Małe zmiany na giełdach Nowym Jorku

2019-01-29 23:00
publikacja
2019-01-29 23:00

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. W centrum uwagi znajdują się wyniki kwartalne amerykańskich spółek. Spadały akcje Apple przed publikacją raportu po sesji, taniał też Pfizer.

/ fot. Anna Sergeeva via ZUMA Wire / FORUM

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,21 proc. do 24 579,96 pkt. S&P 500 spadł o 0,15 proc. i wyniósł 2640,00 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,81 proc. do 7028,29 pkt.

We wtorek liderem wśród sektorów S&P 500 był przemysł, który odrabiał straty po poniedziałkowych spadkach, spowodowanych gorszymi od oczekiwań wynikami kwartalnymi Caterpillar.

Akcje Apple straciły na wartości 1 proc. przed publikacją raportu kwartalnego po zakończeniu sesji. Wcześniej spółka obniżyła swoje prognozy przychodów za poprzedni kwartał, jako powód podając osłabienie wzrostu gospodarczego w Chinach

Kurs akcji największej na świecie firmy farmaceutycznej Pfizer spadał o ok. 2 proc. Spółka podała w raporcie za IV kw. 2018 r. wyższy o jeden cent od oczekiwań skorygowany zysk na akcję, lecz przedstawiła też niższą od szacunków rynkowych prognozę zysku na akcję w nowym roku finansowym.

Traciły sektory IT i dóbr wyższego rzędu. Notowania 3M zwyżkowały ponad 3 proc. - firma podała, że skorygowany zysk za akcję w IV kw. 2018 r. wyniósł 2,31 USD vs prognozowanych 2,28 USD. Kurs akcji Harleya-Davidsona spadał 7 proc. po publikacji kwartalnych wyników finansowych, które były gorsze niż prognozowano.

Ze spółek, które do tej pory pokazały swoje dokonania za IV kwartał 2018 r., zyski ponad 70 proc. z nich okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych.

Kurs GameStop spadł 26 proc. po tym, jak zarząd spółki poinformował, że nie będzie dążyć do sprzedaży firmy.

Prezydent USA Donald Trump spotka się w czwartek w Waszyngtonie z wicepremierem Chin Liu He - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Tematem rozmów mają być stosunki handlowe między obydwoma krajami. Rozmowy handlowe chińskiej delegacji z przedstawicielami administracji USA mają potrwać od środy do czwartku.

Amerykański minister skarbu Steven Mnuchin oświadczył, że Stany Zjednoczone spodziewają się "znacznego postępu w rozmowach handlowych". Podkreślił, że obie strony próbują rozstrzygnąć "skomplikowane kwestie".

Negocjacje handlowe będą odbywały się w cieniu oskarżeń Amerykanów wobec chińskiego koncernu Huawei o oszustwa i łamanie sankcji wobec Iranu. Chińskie władze wezwały we wtorek USA do "zaprzestania bezpodstawnej rozprawy" z koncernem Huawei i zapowiedziały "stanowczą obronę" krajowych firm.

W środę decyzję w sprawie polityki pieniężnej przedstawi amerykańska Rezerwa Federalna. Po jej ogłoszeniu odbędzie się konferencja prasowa prezesa Fed Jeromea Powella, na której szef Fed może przedstawić zarys polityki monetarnej w 2019 roku.

Analitycy prognozują, że na nadchodzącym posiedzeniu nie powinno dojść do podwyżki stóp procentowych. W centrum uwagi może się natomiast znaleźć konferencja, na której Powell może być pytany o redukcję sumy bilansowej.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w styczniu do 120,2 pkt. wobec 126,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 128,1 pkt. - wynika z raportu Conference Board. (PAP)

pr/ kkr/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki