REKLAMA
PIT 2023

ZUS kontroluje firmy. Chodzi o różnice w deklaracji PIT i do składki zdrowotnej

Dominika Florek2023-10-06 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-10-06 09:45

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął kontrole rocznych rozliczeń składki zdrowotnej przedsiębiorców. Właściciele firm, które wykazały inny dochód w deklaracji PIT niż w zeznaniu składanym do ZUS-u, muszą wytłumaczyć rozbieżności. Instytucja rozpoczęła wysyłkę pism z informacją o wszczęciu postępowania administracyjnego.

ZUS kontroluje firmy. Chodzi o różnice w deklaracji PIT i do składki zdrowotnej
ZUS kontroluje firmy. Chodzi o różnice w deklaracji PIT i do składki zdrowotnej
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Jak to się stało, że przedsiębiorcy mają dwa różne dochody - jeden do celów podatkowych, a drugi do ustalenia wysokości składki zdrowotnej? Wszystko za sprawą "Polskiego ładu", którego przepisy weszły w życie w ubiegłym roku. Zmieniły one m.in. sposób ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby fizyczne prowadzące działalność i opodatkowane według skali podatkowej i podatkiem liniowym obliczają kwotę składki na podstawie dochodu (który nie zawsze jest tożsamy z dochodem podatkowym). 

Różnice w dochodzi podatkowym i tym "do ZUS-u"

– Rozbieżności występują przede wszystkim u przedsiębiorców, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów i sporządzają na początek oraz koniec roku remanent towarów. Zdarza się, że dochód podatkowy różni się u nich od składkowego o kilkaset tysięcy zł. Rozbieżności są także u tych, którzy sprzedawali środki trwałe bądź mieli przez parę miesięcy zawieszoną działalność – mówiła Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza roczne rozliczenia przedsiębiorców. Zakres kontroli dotyczy właśnie dochodów. Jeżeli przedsiębiorca w PIT za 2022 r. wskazał inny dochód niż w deklaracji składanej do ZUS-u, będzie musiał wyjaśnić powód różnicy.

ZUS wysyła pisma

"Zawiadamiamy o wszczęciu postępowania administracyjnego i prosimy o wyjaśnienie rozbieżności między dochodem z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej a wykazanym w zeznaniu PIT" - można przeczytać w piśmie przesyłanym przez ZUS. 

Reklama

Jak wskazują eksperci, przedsiębiorcy, którzy otrzymali pismo od ZUS-u, nie powinni go ignorować. W odpowiedzi trzeba wytłumaczyć, z jakiego powodu wynikają rozbieżności. Część firm będzie musiała przedstawić księgi do wglądu.

Za brak reakcji na pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można zapłacić karę. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką podatkową i konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
Kolejny dowód na to, że rządzą nami niekompetentni partacze
karbinadel
"Właściciele firm, które wykazały inny dochód w deklaracji PIT niż w zeznaniu składanym do ZUS-u, muszą wytłumaczyć rozbieżności" - co dotyczy praktycznie każdej firmy handlowej, sporządzającej na koniec roku obowiązkowy remanent. Brawo PiS!
tomitomi
dlaczego zus pobiera 0,5 % od składki zdrowotnej , na swoje potrzeby ???
wie kto ?
tomitomi odpowiada karbinadel
nie pracuje !!!!!!!!!!!!!!!!!

tylko ,są zatrudnieni !
==================

zus to zło !

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki