PIT 2022Oceniamy "Polski ład". Subiektywny antyranking zmian w podatkach

autorzyDominika FlorekEwelina Czechowicz2023-01-17 06:00, akt.2023-01-21 15:41
publikacja
2023-01-17 06:00
aktualizacja
2023-01-21 15:41

"Polski ład" przez ostatni rok odmieniany był przez wszystkie przypadki i przyprawiał o ból głowy księgowe i przedsiębiorców. Naprawiany i wielokrotnie łatany nadal zawiera przepisy, które nie są korzystne dla niektórych podatników. Prezentujemy nasz antyranking zawartych w nim zmian podatkowych.

Oceniamy "Polski ład". Subiektywny antyranking zmian w podatkach
Oceniamy "Polski ład". Subiektywny antyranking zmian w podatkach
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

Artykuł towarzyszy specjalnemu wydaniu serwisu Bankier.pl poświęconemu rozliczeniom PIT z fiskusem za 2022 rok.

Wszystkie nasze teksty ze specjalnego wydania Bankier.pl poświęconemu rozliczeniom PIT z fiskusem za 2022 rok

Która zmiana jest najbardziej uciążliwa Państwa zdaniem? Zachęcamy do oddania głosu we wspólnej sondzie redakcji Bankier.pl i PIT.pl. Jeśli nie widzisz okna z sondą, możesz oddać głos tutaj.

1. Wprowadzanie zmian w trakcie roku podatkowego

Niezaprzeczalnym numerem jeden naszego antyrankingu jest fakt zmian prawa podatkowego w ciągu roku. To złamanie obowiązującej od ćwierć wieku zasady wskazującej, że niekorzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu dochodów powinny być ogłoszone do 1 listopada, aby mogły wejść w życie od 1 stycznia kolejnego roku. Wśród ekspertów pojawiają się głosy, które mówią wprost o pogwałceniu zasady demokratycznego państwa prawa przez Polski ład. Z uwagi, że niektórzy podatnicy mogą zapłacić wyższe daniny, rządzący zdecydowali się na szereg regulacji, które mają zminimalizować straty. To fiskus wyliczy ulgę dla klasy średniej, możliwa ma być również wsteczna zmiana formy opodatkowania za 2022 r. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

2. Ulga dla klasy średniej

Wiceliderem zestawienie jest w naszej opinii ulga dla klasy średniej. Preferencja wprowadzona 1 stycznia 2022 r. i zlikwidowana przepisami z lipca 2022 r. Ulga która była, której nie ma i którą policzy niektórym podatnikom w 2023 r. fiskus. Kto straci, a kto zyska?

Fiskus policzy ulgę dla klasy średniej w PIT za 2022. Kto z niej skorzysta?

Od stycznia do lipca 2022 r. w systemie podatkowym funkcjonowała ulga dla klasy średniej. Preferencja miała neutralizować negatywne zmiany w zakresie odliczania składki zdrowotnej, która de facto stała się podatkiem zdrowotnym i nową daniną nałożoną na podatników. Po obniżce PIT-u do 12 % obciążenia podatkowe nie wróciły do stanu z 2021 r. Teraz temat ulgi dla klasy średniej wraca. Kto skorzysta z takiego rozliczenia? Wyjaśniamy.

3. Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej 

Stawkę na podium w antyrankingu zamykają zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej uzależnione od formy opodatkowania. Od stycznia 2022 r. składka zdrowotna jest nowym podatkiem i ciężarem dla większości przedsiębiorców, którzy opłacają ją w zależności od wybranej formy opodatkowania. Są osoby, które czasem płacą podwójnie czy nawet potrójnie. Dodatkowo do 2022 r. przedsiębiorcy w rozliczeniach rocznych mogli ją odliczać. Od stycznia ubiegłego roku na skali podatkowej nie jest to możliwe, a odliczenia na ryczałcie czy podatku liniowym są niewielkie. 

4. Nowe uprawnienia fiskusa 

Na pozycji 4 znajdują się nowe uprawnienia fiskusa. Od stycznia 2022 r. fiskus ma nowe uprawnienia. Pracownicy urzędów skarbowych oraz pracownicy i funkcjonariusze urzędów celno-skarbowych mogą od 1 stycznia 2022 r. dokonywać nabycia sprawdzającego lub tymczasowego zajęcia ruchomości. Nabycie sprawdzające ma na celu weryfikację wydawanych paragonów fiskalnych.

Dla zwiększenia skuteczności egzekucji administracyjnej należności pieniężnych funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej w toku prowadzonej kontroli od stycznia 2022 może dokonać tymczasowego zajęcia ruchomości (TZR) przedsiębiorcy (podatnika) do 96 godzin. Zajęcie to polega na czasowym pozbawieniu zobowiązanego prawa do rozporządzania zajętą ruchomością po wpisaniu jej przez funkcjonariusza do protokołu tymczasowego zajęcia.

5. Niekorzystne przepisy dotyczące leasingu samochodu

Miejsce 5 w naszym antyrankingu zajmują niekorzystne przepisy polskiego ładu, które zmieniają zasady dotyczące sprzedaży samochodu wykupionego z lesingu. Od stycznia 2022 r. wykup samochodu z leasingu nie jest już tak korzystny. Do 2021 roku można było po upływie 6 miesięcy od wykupu samochodu z leasingu sprzedać go bez potrzeby zapłaty podatku. Od stycznia ubiegłego roku przychód ze sprzedaży auta poleasingowego wykupionego do majątku osobistego uznawany jest za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojazd został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło 6 lat. Żeby podatnik nie musiał płacić daniny od dochodu ze sprzedaży w ramach działalności, musi teraz poczekać 6 lat od wycofania samochodu z firmy. 

6. Likwidacja możliwości rozliczania się w formie karty podatkowej 

Miejsce 6 w stawce to likwidacja możliwości rozliczania się w formie karty podatkowej. Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania, jednak w ramach "Polskiego ładu" ustawodawca postanowił ją ograniczyć. Od stycznia 2022 r. nie można wybrać tej formy ani dokonać zmiany właśnie na nią, stąd liczba podatników korzystająca z tej preferencji będzie maleć. Również ci przedsiębiorcy, którzy z jakichkolwiek powodów zaprzestaną rozliczania się kartą, nie będą mogli powrócić do tej formy opodatkowania.

7. Niejasne przepisy podatkowe i problemy interpretacyjne

Na pozycji 7 rankingu umieszczamy niejasne przepisy podatkowe i problemy związane z ich interpretacja. "Polski ład" to też szereg niejasności. Wprowadzane i pośpiesznie zmieniane regulacje budzą wątpliwości interpretacyjne. Plan nowelizowany był trzema ustawami, łatwo więc jest gubić się w skomplikowanych przepisach, które rodzą problemy interpretacyjne. Aktualnie Ministerstwo Finansów próbuje je wyjaśniać w wydawanych broszurach.

8. Rolowanie zaliczek w PIT

Lokatę 8 zajmuje rolowanie zaliczek. Styczeń 2022 roku pokazał sporo wad w zmianach, które wprowadzono w ramach nowych przepisów. Na księgowe próbowano zrzucić odpowiedzialność za "Polski ład", finalnie otrzymały one nowe obowiązki i liczyły zaliczki na podatek dochodowy podwójnie - według nowych i starych przepisów. Dopiero po złożeniu rocznego zeznania za 2022 rok okaże się, którzy podatnicy dopłacą do zeznania w związku z rolowaniem zaliczek w PIT w 2022 roku.

9. Droższe usługi księgowych i biur podatkowych

Na pozycji 9 antyrankingu umieszczamy wzrost cen usług księgowych i biur podatkowych spowodowanych zmianą przepisów. "Polski ład" o ból głowy przyprawiał nie tylko księgowe i pracowników biur rachunkowych. Przedsiębiorcy w związku ze zmianami w podatkach oraz ich ilością coraz częściej muszą korzystać z usług księgowych czy doradców podatkowych. Ceny tych usług z uwagi na zwiększoną ilość obowiązków też znacząco wzrosły. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (16)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
Coś ostatnio często się pojawia ***i wał. Współczuję księgowym w tym roku.
konik_garbusek
Te zmiany pokazują różnicę między cywilzacją a barbarzyństwem. W normalnym kraju zmiany podatkowe tego kalibru wprowadza się po 5-10 latach debaty publicznej o ile w ogóle (gdzie w normalnym kraju ludzie zgodziliby się na takie rzeczy!?). Ale nie w PL! W PL to norma ze gnoi sie prawo i ludzi - jezeli normą jest wprowadzenie przepisów Te zmiany pokazują różnicę między cywilzacją a barbarzyństwem. W normalnym kraju zmiany podatkowe tego kalibru wprowadza się po 5-10 latach debaty publicznej o ile w ogóle (gdzie w normalnym kraju ludzie zgodziliby się na takie rzeczy!?). Ale nie w PL! W PL to norma ze gnoi sie prawo i ludzi - jezeli normą jest wprowadzenie przepisów 30 pazdziernika z vacation legis od nowego roku (żart), to czym jest wprowadzenie zmian w jeszcze gorszy sposób? Naprawdę, to jest bolszewia.
men24a
Polski a raczej pisowski wał tak nam obnizył podatek pit z 17 na 12% i jeszcze wmawiają, że zwiększyli kwotę wolną od podatku z 3 na 30 tys zł.
A oto FAKTY !
Dzień Wolności Podatkowej wypadł w 2022r roku w poniedziałek 13 czerwca
Dzień Wolności Podatkowej wypadł w 2015 roku w poniedziałek 11 czerwca.
Polski a raczej pisowski wał tak nam obnizył podatek pit z 17 na 12% i jeszcze wmawiają, że zwiększyli kwotę wolną od podatku z 3 na 30 tys zł.
A oto FAKTY !
Dzień Wolności Podatkowej wypadł w 2022r roku w poniedziałek 13 czerwca
Dzień Wolności Podatkowej wypadł w 2015 roku w poniedziałek 11 czerwca.
men24a
Zapomniałem dodać, ceny mamy wyższe od 100 do 300% Jest to rząd nieudolny, który każde niepowodzenie zwala na innych.Jest to rząd hańby dla Polski i Polaków."
dreustachy
Rząd idący do wyborów z hasłami wspierającymi rodziny z dziećmi pozbawił możliwości rozliczenia się wspólnego z dziećmi rodzica, który jest po rozwodzie i nie dostaje alimentów bo wykonuje tzw. opiekę naprzemienną. SKANDAL!
nostsherlock
Ja bym to nazwał "Ruskim ładem". Rząd wprowadza rozwiązania szkodzące Polsce i działające na korzyść kacapów. Pisiory są jak złodzieje krzyczący "łapać złodzieja", szkoda tylko, że Polska na tym bardzo traci
kryzysio
Polski ład i ruski mir,
ruski ład, polski mir,
ruski wał, polski wał.
Dziwna zbieżność terminów implementacji.
peluquero
parafrazujac słynny refren obywatela GC

ta ustawa jest
pisana dla finansjery

PS przez finansjere :)
zenonn
"Bardzo mała jest faktyczna wiedza na temat rodzajów podatków: PIT, VAT, CIT. Chociaż 90% twierdzi, że słyszało o podatku PIT, to cały czas 16% pracujących na umowę o pracę jest przekonana, że nie płaci takiego podatku. Podobnie z podatkiem VAT – 90% słyszało o takim podatku, 70% twierdzi, że wie na czym on polega, ale tylko "Bardzo mała jest faktyczna wiedza na temat rodzajów podatków: PIT, VAT, CIT. Chociaż 90% twierdzi, że słyszało o podatku PIT, to cały czas 16% pracujących na umowę o pracę jest przekonana, że nie płaci takiego podatku. Podobnie z podatkiem VAT – 90% słyszało o takim podatku, 70% twierdzi, że wie na czym on polega, ale tylko 42% uważa, że płaci taki podatek. Najmniej znanym podatkiem jest podatek CIT, co nie dziwi, gdyż jest to podatek odprowadzany przez pracodawców. Ponadto 21% Polaków jest przekonana, że nie płaci żadnych podatków, ani PIT-u, ani CIT-u, ani nawet VAT-u."
jaffa
właściwa nazwa dla tych zmian to "polski bolszewizm". Mogli się z nowym rokiem wycofać z tego knota, ale nie, dalej twardo będą mówili że to "korzystne dla Polaków"
Zobaczymy po wyborach, jak popłyną za m.in. takie niekorzystne zmiany dla Polaków.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki