REKLAMA
JANUSZ KRYPTO

Nominowany do Oskara irański artysta aresztowany po krytyce ajatollaha Chameneia

2026-02-01 21:38, akt.2026-02-02 06:52
publikacja
2026-02-01 21:38
aktualizacja
2026-02-02 06:52

Nominowany do Oscara Irańczyk Mehdi Mahmudian, współscenarzysta filmu „To był zwykły przypadek” w reż. Dżafara Panahiego został w sobotę aresztowany w Teheranie po podpisaniu oświadczenia potępiającego działania przywódcy kraju Alego Chameneia - podały w niedzielę media, powołując się na Panahiego.

Nominowany do Oskara irański artysta aresztowany po krytyce ajatollaha Chameneia
Nominowany do Oskara irański artysta aresztowany po krytyce ajatollaha Chameneia
fot. Jennifer 8. Lee / / Wikipedia

Mahmudian został zatrzymany na półtora miesiąca przed rozdaniem nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Aresztowano także dwoje innych sygnatariuszy dokumentu: Widę Rabbani i Abdullaha Momeniego.

Oświadczenie podpisało łącznie 17 osobistości, wśród nich Dżafar Panahi i Mohammad Rasulof – reżyser nominowanego do Oscara filmu „Nasiono świętego figowca” z 2024 roku, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi i Nasrin Sotudeh, zdobywczyni Nagrody Sacharowa za wolność myśli.

Nominowany do Oscara scenarzysta zniknął w areszcie

Jak zaznaczyła agencja Ansa, nie ma obecnie potwierdzonych informacji na temat organu, który dokonał aresztowania ani zarzutów postawionych zatrzymanym.

Przytoczono wypowiedź Dżafara Panahiego o Mahmudianie: „48 godzin przed jego aresztowaniem rozmawialiśmy przez telefon, a potem wymieniliśmy kilka wiadomości”.

Panahi, wybitny i nagradzany irański reżyser, był kilkukrotnie więziony; siedem miesięcy spędził w więzieniu razem z Mahmudianem - przypomniano.

Wysłałem mu ostatnią wiadomość o czwartej nad ranem. W południe następnego dnia wciąż nie miałem odpowiedzi. Zaniepokoiłem się i skontaktowałem ze wspólnymi przyjaciółmi; żaden z nich nie miał o nim wiadomości. Kilka godzin później BBC oficjalnie ogłosiło, że Mehdi Mahmudian z Abdullahem Momenim i Widą Rabbani zostali aresztowani - dodaje reżyser.

Aresztowany po krytyce ajatollaha Chameneia

Panahi zaznaczył, że jego filmowy współpracownik jest nie tylko działaczem na rzecz praw człowieka i więźniem sumienia; „jest świadkiem, słuchaczem i rzadkim przykładem moralności” - dodał.

Film Panahiego „To był zwykły przypadek” otrzymał dwie nominacje do Oscara: jako najlepszy film międzynarodowy i najlepszy scenariusz oryginalny.

sw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz szybkiej i bezpiecznej pożyczki?
Szukasz szybkiej i bezpiecznej pożyczki?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Protesty w Iranie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki