Pora rozliczyć PIT. Jak połapać się w zmianach? Specjalne wydanie Bankier.pl już 17 stycznia

Malwina Wrotniak2023-01-13 13:17, akt.2023-01-16 11:27redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2023-01-13 13:17
aktualizacja
2023-01-16 11:27

Już dawno żaden okres rozliczeń podatkowych nie wydawał się tak trudny, jak ten. Zmiany w zakresie PIT-ów nie ominą ani Kowalskiego, ani przedsiębiorcy. Do jakich wyborów zmusiły podatników rządowe decyzje i jak najlepiej przygotować się do złożenia PIT-ów - o tym będziemy informowali przez cały dzień we wtorek 17 stycznia, podczas specjalnego wydania Bankier.pl.

Pora rozliczyć PIT. Jak połapać się w zmianach? Specjalne wydanie Bankier.pl już 17 stycznia
Pora rozliczyć PIT. Jak połapać się w zmianach? Specjalne wydanie Bankier.pl już 17 stycznia
/ Shutterstock

Po miesiącach podatkowego magla, do rozliczenia z fiskusem za 2022 rok nie bez obaw stają tak podatnicy, jak i księgowi. (Dosłownie) dziesiątki pytań mają prawo rodzić się teraz w głowach zwłaszcza przedsiębiorców, których rzeczywistość uległa w ostatnich miesiącach wielokrotnym, istotnym zmianom. O momentami kuriozalnej, podatkowej perspektywie osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce we wtorkowym materiale Eweliny Czechowicz. Nim otworzymy Dzień z PIT-ami w Bankier.pl.

Tego dnia nie unikniemy dwóch słów: "Polski ład". – Naprawiany i wielokrotnie łatany nadal zawiera przepisy, które nie są korzystne dla niektórych podatników" – piszą Dominika Florek i Ewelina Czechowicz, redaktorki Bankier.pl i PIT.pl, we wstępie do specjalnie przygotowanego na tę okoliczność subiektywnego antyrankingu zmian, jakie przyszły wraz z rządowym programem. Programem, przypomnijmy, na sztandarach mających również hasło "Niższe podatki". 

Autorki zaproponują też czytelnikom Bankier.pl i PIT.pl sprawdzenie się w teście z wiedzy na temat zmian wynikających z (ostatecznego kształtu) Polskiego ładu. Przyznają, że test nie będzie łatwy, tak jak nie zawsze łatwa jest interpretacja wprowadzonych przepisów. Już teraz jednak polecam zmierzenie się z nową literą prawa, koniec końców te przepisy są o naszych pieniądzach.

Prawdziwą mitręgą rozliczanie PIT-ów w tym sezonie wydaje się być jednak dla księgowych. Cenniki idą w górę, obowiązki się mnożą, dezorientacja klientów znacząco urosła. O tym, jak zmieniła się rzeczywistość pracowników biur rachunkowych w wtorkowym artykule Katarzyny Wiązowskiej.

Rodziców szczególnie zachęcam do przeczytania artykułu "PIT rodzica. 8 sposobów na obniżenie podatku za 2022 rok, jeśli masz dziecko". Ten materiał ukaże się w serii "Rodziconomia", w której podejmujemy tematy finansowe z perspektywy mam i tatów.

Specjalne wydanie Bankier.pl poświęcone rozliczaniu PIT-ów za 2022 rok już we wtorek 17 stycznia, zachęcam do rozpoczęcia wizyty w serwisie od strony głównej.

17 stycznia uruchamiamy również zapisy na bezpłatny webinar "PIT inwestora za 2022 rok" poświęcony rozliczeniom z fiskusem z tytułu zysków (i strat) kapitałowych w 2022 roku. Spotkanie z licencjonowanym księgowym Jerzym Żyjewskim poprowadzi Michał Kubicki, redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zadawania pytań ekspertowi.

Po pogłębione informacje o podatkach, w tym wszystko, co trzeba wiedzieć o zeznaniach składanych do urzędu skarbowego, z przyjemnością odsyłam na www.pit.pl.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
nie_strajkuje
Prosty przykład:
dochód za 2021r = 80tyś , podatek 18% = 14.400zł
dochód za 2022r = 90tyś, podatek 12% - 10.800zł
Prosto i bez kombinacji !!!!!!!
greg2k
no a gdzie w 2022 zniknęło 9% składki zdrowotnej? :)

(90 tys. - 30 tys.) * (12% +9%) + 30 tys. * 9% = 12.600 + 2,700 = 15.300

Matematyka to jednak przydaje się czasem :)
maciek.olech
ty to może się nie bierz za rozliczanie podatku samemu
baibina
Jak połapać się w zmianach? NIE DA SIĘ! XD Teraz rozliczajac się z US mozna popelnic tlyko wieksze lub mniejsze błedy i liczyć na wyrozumiałasośc PANA URZEDNIKA ze spojrzy przez palce na marnego robaka placacego w tym kraju podatki i nie ukarze 10 latami wiezienia oszósta podatkowego złodzieja! FEUDALIZM POWRÓCIŁ!

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki