REKLAMA

Mieszkań przybywa, a chętnych na kredyt mniej

Michał Kisiel2015-02-03 11:24analityk Bankier.pl
publikacja
2015-02-03 11:24

W 2014 r. w największych miastach sprzedawano więcej mieszkań niż w poprzednich trzech latach. Jednak podaż okazała się większa niż popyt i zasób niesprzedanych lokali się zwiększył. Jednocześnie rynek kredytów hipotecznych hamuje, a program „Mieszkanie dla młodych” nie wspomógł znacząco akcji kredytowej.

Mieszkań przybywa, a chętnych na kredyt mniej
Mieszkań przybywa, a chętnych na kredyt mniej
/ Thinkstock

Narodowy Bank Polski opublikował kolejny raport podsumowujący sytuację sektora finansowego w Polsce. Jego częścią jest diagnoza stanu rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych. Ceny transakcyjne na rynku pierwotnym i wtórnym w największych miastach w Polsce pozostawały stabilne - lekko wzrosły. Jak  zauważają analitycy banku centralnego, wzrost cen mógł być jednak wynikiem nie trwałej tendencji, a raczej chwilowego niedopasowania oferty rynkowej do potrzeb kupujących.

W 2014 r. deweloperzy aktywnie angażowali się w nowe projekty, co wynika z utrzymującej się wysokiej rentowności działalności. W największych miastach sprzedawano ok. 10 tys. mieszkań kwartalnie, a więc znacznie więcej niż w poprzednich 3 latach (ok. 7-8 tys.). Jednak przyrost podaży okazał się bardziej dynamiczny niż wzrost popytu i zapas lokali czekających na kupców zaczął rosnąć.


Liczba mieszkań wprowadzanych na rynek, sprzedanych i znajdujących się w ofercie w sześciu największych rynkach Polski (6 miast) (NBP, REAS)

Jednocześnie, mimo spadających stóp procentowych i rosnących wynagrodzeń, zmniejszyło się zainteresowanie kredytem hipotecznym. Analitycy NBP wskazują, że w drugiej połowie 2014 r. przyrost nowych umów prawdopodobnie wyhamował, a program „Mieszkanie dla młodych” okazał się ograniczonym wsparciem.


Nowo udzielone kredyty mieszkaniowe w poszczególnych półroczach lat 2009–2014 (NBP na podstawie danych ZBP)

Czy połączenie tych dwóch tendencji może oznaczać, że w 2015 r. czeka nas spadek cen nieruchomości? Zdaniem badaczy banku centralnego szansa realizacji takiego scenariusza jest niewielka.

Popyt na kredyt podtrzymywać będzie rosnąca dostępność finansowania (będąca m.in. pochodną rosnących płac i niskiego oprocentowania). Jednocześnie rosnące wymogi dotyczące wkładu własnego skłonią do pośpiechu część wahających się z podjęciem decyzji. Na rynku nieruchomości skala niedopasowania popytu i podaży jest jeszcze niewielka, lecz, zdaniem analityków, wymaga monitorowania. Prawdopodobne jest, że deweloperzy ograniczą w najbliższym czasie podaż co spowoduje ograniczenie nadwyżki niesprzedanych mieszkań.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (100)

dodaj komentarz
~adamus22
Dokładnie dobra lokalizcja mieszkania sprawia ze szybko sie one sprzedaja i nie stoja latami puste. ale teraz sporo firm buduje osiedla na obrzezach albo za miastem tak jak firma Pajo. Oni zdominowali okolice Poznania. Budują sporo. Niby tez maja wielu klientow , nawet ja od nich zamierzam kupic mieszkanie. Ale wiadomo jakby budowali Dokładnie dobra lokalizcja mieszkania sprawia ze szybko sie one sprzedaja i nie stoja latami puste. ale teraz sporo firm buduje osiedla na obrzezach albo za miastem tak jak firma Pajo. Oni zdominowali okolice Poznania. Budują sporo. Niby tez maja wielu klientow , nawet ja od nich zamierzam kupic mieszkanie. Ale wiadomo jakby budowali w miescie osiedla wiecej by mieli chetnych. a tak jest jak jest.
~FR
Ja nie wiem gdzie niby te spadki cen i zwiększający się zasób niesprzedanych lokali.
W Krakowie i w Katowicach (znam oba rynki) w praktycznie każdej nowej inwestycji położonej w miarę sensownej lokalizacji, mieszkania schodzą bardzo szybko zanim jeszcze są wybudowane. Czasem stoją rzeczywiście jakieś lokale dłużej, ale albo mają
Ja nie wiem gdzie niby te spadki cen i zwiększający się zasób niesprzedanych lokali.
W Krakowie i w Katowicach (znam oba rynki) w praktycznie każdej nowej inwestycji położonej w miarę sensownej lokalizacji, mieszkania schodzą bardzo szybko zanim jeszcze są wybudowane. Czasem stoją rzeczywiście jakieś lokale dłużej, ale albo mają widok na śmietnik albo totalnie bezsensowny układ.
~IMHO
Schodzą bo mamy jeszcze w Polsce rzeszę naiwnych "ynwestorów" tak jak mieliśmy "ynwestorów" w CHF ;)

http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/wilanow-na-sprzedaz,2088087,4206
"Z zebranych przez Home Broker danych Domiporta.pl oraz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co dziesiąte mieszkanie
Schodzą bo mamy jeszcze w Polsce rzeszę naiwnych "ynwestorów" tak jak mieliśmy "ynwestorów" w CHF ;)

http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/wilanow-na-sprzedaz,2088087,4206
"Z zebranych przez Home Broker danych Domiporta.pl oraz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co dziesiąte mieszkanie w Warszawie zostało wystawione na sprzedaż."

Największy odsetek na Wilanowie. 22% mieszkań na sprzedaż ;d. Chyba "ynwestory" pójdą z torbami.
~riko
dobra lokalizacja to w sumie podstawa, takie nieruchomości rzeczywiście szybciej znajdują nabywców, ale nie każdy chce mieszkać blisko centrum, niektórzy cenią sobie sobie podmiejski spokój, ja szukałam w warszawie ale nie interesowały mnie mieszkania w centrum, z resztą to nie ceny na moją kieszeń, wybierałam wśród tych tańszych,dobra lokalizacja to w sumie podstawa, takie nieruchomości rzeczywiście szybciej znajdują nabywców, ale nie każdy chce mieszkać blisko centrum, niektórzy cenią sobie sobie podmiejski spokój, ja szukałam w warszawie ale nie interesowały mnie mieszkania w centrum, z resztą to nie ceny na moją kieszeń, wybierałam wśród tych tańszych, na szczęście Home Broker z którym kupuję mieszkanie miała na prawdę sporo ofert które mnie interesowały i spełniały moje możliwości finansowe, aha przy pozyskiwaniu kredytu także pomagał mi pośrednik.
~jjj23
pewnie wszystkiemu znowu jest winny Ks. Rydzyk i Prawo I Sprawiedliwość .... na pewno nie koledzy z PO-RNOLA, którzy kręcą lody od 9 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~re-jjj23
... :-) BRAWO!!! no widzisz , jak zwykle masz rację... :-D
~madera
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Madera
KOLEJNE KŁAMSTWA !!! NIE DAJECIE MOŻLIWOŚCI LUDZIOM WYDOBYCIA SIĘ Z zastawionych przez Was pułapek finansowych ! Ludzie pragną być, finansowo niezależni ale nie pomaga w tym ten "wspaniały" system, który niszczy i banki i Społeczeństwo !
~asw
mieszkania kupuje się za gotówkę i teraz po tych cenach warto
kredyty biorą debile

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki