kamień milowy do likwidacji Jednoosobowych Działalności Gospodarczych. Obowiązkowy system fakturowania KSEF + kolejne zaostrzenie limitów płatności gotówkowych. Koniec z ręcznym pisaniem faktur, koniec z przyjmowaniem większych płatności w gotówce.

Jakob vel Student Morawietzki tak utrudni prowadzenie
Od wchodzi 2024 kolejny kamień milowy do likwidacji Jednoosobowych Działalności Gospodarczych. Obowiązkowy system fakturowania KSEF + kolejne zaostrzenie limitów płatności gotówkowych. Koniec z ręcznym pisaniem faktur, koniec z przyjmowaniem większych płatności w gotówce.

Jakob vel Student Morawietzki tak utrudni prowadzenie JDG, tak uszczelni podatki, że nikomu uczciwemu nie opłaci się tego robić.

Morawiecki = Koń Trojański Klausa Schwaba.
akrystian
1. Rejestracja Kart Sim,
2. JPK
3. PPK
4. Rejestry BDO,
5. Limity płatności gotówkowych
6. Przesyłanie KPiR do US,
7. Składka zdrowotna liczona od dochodu i konieczność rozliczania dochodów JDG w ZUS (tylko na innych zasadach niż do US
8. Nowy "Ład" (czyli jak podnieść kwotę wolną od podatku
1. Rejestracja Kart Sim,
2. JPK
3. PPK
4. Rejestry BDO,
5. Limity płatności gotówkowych
6. Przesyłanie KPiR do US,
7. Składka zdrowotna liczona od dochodu i konieczność rozliczania dochodów JDG w ZUS (tylko na innych zasadach niż do US
8. Nowy "Ład" (czyli jak podnieść kwotę wolną od podatku żeby zapłacić większy podatek)
9. Inwigilacja rachunków bankowych obywateli
10. KSeF.

11. Na pewno o czymś zapomniałem

TAK SE MATEUSZ stara żeby was prywaciarze wykończyć.
jas2 odpowiada akrystian
Ciekawi mnie, który z tych punktów uważasz za niekorzystny, i dlaczego?
jas2 odpowiada akrystian
Punk 11 napiszę za ciebie.

11. Konieczność płacenia podatków, ZUS, i na dodatek kontrahentom też PiS kazał płacić.
karbinadel odpowiada jas2
Wszystkie utrudniają życie przedsiębiorcom - albo bezpośrednio (np. limit płatności gotówkowych), albo zwiększają koszty poprzez mnożenie biurokracji (JPK i inna rozbuchana do absurdu sprawozdawczość)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki