Chiny wzywają USA do "zaprzestania bezpodstawnej rozprawy" z Huawei

Chińskie władze wezwały we wtorek USA do "zaprzestania bezpodstawnej rozprawy" z koncernem Huawei i zapowiedziały "stanowczą obronę" krajowych firm. Wcześniej Waszyngton przedstawił Huawei zarzuty dot. łamania sankcji przeciwko Iranowi i licznych oszustw.

(fot. Mohammad Ismail / Reuters)

W oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych Chin, odczytanym na antenie publicznej telewizji, nie podano, czy Pekin podejmie kroki przeciw USA w związku z oskarżeniami.

Dzień wcześniej ministerstwo sprawiedliwości USA przedstawiło Huawei 13 zarzutów, związanych z łamaniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz dotyczących licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii.

"Oskarżenia te ujawniają bezwstydne i wytrwałe działania Huawei, zmierzające do wykorzystania amerykańskich korporacji i instytucji finansowych w celu zagrożenia wolnej i uczciwej globalnej konkurencji" - powiedział dyrektor FBI Christopher Wray.

MSZ Chin uważa, że z przyczyn politycznych Waszyngton "zmobilizował potęgę państwa" aby uderzyć w chińskie firmy.

"Zdecydowanie nakłaniamy USA do zaprzestania bezpodstawnej rozprawy z chińskimi koncernami w tym z Huawei" - podkreślono. Resort dyplomacji zapowiedział, że Pekin będzie bronić "praw i interesów chińskich podmiotów".

Ministerstwo sprawiedliwości USA oskarża Huawei m.in. o kradzież technologii z laboratorium koncernu telekomunikacyjnego T-Mobile, w którym prowadzono testy smartfonów. Chińskiej firmie zarzuca się również wykorzystanie podmiotu gospodarczego z Hong Kongu (Skycom) do handlu z Iranem z pominięciem amerykańskich sankcji.

Wiceprezes koncernu Huawei Meng Wanzhou, podejrzewana przez USA o oszustwa związane z łamaniem sankcji amerykańskich przeciwko Iranowi, została zatrzymana 1 grudnia w Kanadzie na wniosek władz amerykańskich. Obecnie - zwolniona za kaucją przebywa w areszcie domowym w Vancouver. Według ambasadora Kanady w USA Davida MacNaughtona Waszyngton planuje złożenie formalnego wniosku o jej ekstradycję.

"Koncern zaprzecza jakoby jego filie lub oddziały złamały amerykańskie prawo (...)" - podaje Huawei w oświadczeniu. Zdaniem firmy Meng jest niewinna i "ostatecznie do tego samego wniosku dojdzie amerykański sąd".

W wielu krajach rośnie nieufność wobec koncernu Huawei, który jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei konsekwentnie temu zaprzecza. (PAP)

lm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 22 ajwaj

Kal-boje musza sie bronic, zeby chociaz spadanie z piedestalu bylo wolniejsze w najblizszych latach ( a robia to w paskudnie gangsterski sposób, sciemniajac i szkodzac wasalom jak PISy-PL))

Do tego b.ciekawe opracowanie pwc.com 40 mld. / rok (PricewaterhouseCoopers)
2016-2050
1. tabelka > ruchy na górze PKB USA z 1. na -3. miejsce w swiecie
Tabela str. 5 z Polska
PKB PPP (parytet sily nabywczej) CHINY juz teraz 1. w swiecie jak i 2050, a USA z 2. na 3. w dól

https://www.pwc.com/gx/en/world-2050/assets/pwc-world-in-2050-summary-report-feb-2017.pdf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 30 marxs

tu nie chodzi o Huawei tylko o bankrutujące Apple kapitalizacja Apple na Wall Street to około 1000 mld $ jak Apple upadnie to upadnie cała ta ich szemrana i oszukańcza Wall Street a jak upadnie Wall Street to upadną całe USA bo USA to teraz prawie tylko i wyłącznie giełda ,foreksy i tym podobne złodziejstwa i oszustwa

! Odpowiedz
15 18 jes

Same nowości, bankrutujący Apple, Upadające USA, Wall Street na krawędzi itd. Co też Wam każą z tej Rosji pisać ...

! Odpowiedz
19 39 wizytator

"zmierzające do wykorzystania amerykańskich korporacji i instytucji finansowych w celu zagrożenia wolnej i uczciwej globalnej konkurencji" - powiedział dyrektor FBI Christopher Wray."
O Boże jaki hipokryta.

! Odpowiedz
9 23 wizytator

Dobra to napisze prościej dla łapek w dół.
Nasza uczciwość globalna jest najuczciwsza i najwolniejsza niż wasza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne