MIiR: książeczki mieszkaniowe będzie można zarejestrować w banku

Książeczki mieszkaniowe będzie można zarejestrować w banku - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Zaznaczyło, że resort pracuje nad projektem ustawy wprowadzający mechanizm rejestracji.

(fot. FoKa / FORUM)

Dzięki temu - jak pisze MIiR - państwo uzyska informację o faktycznej liczbie książeczek mieszkaniowych, co pozwoli na "określenie ram czasowych ponoszenia wydatków na refundację premii gwarancyjnych".

Projekt przewiduje, że wypłatę premii będzie można uzyskać w następujących przypadkach: przekształcając prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, remontując mieszkanie (np. na wymianę instalacji centralnego ogrzewania, w tym źródeł ciepła, oraz instalację wodno-kanalizacyjną), zawierając umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. W tym przypadku - jak informuje MIiR - premia przekazywana będzie przed uzyskaniem własności mieszkania tytułem spłaty części kapitałowej.

Jak informuje resort, projektowana zmiana uwzględnieni właścicieli książeczek mieszkaniowych w kryteriach pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na Start".

Ministerstwo zaznacza, że mechanizm rejestracji pozwoli na przeprowadzenie "analizy rozwiązań w celu przyśpieszenia realizacji procesu likwidacji książeczek mieszkaniowych".

MIiR przypomina, że książeczki mieszkaniowe (które z aktualnej perspektywy można uznać za mieszkaniowy relikt) były popularną formą oszczędzania na mieszkanie w czasach PRL. Wartość zgromadzonych na nich wkładów stopniała w wyniku wysokiej inflacji z lat 80. i 90. ubiegłego wieku.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 eagleeye

Czekam na tą ustawę z niecierpliwością gdyż takową książeczkę mieszkaniową PKO mam w oryginale nawet z wyliczoną premią

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne