REKLAMA

Ogłoszono projekt pomocy w związku z drogim prądem

2022-09-23 12:52
publikacja
2022-09-23 12:52

Projekt ustawy o pomocy odbiorcom energii elektrycznej zakłada rekompensaty dla firm obrotu i dystrybucji. Projekt zakłada stabilizację rachunków w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych - podano w wykazie prac rządu.

Ogłoszono projekt pomocy w związku z drogim prądem
Ogłoszono projekt pomocy w związku z drogim prądem
fot. PrzemoN / / Shutterstock

"Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, iż niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w taryfach na rok 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za energię elektryczną na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z roku 2022" - napisano.

Ponadto projekt zakłada:

  • obowiązek stosowania w 2023 r. przez przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną dla odbiorców grupy taryfowej G cen energii elektrycznej z 2022 r. w zakresie limitów zużycia,
  • objęcie obowiązkiem przedłożenia taryfy dla grupy taryfowej G przedsiębiorstw energetycznych wykonujących zadania sprzedawcy z urzędu, wykonujących działalność w zakresie obrotu,
  • obowiązek dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, wchodzących w skład przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo stosowania w 2023 r. w rozliczeniach z odbiorcami cen zatwierdzonych w taryfach na rok 2022 w ramach limitów zużycia,
  • obowiązek dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną dla odbiorców z grupy taryfowej G na zasadach wolnorynkowych, stosowania w roku 2023 r. cen z 2022 r. w zakresie umów, które są objęte wzrostem cen w 2023 r.,
  • odpowiednie rozwiązania w zakresie poziomu stawek opłat dystrybucyjnych.

Zamrożone ceny - do jakiego limitu?

W projekcie wprowadzono również mechanizm stanowiący zachętę do efektywnego zużycia energii elektrycznej i promowania oszczędności energii elektrycznej, tj. ograniczenie zastosowania cen z roku 2022 do ilości maksymalnie 2 MWh zużytej przez odbiorcę w gospodarstwie domowym w roku 2023. Wielkość tego limitu jest zbliżona do mediany średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w roku 2020. Odpowiednio limit 2 MWh dotyczy także rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu.

Zastosowano również dodatkowe wsparcie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, rolników i osób z niepełnosprawnościami, dla których zwiększono limit preferencyjnego zużycia energii elektrycznej z 2 do 2,6 MWh.

Dla kogo?

W projekcie napisano, że zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek elektryczny przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa będzie energia elektryczna.

AGD

Lodówki w najwyższych klasach energetycznych

Sprawdź

RTV

Oszczędne telewizory

Sprawdź

Oświetlenie

Oszczędne żarówki LED

Sprawdź

Ponadto zaprojektowano mechanizm zachęcający do efektywnego zużycia energii, przy założeniu zużycia przez odbiorcę w roku 2023 maksymalnie 90 proc. wolumenu z roku 2022.

Zaprojektowano system rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji, gdzie podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń.

Projekt ustawy przewiduje nałożenie na kierowników jednostek finansów publicznych obowiązku w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w IV kwartale 2022 r. oraz w 2023 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej odpowiednio w latach 2018-2019 oraz w roku 2022.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

(PAP Biznes)

map/ osz/

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:PAP Biznes
Tematy
Mercedes-Benz GLS SUV - teraz w promocyjnym leasingu
Mercedes-Benz GLS SUV - teraz w promocyjnym leasingu
Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Zamiast ciągle dopłacać i pompować inflację rząd powinien robić co może żeby ceny były niskie. To państwowe firmy sprawiają, że ceny prądu są wysokie i polityka w sprawie CO2. Rząd robi co może by inflacja była wysoka. Czy będzie PiS, PO, Hołownia etc będzie tak samo bo wyjścia nie ma. Wszystko musi być drogie bo inaczej "zielony Zamiast ciągle dopłacać i pompować inflację rząd powinien robić co może żeby ceny były niskie. To państwowe firmy sprawiają, że ceny prądu są wysokie i polityka w sprawie CO2. Rząd robi co może by inflacja była wysoka. Czy będzie PiS, PO, Hołownia etc będzie tak samo bo wyjścia nie ma. Wszystko musi być drogie bo inaczej "zielony ład" się przewróci. Wirus, wojna to nie przypadek. Efektywność wiatraka to ok 3,5 - czyli wyprodukuje on 3,5 x więcej energii w ciągu całej swej eksploatacji niż zużyto na jego budowę. Efektywność energetyczna kopalin 30-100 czyli nawet 100x więcej energii idzie wyciągnąć w stosunku do włożonej. I co cały sekret. Co zrobił aby zielony ład był "opłacalny"? Sprawić by tradycyjny ład przestał. Innej drogi nie ma bo się zielona rewolucja przewróci.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki