REKLAMA
PIT 2023

Skarbówka masowo kontroluje informatyków i branżę IT? KAS zabiera głos

2023-10-12 12:40
publikacja
2023-10-12 12:40

Nie jest prawdziwa informacja o masowych kontrolach. KAS nie prowadzi żadnej wzmożonej akcji kontrolnej w zakresie informatyków i branży IT – stwierdziła rzecznik prasowy Szefa KAS Justyna Pasieczyńska w oświadczeniu nadesłanym PAP.

Skarbówka masowo kontroluje informatyków i branżę IT? KAS zabiera głos
Skarbówka masowo kontroluje informatyków i branżę IT? KAS zabiera głos
fot. Dragon Images / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

„Odnosząc się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej dotyczących działań Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wobec informatyków i branży IT podkreślam, że nie jest prawdziwa informacja o masowych kontrolach. KAS nie prowadzi żadnej wzmożonej akcji kontrolnej w zakresie informatyków i branży IT” – stwierdziła rzecznik prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Zaznaczyła, że działania KAS zmierzające do weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych prowadzone są zawsze na „podstawie wyników analizy ryzyka, która determinuje to ,jakie czynności i z jaką częstotliwością są podejmowane”.

„Analizą obejmowane jest szereg informacji i danych, a nie tylko pojedyncze elementy, tj. wykonywany zawód czy rodzaj branży, lub też skorzystanie z jednego rodzaju ulg. Zasady takie stosujemy również do branży IT. Tym samym pojedyncze czynniki, jak skorzystanie z ulgi czy wykonywany zawód, samodzielnie nie stanowią podstawy do uruchomienia kontroli. Ponadto nawet jeśli wynik analizy ryzyka wskazuje na wystąpienie nieprawidłowości, nie jest to jednoznaczne z automatycznym wszczęciem kontroli” – stwierdziła rzeczniczka.

Wyjaśniła, że urzędy skarbowe w takiej sytuacji uruchamiają czynności sprawdzające. I to w tej prostszej i krótszej procedurze nieprawidłowości są wyjaśniane.

Reklama

„Odnosząc się do kwestii 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich (dotyczy podatników na etacie) ze względu na to, że nie wszyscy informatycy wykonują pracę twórczą w pełnym wymiarze czasu pracy, to tak jak w innych branżach prowadzone są stałe, bieżące działania weryfikacyjne w oparciu o wskazania wyników analizy ryzyka. To samo dotyczy korzystania z ulgi IP-BOX przez firmy” – dodała Justyna Pasieczyńska.

Wskazała, że w przypadku ulgi IP-BOX chodzi o możliwość stosowania preferencyjnej stawki 5 proc. do dochodów deklarowanych jako pochodzących z działalności twórczej.

„W pierwszej połowie bieżącego roku we wszystkich obszarach, których dotyczy ta preferencja (nie tylko informatycy-programiści) stwierdzono nieprawidłowości skutkujące koniecznością dopłaty podatku jedynie w kilkudziesięciu przypadkach” – podała rzecznik KAS.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
mesten
Ciekawe czy handlarzy działkami koscielnymi tez tak chetnie sprawdzają?
marszalek2020
No przecież piszą, że nie sprawdzają.
igła
Skarbówka niech ustali nagrodę pieniężną za wskazanie nauczycieli udzielających korepetycje, którzy nie dają paragonu.
Wysokość nagrody nie musi być wysoka - pójdziemy na ilość.
pagodzik
Korepetytorzy organizuja zrzutki na dowolny cel. Na przyklad - 200 zlotych na realizacje marzen. Przychody ze zrzutki nie sa odpodatkowane.
Wsrod uczestnikow zostanie rozlosowana nagroda. Dwugodzinne korepetycje.
kretekpodnietek
Wiadomo, że każda forma edukacji to zło, które trzeba tępić u korzeni.
Przy okazji ja bym jeszcze dopisał kelnerów i kelnerki do listy do skontrolowania. Jak już donosić, to na wszystkich.
marszalek2020 odpowiada pagodzik
A lekarze to fundacja zakładają i najciekawsze, ze mnóstwo ludzi głosuje za tym, żeby jak było :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mesten
bo człowiek ma być ciemny, robić za minimalna płacę i być wdzięczny narowoemu socjalizmowi za każde 800 złotych wydrukowane przez NBP.
jas2 odpowiada mesten
Człowiek ma być uczciwy. Ciemni są często nieuczciwi.
mesten odpowiada jas2
Mnie uczciwy PIS zmniejszył podatek dochodowy z 19% do 12+9.

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki