"PIT inwestora za 2022 rok". Zapisz się na bezpłatny webinar z ekspertem w Bankier.pl

Michał Kubicki2023-01-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-17 06:00

Na rynkach finansowych w 2022 r. nie brakowało specyficznych sytuacji, które trzeba będzie ująć w rocznym zeznaniu podatkowym. Akcje Tesli uległy splitowi, a walorów Lotosu nie ma już na rachunkach maklerskich, zresztą tak jak akcji i obligacji Getin Noble Banku. Był krach na bitcoinie i rajd dolara. Jak wypełnić PIT, żeby zapłacić prawidłowo naliczony podatek Belki, opowiemy w specjalnym webinarze już 7 lutego.

"PIT inwestora za 2022 rok". Zapisz się na bezpłatny webinar z ekspertem w Bankier.pl
"PIT inwestora za 2022 rok". Zapisz się na bezpłatny webinar z ekspertem w Bankier.pl
fot. The beautiful talkers / / Shutterstock

Tegoroczna akcja rozliczeń PIT trwa do 2 maja br. (30 kwietnia to niedziela, 1 maja Święto Pracy). W usłudze e-PIT wystawione będą rozliczenia na podstawie przesłanych m.in. przez banki i domy maklerskie formularzy PIT-8c.

Inwestorzy korzystają obecnie z wielu platform i nie wszystkie (np. te zagraniczne) przesyłają ten dokument, tylko np. zestawienie transakcji, na podstawie którego samodzielnie trzeba wypełnić docelowy PIT-38. W ubiegłym roku z wysyłki klientom PIT-8c z zagranicznych inwestycji zrezygnował polski broker XTB, o czym pisaliśmy w połowie lutego. Nie zwalnia to podatnika (inwestora) z prawidłowego rozliczenia się ze swoich przychodów kapitałowych.

Dlatego należy zweryfikować, zmodyfikować lub uzupełnić i na końcu zatwierdzić zeznanie roczne. Jeśli tego nie zrobimy, administracja skarbowa z automatu zrobi to za nas, tak by wszyscy byli rozliczeni w terminie. Za ewentualne błędy będzie jednak odpowiadał podatnik, a czasami może go to słono kosztować.

Wszystkie nasze teksty ze specjalnego wydania Bankier.pl poświęconemu rozliczeniom PIT z fiskusem za 2022 rok

Jest się z czego rozliczać

Rynki finansowe w 2022 r. były zdominowane przez bessę, która nie brała jeńców. Spadały rynki akcji, długu, kryptowaluty przeżywały prawdziwe załamanie, a przed inflacją nie chroniło nawet złoto. To nie oznacza, że inwestorzy nie mieli zysków, z których trzeba się rozliczyć z fiskusem.

Królem okazał się przecież dolar, wojna w Ukrainie rozwinęła surowcową hossę, pojedyncze spółki zyskiwały po kilkaset procent, a zajmując odpowiednią krótką pozycję, można było się dorobić niemałej fortuny. Na dodatek ostatni kwartał roku przyniósł solidne odbicie na rynkach akcyjnych. Z tego wszystkiego, co zaksięgowaliśmy na rachunku inwestycyjnym, trzeba się rozliczyć.

Było też sporo nietypowych zdarzeń, które mogą przyprawić inwestora o niemały ból głowy, gdy przyjdzie do wypełniania kolejnych rubryk zeznania podatkowego. Na GPW odbyły się megafuzje PKN Orlen z Lotosem i PGNiG, w wyniku których akcjonariusze dwóch ostatnich spółek otrzymali akcje o innej wartości i jeszcze wypłaty wynikające z połączenia. Tesla, Amazon i kilka innych firm przeprowadziło split akcji, z rachunków maklerskich zniknęły akcje i obligacje Getin Noble Banku w wyniku przymusowej resrtrukturyzacji.

Jak to wszystko policzyć w PIT? Jakie dokumenty nam w tym pomogą? Jakimi kosztami możemy odciążyć nasz podatkowy ból oraz które dochody możemy łączyć, a które bezwzględnie rozliczać osobno? Między innymi na te pytania odpowie nasz ekspert podczas bezpłatnego webinaru w Bankier.pl już 7 lutego o godz. 16:00.

Żeby zapisać się na webinar, kliknij w obrazek poniżej lub przejdź bezpośrednio do strony webinaru.

Kliknij w obrazek, żeby zapisać się na webinar (Bankier.pl)

Zapisy i zbieranie pytań ruszają

Gościem webinaru będzie Jerzy Żyjewski, licencjonowany księgowy z portalu pitfx.pl. W swojej pracy zajmuje się rozliczaniem transakcji z najpopularniejszych platform tradingowych. Łączy posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe dotyczące podatków ze specyfiką rozliczeń wynikającą z inwestowania na instrumentach finansowych. Wyróżnia go spojrzenie praktyka, bowiem sam aktywnie handluje na rynku forex i kontraktach terminowych.

Podczas webinaru wymienimy najważniejsze terminy, stawki i obowiązki, które spoczywają na podatniku. Porozmawiamy o kwestiach związanych z aktywnością na rynku akcji, kontraktów, kryptowalut, rozliczeniach transakcji u zagranicznych brokerów oraz o najczęstszych błędach przy sporządzaniu zeznania. Te i wiele innych kwestii uzupełnimy o pytania zawarte w części Q&A, gdzie to uczestnicy webinaru będą mieli okazję podnieść intersujące ich wątki.

Zapraszam do zapisu oraz do pozostawienia w komentarzach pod artykułem propozycji dodatkowych pytań, które postaram się zadać mojemu rozmówcy.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (33)

dodaj komentarz
barysza51
Mam pytanie.
Jeżeli przeprowadzę się na stałe do jakiegość kraju gdzie brak jest podatku dochodowego, np. Monaco to ZUS będzie przelewał mi emeryturę bez potrącenia składki zdrowotnej i podatku dochodowego ? Zakładam, że kraj ten ma z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
konik_garbusek
Jesli przeprowadzisz sie do Monako i masz na to srodki, to emerytura z ZUS bedzie ostatnią rzeczą, która bedziesz się martwił.
jakgol
A jeśli poniosłem stratę to dostanę rekompensatę w wysokości podatku Belki? :)
dawid_gmyrek
Oczywiście w każdym normalnym kraju, gdzie działa sensownie sformułowany podatek od zysk kapitałowych, mógłbyś odjąć straty od zysków w danym roku fiskalnym. No ale to tylko dywagacja, bo w tym groteskowym tworze z Magdalenki na coś takiego jak normalność raczej się nie zanosi :)
dawid_gmyrek
Widząc dotychczasowe efekty poczynań historyków z MinFin można być raczej spokojnym o skutki zmian, które mają być wprowadzone do przepisów o podatku tow. Belki :)
dawid_gmyrek
W normalnym kraju, gdzie działa sensownie sformułowany podatek od zysk kapitałowych, mógłbyś odjąć straty od zysków w danym roku fiskalnym. No ale to tylko dywagacja, bo w tym groteskowym tworze z Magdalenki na coś takiego jak normalność raczej się nie zanosi :)
kcomprero
Ważne pytanie dla każdego inwestującego za granicą:

Mamy konto brokerskie dla akcji prowadzone w walucie (np. tastyworks w USA). Zamieniamy PLN na USD i przelewamy na konto w USA. Przez kilka miesięcy handlujemy akcjami, ale tylko za część tej kwoty, duża część wpłaconych USD leży bezczynnie. Po kilku miesiącach wypłacamy
Ważne pytanie dla każdego inwestującego za granicą:

Mamy konto brokerskie dla akcji prowadzone w walucie (np. tastyworks w USA). Zamieniamy PLN na USD i przelewamy na konto w USA. Przez kilka miesięcy handlujemy akcjami, ale tylko za część tej kwoty, duża część wpłaconych USD leży bezczynnie. Po kilku miesiącach wypłacamy USD na polskie konto i zamieniamy na PLN, jednak w czasie tych kilku miesięcy USD zdrożało, więc ta część która leżała bezczynnie dała nam więcej PLN niż kosztowała jak zamienialiśmy ją na USD.

Pytanie brzmi, czy "zysk" z tego wzrostu kursu USD, gdzie chodzi o kwotę która nie była inwestowana w akcje, podlega podatkowi? A jeśli tak, to w jakim PIT, bo to chyba nie byłoby razem z zyskami z akcji?
dawid_gmyrek
Comprero, martw się, żeby Twoimi zyskami w Stanach nie zainteresowała się agencja IRS - z nimi nie ma żartów!
konik_garbusek
To jest pytanie o "zysk" z róznic kursowych na walutach. Nie ma na ten temat literatury, kiedys, bardz bardzo dawno urzedy skarbowe chcialy polozyc na tym lape, bo w teori jest to "przychód" ale nie ma jednoznacznej interpretacji. Przynajmniej kilka lat temu nie bylo, potem wyjechalem za granice i polski US mnie To jest pytanie o "zysk" z róznic kursowych na walutach. Nie ma na ten temat literatury, kiedys, bardz bardzo dawno urzedy skarbowe chcialy polozyc na tym lape, bo w teori jest to "przychód" ale nie ma jednoznacznej interpretacji. Przynajmniej kilka lat temu nie bylo, potem wyjechalem za granice i polski US mnie malo obchodzi. Jesli chcesz byc 100 % pewien musisz spytac doradce podatkowego.
dawid_gmyrek
Jak to wszystko policzyć? Tą samą metodą, którą liczą wróble na płocie.

Warto pamiętać, że towarzysze Belka i Miller wprowadzili tego gniota już ponad 20 lat temu, choć obiecywali, że wprowadzają go tylko na chwilę - to kolejny dowód, że ludziom pochodzącym z Łodzi i okolic nie warto wierzyć już od czasów "Ziemi obiecanej" :)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki