REKLAMA

Minister rodziny: Limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na trzyosobową rodzinę

2022-09-27 09:39
publikacja
2022-09-27 09:39

Przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski. Statystyki pokazują, że roczne zużycie energii na osobę wynosi 700 kWh, więc limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na rodzinę trzyosobową – powiedziała we wtorek w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta" –szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny: Limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na trzyosobową rodzinę
Minister rodziny: Limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na trzyosobową rodzinę
/ Kancelaria Premiera RP

Zapytana o to, w jaki sposób rząd chce walczyć z rosnącą inflacją, szefowa MRiPS zaznaczyła, że od początku roku rząd podjął wiele działań.

"Są to działania związane z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej – to było pierwsze rozwiązanie, a więc dodatki osłonowe dla gospodarstw domowych, ale także konkretne obniżenia stawki podatku VAT, np. na gaz do 0 proc., na energię elektryczną do 5 proc., czy obniżenie akcyzy na energię elektryczną, obniżenie stawki VAT na ciepło systemowe" – wymieniła.

Dodała, że wprowadzono również dopłaty do zakupu węgla w wysokości 3 tys. zł, dodatek do do pelletu i biomasy w wysokości 3 tys. zł, dodatek do oleju opalowego w wysokości 2 tys. zł, dodatek do drewna w wysokości tysiąc złotych oraz dodatek do gazu LPG w wysokości 500 zł.

"Wczoraj miałam przyjemność uczestniczyć w jednej z sesji nadzwyczajnych, która została zwołana, aby przyjąć te pieniądze, które już zostały przekazane na wypłatę dodatku węglowego" – poinformowała.

Maląg przypomniała, że Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek projekt ustawy o tarczy solidarnościowej blokujący w 2023 r. ceny prądu na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami z niepełnosprawnymi. Dla rodzin wielodzietnych oraz gospodarstw rolnych będzie to 3 tys. kWh.

"Pracujemy, aby wprowadzić systemowe rozwiązania cen energii dla przedsiębiorstw, dla podmiotów szczególnie wrażliwych, aby te podmioty również to wsparcie otrzymały" – zapowiedziała.

Zapytana, czy przyjęty przez rząd limit zużycia energii nie jest zbyt niski, Maląg odpowiedziała, że "nie można tak powiedzieć".

"Statystyki GUS pokazują, że na jedną osobę zużycie roczne wynosi 700 kWh. A więc limit 2 tys. kWh na rodzinę – to rodzina trzyosobowa" – wyjaśniła.

Zdaniem szefowej MRiPS opozycja zamiast negować wsparcie powinna przypomnieć sobie własne działania.

"Kiedy Donald Tusk wypowiadał się, że minimalnego wynagrodzenia obniżać nie będą, ale podwyższać też nie, bo jest trudna sytuacja. Czyli ta grupa osób, która potrzebowała największego wsparcia na to wsparcie nie mogła liczyć. My natomiast podejmujemy odpowiedzialne zadanie. Od 1 stycznia 2023 r., w związku z wysoką inflacją, minimalne wynagrodzenie będzie waloryzowane dwukrotnie" – przypomniała.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
anty12
Tobie malaga powinno wystarczyć 2000 netto pensji.
siema123
Zapomnieli dodać że po przekroczeniu 2tys kWh odłączą prąd. Limity na licznikach będą w wersji 2.0

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki